TOP 5 varovných faktov o práci s horákom a izolačnou lepenkou

Ak sa rozhodneme svojpomocne vyriešiť problém s izoláciou pomocou asfaltovej čiernej lepenky známej tiež ako „ipa“, budeme hovoriť o izolácií proti vode. Povrchovej v prípade striech a vzlínavej v prípade podzemných priestorov a základom. O izolácií proti vode v prípade základov môžeme hovoriť neraz len vtedy, ak je naozaj zamedzený prístup vode prerušením savosti muriva. Urobiť opravy, či pomôcť si pri rekonštrukcii starého domu nie je veľmi komplikované. Zväčša na to postačí plynová bomba, plynový horák určený na tento typ práce a čierna asfaltová lepenka, tiež známa ako IPA. Pre bežného spotrebiteľa je to presne ten tovar, ku ktorému v predajniach stavebnín bežne nechodí. Ak už ale pracujete s horákom a nemáte žiadne odborné skúsenosti, len odvahu, myslite na týchto podstatných 5 faktov, ktoré by vás mali ochrániť pred problémom. Často fatálnym.

lepenka IPA

1. plynový horák, plynová bomba a škrt zápalkou…

Na to, aby ste mohli fungovať, nenadvihlo strechu domu a aby vás nezbierali zo (ob)susedovej steny, potrebujete celú sústavu bomba + ventil + hadica + horák s tesnením naozaj v dobrom a technicky použiteľnom stave. Zle tesniace spoje, či ventil môžu hravo spôsobiť, že si bombu pripravíte, idete pracovať, no nemusíte venovať pozornosť plynovému zápachu nie pred horákom, ale všade okolo vás. Technický stav je nevyhnutný. Ak je okolo nepoužívanej plynovej bomby a sústavy plynový závan, neriskujte. Nie je sranda ani nekvalitný horák, ktorý nie je na niečo také určený a schválený. Ako by asi vyzerala práca pri zastavení prívodu plynu, keby sa uvoľňoval postupne a stiahol plameň cez hadicu až do bomby… Ventil, ktorý na bombe nedrží pevne je dokonca samovražda a hazard so životom a majetkom iných.

2. Zapaľovanie

Nenechávajte plyn zbytočne syčať, kým vy škrtnete zápalkou, či zapaľovačom. Ideálne sú horáky, ktoré vytvárajú iskru. Tie sú drahšie a využívajú ich strechári na veľkých plochách striech. Tam totiž opakovane zapínajú a vypínajú plynové horáky a iskra s regulátorom plameňa je už v rúčke predĺženej hlavy.

3. Žeravá hlava

Plynový horák, ktorý vytvára pomocou plynu plameň a sústreďuje ho na konkrétne miesto, vytvára vysoké nebezpečenstvo, ktoré si nie vždy pracovník s horákom uvedomuje. Menej skúsený takmer vôbec, kým sa nestane problém. Položiť ho totiž nemôžete hocikde. Položením na pokladanú lepenku do nej vypálite dieru. Priloženie o betón je asi menšie zlo. Neraz si práca vyžaduje pokladanie horáku s nízkym plameňom. V tom prípade pozor, kam plameň smerujete.

4. Všetko horľavé preč z pohľadu!

Práca s horákom a lepenkou si žiada prípravu podkladu a aj okolia. Ak nanášate vopred penetračný náter, je pochopiteľné, že ide o hrubú stavbu, prvok hrubej stavby a teda priestor, kde sa vtedy nenachádza nič iné. Lenže sú tu izolácie rúrok, plastové rúrky od rozvodov, káble, rôzne plastové súčasti, vrátka a podobne. To všetok si vyžaduje buď zakrytie nehorľavým tvrdým materiálom, ktorý bude počítač aj s tenkými škárami medzi, ktoré môžu vytvoriť ohnivý nôž s teplotným rozdielom odrazu aj viac ako 200°C, alebo ich odmontujte. Plechovky od laku, plávajúca podlaha, nebodaj textil, či polystyrén. Veľmi často sú to rôzne izolačné peny, ktoré chytia veľmi rýchlo a horia jedna radosť. Vytvárajú tiež toxické splodiny, ktoré pri horení vytvárajú obzvlášť veľké riziká.

5. Počítajte s materiálom

Prikladaná asfaltová lepenka má svoje účinky pre také, aké ich má, pretože sa plameňom roztaví, vznikne tekutá hmota priľnavá k murivu, či betónu. Zneprístupňuje ďalšiu cestu vode a vlhkosti. Nahriať lepenku a potom kúsky prikladať je riskantné. Ak je to nevyhnutnosť, potrebujete hrubé rukavice a tiež vysokú ostražitosť. Ohriata lepenka môže znečisťovať. Ideálne je, ak je nahriata malá časť a postupne sa odmotáva tak, ako to robia profíci postupným nahrievaním a zaistením okrajov k tomu.

6. Bacha na kožu

Tekutá lepenka kvapnutá na kožu je dosť zásadný bolestivý problém, aj keby šlo o centimetrovú plochu. Ak by však rozžhavený plát lepenky dopadol na holú ruku… nehodu sprevádza šok a príšerná bolesť. Toto nie je popálenie horúcou vodou, ale asfaltom, čo znamená, že žeravá horúca hmota, ktorá sa pokožky dotkne neodpadne, alebo ju neodfúknete. Pevne sa prilepí a svoju vysokú teplotu si veľmi dlho drží. Ak v šoku chcete popálenú plochu strhnúť, zraniť si môžete ďalšiu časť tela, prepáliť šaty, poškodiť zariadenie, či strhnúť aj pokožku. Ak ste tak neurobili ihneď, pri tuhnutí to bude ešte väčší problém. Laické narábanie s nahriatou lepenkou je nebezpečné a často prichádza k popáleninám práve vtedy, keď si domáci majster prestane uvedomovať pravidlá a cíti akúsi automatizáciu, či istotu. Rýchlou pomocou, ak vidíte, že asfalt už nestrhnete vie byť nádoba so studenou vodou, aby asfalt schladol, no aj tak čím väčšiu plochu kože zasiahol, tým väčší problém to znamená. Veľmi ťažko sa takáto popálenina ošetruje a pri odstraňovaní asfaltu sa žiaľ odstraňuje aj časť kože. Ak sa to ešte dá nazvať kožou.

Ale… strašnému scenáru, ktorý je možno viac zdramatizovaný pre prípad práce Pata a Mata, sa dá vyhnúť pomocou premýšľania a pozornosti pri práci s plameňom a horúcim asfaltom. Tieto dve zložky sú tie, ktorých vlastnosti potrebujeme, no musíme aj rešpektovať.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu