Barové stoličky do kuchyne: ako vybrať správne a na čo pozerať?

Barové stoličky boli svojho času taká exotika, že s prívlastkom „barové“ nemali úspech u tradičných dodržiavateľov pravidiel klasickej slovenskej kuchyne. No zrejme aj tí po čase museli podľahnúť. Barová stolička má s barom podobnú len svoju výšku. Inak je však prirodzenou súčasťou vývoja nábytku v našich kuchyniach, keďže sa nám darí niektoré časti v kuchyni úspešne dvíhať vyššie, než je výška klasického stola.

barové stoličky

zdroj a výber stoličiek na obchod.domazahrada.sk

Cena bežného bytu sa taktiež rúti do astronomických výšin a tak čím menšia kuchyňa, tým viac potreba riešiť nábytok a šetriť kde sa dá. Časté šetrenie je viditeľné v kuchynskej linke na riešeniach úsporných s vyvýšeným pultom vhodným na jedenie. Tam práve nájdu uplatnenie stoličky s vyvýšeným sedením na spôsob barových stoličiek.

Ako si vybrať správne barové stoličky do kuchyne?

Pri výbebarová stoličkare svojich nových barových stoličiek je dobré sledovať niekoľko vlastností, ktoré sa dajú rovnako tak považovať za nevyhnutnosť. Materiálové prevedenie má svoju dôležitosť. Najmenej vhodná je umelá koža veľmi tenká, náchylná na praskanie a otieranie. Pri poškodení sa veľmi ľahko trhá. Chladné a nie veľmi pohodlné môžu byť barové stoličky z ľahkých umelých tvrdých materiálov. Ideálne sú riešenia, ktoré sú čiastočne čalúnené. Platí, že pri barových stoličkách je najlepšie priame vyskúšanie si toho, ako vám sedí, ako sa na ňu dá vysadnúť, a hlavne ako sa správa pri zosadaní.

Vyberajte také, ktoré majú zaťažený spodok. Nie je to len preto, že viete spadnúť s celou stoličkou a škaredo sa zraniť, ale má to zmysel aj preto, že pri zosadaní z barových stoličiek dochádza k určitému preváženiu a kývaniu stoličiek. Je tomu tak vždy a nie každý dizajn sa vie dobre vysporiadať s náhlym opustením stoličky.

Na čo pozor a čo sledovať?

Operadlo: operadlo má svoju úlohu. Stoličky bez operadla budú len na sedenie, alebo na nepraktické občasné posedávanie a opieranie sa o stôl. Nebudú pohodlné, pretože sa v nich sediaci nemôže oprieť a oddych dopriať aj chrbtici.

Správanie stoličky po zosadnutí: veľmi dôležitá vlastnosti je správanie stoličky po zosadnutí. To najhoršie, čo sa môže stať, je, že stolička skočí z odľahčenia do vyššej polohy, rozkýve sa a pri rozkývaní môže vrchnou časťou poškodiť nábytok, alebo dlažbu v kuchyni. Dizajnéri žiaľ niekedy sledujú v prvom rade ich návrh a vzhľad a až potom na praktickú funkciu.

Otáčanie a manipulovateľnosť: stoličky, kde môžete nastavovať výšku môžu po čase túto výšku meniť podľa svojej vlastnej nálady.  Môže byť, aj nemusí. Je ale dobré sledovať aj otáčanie. Ak je veľmi ľahké, priam nezastaviteľné, nie je to príliš dobré. Ideálna stolička je taká, ktorá umožňuje ľahké otáčanie, no netvorí dojem jazdy na masle. Prečo? Takáto stolička pri nasadaní môže spôsobiť problém. Rovnako ako pri pohybe okolo, alebo pri pokuse ju posunúť o kúsok letí do dvadsiatich otáčok.

Čalúnenie: veľmi tenké čalúnenie, ktoré pôsobí dojmom čoskoro trhavej látky. Jemná umelá koža je obľúbený materiál na niektorých dizajnoch. Stačí gombík na nohaviciach a diera, či rozpáraný poťah je na svete. Práve barové stoličky sú totiž také, kde ak usádzate hostí, nemusia mať vlastné skúsenosti a nemusia vedieť, že nasadať a zosadať musia naozaj veľmi opatrne. Pri jemných poťahoch je to nevyhnutnosť s ktorou začne počítať majiteľ až pri prvom poškodení. Nie každá stolička pôjde očalúniť sponkovačkou, čo v domácich podmienkach je možné, no len na variantoch drevených stoličiek.

Stupienok pre nohy: nezabudnuteľná a povinná vec je stupienok pre nohy. Akýkoľvek, čím lepšie riešený pre obe nohy, tým lepšie. Mal by byť v správnej výške tak, aby na neho nohy dosiahli počas sedenia.

Barová stolička

zdroj a výber stoličiek na obchod.domazahrada.sk

V závere je to však jedno

V samotnom závere zhodnotenia prvkov pri výbere barovej stoličky je však všetko nepodstatné, pokiaľ si vyberáte podľa dizajnu a barové stoličky tak tvoria súčasť interiéru a nie sú využívané na dlhodobé sedenie. Majú úlohu len občasného sedenia pri večeri v menšej kuchyni a nehodláte na nej tráviť celé hodiny. Tých niekoľko postrehoch vychádza z reálnych skúseností a odporúčaní.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu