Test: Merač príkonu a spotreby elektrickej energie Extol Light 43900

Extol a jeho produktový rad EXTOL Light má viacero produktov zameraných a smartdomácnosť a teda múdre elektrické vybavenie domácnosti. Pozreli sme sa bližšie na merač spotreby elektrickej energie, ktorý nesie produktový kód 43900. Malá škatuľka označuje výrobok ako „Power Meter“. Celé balenie je tvorené len jediným zariadením – zásuvkou s predĺženým telom a displejom, na ktorom je niekoľko ukazovateľov a tlačidlá. V balení sa mimo manuál už nenachádzajú žiadne ďalšie diely.

merač spotreby elektrickej energie a príkonu

foto: zobrazená spotreba elektrickej energie v kW televízora počas doobedia

Zobrazené hodnoty pri meraní

Meranie prebieha veľmi jednoducho. Práve tým, že vložíte meraciu zásuvku do klasickej zásuvky, viete do tejto konkrétnej vložiť spotrebič a merať hodnoty jeho aktuálneho príkonu, alebo spotreby elektrickej energie. Tretím ukazovateľom je hodnota CO2, ktorá mohla vzniknúť pri výrobe „spáleného“ množstva energie. Hodnota aktuálneho príkonu je však celkom prvá a hlavná vlastnosť, ktorú zariadenie zobrazí po zapnutí. Namerané hodnoty si pritom môžete zresetovať a opäť skúšať ďalej napríklad iné zariadenie. Odchýlku uvádzajú na obale s možnosť len 0,5% “plus mínus”.

Využitie takýchto meračov môže byť napríklad:

Zariadenie, ktoré nám prinesie viac svetla do spotreby a teda objasní, koľko spotrebič reálne spotreboval energie, je určite zaujímavým kúskom. Najmä tam, kde ste si nie celkom istí, ktorý spotrebič reálne odoberá viac energie a aké procesy v domácnosti berú aký prúd. Zariadenie ukazuje hodnoty o spotrebe, produkcii CO2. Hodnoty môžu byť zaujímavé pre tých, ktorí musia sledovať príkon napríklad ak zariadenie chcú použiť pri záložnom zdroji, a potrebujú vedieť či je možné ho použiť v spojení s inými zariadeniami.

Využitie pri popustení fantázie sa nájde aj pri odhadoch a domácom meraní neúsporných spotrebičov. Používateľ vie porovnávať medzi zariadeniami, prípadne je možné odhaliť aj anomálie na hodinách pred domom s tým, čo sa ukazuje na jedinom spustenom spotrebiči. Prípadov, kedy sa dá využiť meranie spotreby, môže byť viac. Závisí od druhu pochybností a potreby.

Testované zariadenie Power Meter

Pri rýchlovarnej kanvici je spotreba viditeľná a jasná, pri práčke je táto spotreba vyššia. Menšia je pri nabíjačke telefónu, no vždy je otázne, ako dlhý čas meraniu venujete. Merač spotreby prináša zaujímavý pohľad na čísla, ktorým možno za bežných okolností ani nevenujeme pozornosť. kW sú tak či onak zväčša hodnoty, s ktorými prichádza väčšina ľudí do kontaktu až pri vyúčtovaní. Merač spotreby Extol je malým jednoduchým zariadením, ktoré ovládať nie je ťažké. Zložené len z troch tlačidiel a pre každé z nich má zobrazenie inej hodnoty. Váhovo ľahký, v zásuvke drží veľmi pevne a rovnako tak drží aj vkladané zariadenie. Zariadenie je k dispozícií v každom dobrom železiarstve a predajni s elektro, prípadne online.

  • Zariadenie na videu je Merač príkonu a spotreby Power Meter z radu Extol Light
  • Produktové číslo: 43900
  • Stránky výrobcu: http://www.extol.sk
  • Maloobchodná odporúčaná cena: 14 EUR
  • Uvedené hodnoty: využiteľnosť v min -10°C max: +40°C, maximálna meracia hodnota 9.999, napätie: 230 ~50 Hz
  • Použitie len v interiéri

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu