Rakytník riešetlakový: využitie vitamínových plodov a ich oberanie

Rakytník riešetlakový je nenáročný krík vyskytujúci sa dnes už aj bežne v slovenských záhradách. Pochádza zo severnej Ázie, odkiaľ má svoju odolnosť voči mrazom. Jeho drobné plody oranžovej farby sú práve počas októbra plne dozreté. Mierne z nich v tomto čase ustúpi tá najkyslejšia chuť. Vysoký obsah vitamínu C je dôvod, prečo si nájdite svoje miesto v čajoch a pri vlastných domácich čajových zmesiach.

Rakytník

Využitie má však bohaté, napríklad pri úprave krvného tlaku, ako už druhý názov rastliny hovorí. V domácom liečiteľstve sa využívajú aj rakytníkové listy, podlhovasté a nezameniteľné s inými pre rozdielnosť farieb na hornej časti a dolnej časti.

Rakytník môže mať vysokú úrodnosť

Rakytník pre svoj rast potrebuje samca aj samičiu rastlinu. Rastlina sa však rozmnožuje aj bohatým koreňovým systémom. Nasadiť ju len ta hocikde nie je dobrý nápad. Treba počítať, že po čase môže byť krík burinou. Rastie pokojne do 6 metrovej výšky a nezastaví sa niekedy ani pri tejto výške. Nezaškodí zrezanie vrcholku, hoci po niekoľkých rokoch i tak hrozí, že vám zostane rastlina, ktorej zrezávanie nepomáha a na dostupnom spodku vám nenecháva využiteľné konáre.

Náročnosť oberačky vysvetľuje cenu

Cena plodov v komerčnom predaji je pomerne vysoká. Sušené plody rakytníka sa dajú kúpiť, ale cena je naozaj privysoká. Svojim spôsobom je možné odôvodniť túto cenu faktom, že oberačka je veľmi náročná. Dá sa oberať spôsobom, kedy dochádza k ostrihaniu konárov. Následky pre krík to má ale fatálne. Zostáva preto možnosť oberačky rukou, ručne.

Rakytník oberanie

Rakytník je však veľmi pichľavý krík, ostnatejší než divo rastúce slivky a trnky na Kysuciach. Bohaté ostne sú mimoriadne ostré a dlhé. Silné drevo tak dokáže pri niektorých exemplároch pohodlne rozpárať kožu na ruke. Rukavice viac menej nepomáhajú, hoci umožnia časť pichliačov zadržať, alebo zmierniť bolesť. Pri oberaní totiž potrebujete získať celé plody, nie rozpučené, ktoré sa nedajú umyť a vysušiť. Rozpučené bobule vytečú a môžu znehodnotiť iné.

Plody rakytníka pokrýva jemný peľový prach a pravdepodobne  sa vám podarí aj veľa drobných stopiek utrhnúť spolu s bobuľami. Je dobré venovať pozornosť bobuliam a ich celistvosti. Neskoro oberané bobule sú bledé a svrcknuté. V zime počas snehu sú potravou pre vtáky a postupne belejú. Napriek bolesti pri oberaní bobúľ  sa ale niekoľko krát oplatí vyzbierať maximum. Získate totiž liek za ktorý sa v lekárni platia nehorázne peniaze a to odtiaľ získate plody rôznej kvality nevedno akého pôvodu.

Využitie rakytníka

Najbežnejšie využitie je sušenie. Ideálne v sušičke, keďže tie dokážu zbavovať vody rýchlejšie a istejšie, ako v tomto období hocičo iné. Plody nepečte. Sušené sa dajú mlieť, alebo použiť ako čajová zmes. Na čaj sa využívajú aj listy rastliny a jeho pitie je odporúčané proti chrípke a nachladnutiu. Účinky má aj pri liečbe reumy a pri posilnení slabých vlasov. Nezabúdajte na fakt, že rakytníkové plody sú mimoriadne bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý niekoľko násobne prevyšuje citrón alebo kivi, o ktorých sa hovorí ako o najlepších zdrojoch tohto vitamínu. V porovnaní s jedným citrónom vám postačí pár bobúľ.  Hoci, tento fakt záleží od odrody, ktorú práve pestujete. Ak sa vám poriadne krúti tvár po ochutnaní jedného plodu, možno máte práve ten ideálny druh.  Ťažko sa identifikujú.

Plody majú vynikajúce vlastnosti pri liečbe porúch tráviaceho traktu, využitie nájdu aj v chrípkovom období. Veď ako by samotná príroda chcela, aby mal človek výborný zdroj týchto látok práve v tomto období, zaistila dozrievanie rakytníka s perfektným načasovaním. Kôra rakytníka obsahuje serotonín, látku s proti-nádorovými vlastnosťami.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu