TOP 5 logických dôvodov, prečo používať pracovné rukavice

Pracovné rukavice  majú dnes toľko strihov a určení, no vždy sú pomôckou, ktorá má chrániť ruky pred problémom. Jeho podoby sú rôzne. Niektorým ľuďom je nutné neustále pripomínať, že rukavice majú svoj dôvod a dôležité opodstatnenie. Sme to aj my, čo niekedy potrebujú cítiť v rukách povrch materiálu, napríklad pri brúsení a pri opakovaní je otravné vyzliekať a znova obliekať rukavice. Nie je vôbec zbytočné zhodnotiť 5 hlavných dôvodov, pre ktoré je lepšie rukavice nasadiť na ruky, ako nenasadiť.

1. Zdravotný dôvod

Čokoľvek, čo zachráni prst pred porazením, musí byť docenené. Pevné rukavice vedia neraz zachrániť prst, aj keď aspoň jeho časť. Trieska pod kožou je malý nepriateľ, ale tvorí bolesť a hnisavé problémy. Nemusí to byť práca drevom, ale pokojne strihanie ruží, malinčia a neporiadku zo záhrady, ktorý vám dopraje pod kožou pár nežiaducich pichliačov. Pri klasickej manuálnej práci sú to triesky, kovové piliny, alebo lietajúce sklo. Čokoľvek, čo odskakuje a vie zraniť, alebo sami uchopíte a nemá to vybrúsené hrany. Aj čepeľ píly si dovolíte uchopiť s väčšou odvahou ostrou časťou do rukavíc, nie do holej ruky.

Rukavice a ostré hrany

2. Nečistoty

Pri maľovke farba prská, sprej vie tiež narobiť neplechu. Farbivá ale nie sú všetko. Stačí malá ranka a hneď je možné pocítiť rozdiel medzi holou rukou a rukou v rukaviciach. Stačí sa babrať v hline, či si nechať ruky zaprášiť cementom.

3. Mozole

Rukavice chránia ruky pred mozoľmi. Taká banálna hlúposť, objav Ameriky. Poviete si. A predsa sa mnohým robí s rýľom lepšie v holých rukách aj za cenu mozoľov. Mozoľ na ruke vzniká pre opakovaný tlak na kožu v dlani na konkrétnych miestach na toľko, že sa na tých miestach narušia niektoré vrstvy a prenikne medzi ne tekutina. Preto tieto miesta napuchnú a mokvajú. Rukavica tento tlak tlmí, znižuje a umožní síce zaseknúť nástroj v rukavici, no ruka sa stále mierne v rukavici dokáže posunúť.

Káľačka sekera

4. Elektrina alebo teploty

Zmysel rukavíc pri prácu s horúcimi, ľadovými, alebo predmetmi pod prúdom, sa nedá poprieť. No s tým súvisí aj bohaté spektrum dôvodov, prečo napríklad ani pri práci s horákom a lepenkou ani len neskúšať pracovať bez rukavíc. Asfalt prilepený na pokožke sa nedá strhnúť, vytriasť, je neuveriteľne bolestivý a ak sa aj podarí odstrániť kvapnutý asfalt, tak jedine ak s vrstvou kože. Lákavá nie je ani predstava primrznutej ruky o rúčku lopaty na sneh.

5. Vykĺznutie

Zo spotenej ruky už neraz vyletelo nejaké to kladivo, alebo sekierka. Rukavice majú občas zopár vychytávok, alebo aspoň držia pevnejšie v rukách to, čo do nich uchopíte. Nie sú to len tie, ktoré majú gumové diely a protišmykové drážky. V podstate akákoľvek rukavica zvládne svojou úlohu.

Dobré rukavice pritom…

…nestoja veľa. Poslúžia aj niekoľko rokov a odskákajú si za nás všetky nehody a problémy smerované na naše ruky. Ruky potom vydržia dlhšie a poslúžia nám ešte viac.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu