Zelený sadrokartón je hovorové označenie pre sadrokartón, ktorý je už pri nákupe zelený, hoci odborne sa mu skôr hovorí GKBI, alebo v prípade Rigipsu aj ako RBI. zelený sadrokartón je určený všade tam, kde je riziko vyššej vlhkosti. Preto je vhodným riešením ako obkladový materiál a stropné riešenie pre kúpeľne, priestory so saunou, vírivkou, ale tiež napríklad do aktívnejšej domácej kuchyne. Vzdušná vlhkosť na úrovni 100% môže pôsobiť niečo viac ako hodinu bez poškodenia. Dlhodobá vlhkosť by však nemala presiahnuť ani 70, či 75 percent.
Klasický biely, či skôr sivý, prípadne ružový sadrokartón sa od zeleného odlišuje niekoľkými vlastnosťami. Tou prvou je práve vyššia odolnosť pri vlhkosti, no taktiež je hrubší. Je preto nemožné na jednej stene kombinovať so zeleným aj iný druh sadrokartónu, ako doplnenie pri chýbajúcom. Zelený sa vyznačuje aj vyššou váhou, preto je na mieste byť dôsledný pri montáži a venovať pozornosť dostatočnému množstvo skrutiek. Rozdiel môžeme badať aj v tom, že dvíhanie zelenej dosky nad hlavou pri montáži stropu len jedným pracovníkom je viac náročné, ako tomu je pri klasickej doske.
Niektorí odborníci síce rozdiel v montáži vylučujú, v realite ale treba prihliadať naozaj na oveľa vyššiu váhu. Rozdielom môže byť aj neskoršia maľovka. Výberom vhodnej farby s dobrými krivými vlastnosťami nie je nutné mať viac ako dve vrstvy farby. Pred nanesením farby, po vybrúsení nerovností, je odporúčané zelený sadrokartón ešte natrieť odporúčaným penetračným náterom pre tento typ sadrokartónov, aby sa docielili správne vlastnosti jeho určenia do vlhkého prostredia.
Platí, že:
Poznámka: Hrubý je zväčša 2,5 cm a dodávaný v tabuliach s rozmermi 1250 mm a 2000 mm, prípadne a ž 2500 mm alebo viac.
0 komentárov