Kvások, jeho vlastnosti a príprava kvásku doma

Kvások je zložený len zo základných surovín – múky a vody. Je to živý organizmus niekoľkých stoviek až miliónov baktérií. Tie sú prirodzene prítomné v zrne a následne „uspané“ v múke a tiež v okolitom vzduchu. Keď naši starí rodičia v minulosti piekli chlieb nepoužívali droždie, ale „naocestu,“ tak hovorili domácemu kvásku. Máloktovie, že kvások má viacero pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Posledné týždne sa kvások čoraz viac objavuje aj v médiách, počínajúc reláciou Reflex, cez ďalšie relácie v slovenskom vysielaní. Niet divu. Veď jeho vlastnosti si o popularitu koledujú.

Chlieb

Pozitívne účinky kvásku

  • nenadúva
  • podporuje imunitu
  • odkysľuje organizmus
  • nižší glykemický index
  • úplne bez chémie
  • zlepšuje stav alergií, ekzémov a akné
  • nezaťažuje trávenie
  • rozkladá kyselinu fytovú (umožňuje vstrebávanie dôležitých látok)

Príprava a výroba domáceho kvásku

Ak chceme vyrobiť kvások aj doma potrebuje iba dve základné suroviny – ražnú múku a vodu. Hoci výroba trvá pár dní, kvások nepotrebuje 24 hodinovú starostlivosť, staráte sa o neho tým, že si pripravujete rozkvas na pečenie.

kvások

V prvý deň dáme do väčšieho skleneného pohára dáme približne 50 g múky a pridáme teplú vodu, zhruba 50 ml, aby vzniklo tekuté, ale hustejšie cesto. Pohár prikryjeme potravinovou fóliou. Necháme pri izbovej teplote do nasledujúceho dňa.

Druhý deň, nazývaný aj prvé kŕmenie. Cestíčko premiešame, môžeme ovoňať. Malo by byť mierne kyslasté, ale na začiatku sa to ťažšie hodnotí, najmä ak kvások pripravuje prvýkrát. Pridáme znovu 2 lyžice ražnej múky a teplú vodu podľa konzistencie cesta. Dobre premiešame a necháme do ďalšieho dňa.

V tretí deň v tzv. druhom kŕmení sa tvoria bublinky. Cesto premiešame, následne pridáme opäť 2 lyžice ražnej múky a teplej vody toľko, aby to bolo stredne husté. Necháme znova do ďalšieho dňa.

Štvrtý deň – pečenie. Kvások by mal byť konečne hotový. Má veľa bubliniek, vonia kyslo, čiže už má aj tie správne baktérie, ktoré sú zodpovedné za prítomnosť kyseliny. Pozorovaním zistíte, že kvások rastie, to znamená, že baktérie spracúvajú múku, pričom tvoria oxid uhličitý. Keď už spracujú všetku múku, kvások prestane.

Do menšej nádobky si odoberieme aspoň 2 lyžice kvásku, uzavrieme, nie silno a odložíme do chladničky. Kvások vydrží určite 10 až 14 dní. Ak nebudete piecť pravidelne, aspoň raz do týždňa, treba ho raz do týždňa prikŕmiť lyžičkou múky a lyžičkou vody. Dobre zamiešať a odložiť do chladničky.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu