Na to, aby sme si vo vlastnej záhrade spravili poriadok, niekde vykopali jamu, či zasadili strom, potrebujeme jednoduché náradie. Také, ktorému netreba benzín, olej, ani elektrina. Skrátka len naše ruky. Zo všetkých rýľov, ktoré sa v našej záhrade nachádzali doteraz bola asi najlepšia kúpa práve teraz. A konečne mám osobne jasno, aký rýľ je najlepší.
Čím najlepší?
Správny rýľ na rýľovanie v záhrade, či na akýkoľvek iný účel by mal byť:
Je to niečo celkom iné, ak máte rovný rýľ narytý v zemi a tlačíte na zeminu a rýľ zahnutý. Pri zahnutom sa vám to podarí o niečo rýchlejšie a neraz bez toľkej námahy. Hlavne samotné zarývanie je mierne sklopené, pokiaľ rúčku pridržiavate zvislo pri tele, rýpanie samotné je v sklone. Nie je tak ani veľká váha zeminy na lyžici.
Jedna tyč s ukončením do T má svoje plusy aj mínusy. Ak je však stavba celého rýľu od základu riešená tak, aby na koniec rúčky nedali T ale rúčku zhruba do tvaru D s uchopením v rovnej časti, dá sa stabilnejšie uchopiť, neuteká, drží sa v ruke a ešte sa dá celý rýľ zavesiť do dielne na klinec. Už len taká blbosť, ako zavesenie, a pre niektorých ľudí to znamená veľa.
Čepeľ do tvaru srdca má svoje výhody. Do záhrady oceníte hranatý, pretože tvrdšiu zem vykrojí rovnomerne a aj spodok, aj výsledok je krojený rovnomerne. Nuž a rýľovanie je tu aj preto, aby to tie mršiny korene púpavy a inej buriny úspešne prerezalo. Ostrá čepeľ je výborná.
Keď vydrží a chce vydržať, je to radosť pracovať. Zlámať rýľ sa dá pomerne ľahko priveľkým naberaním zeminy, či zásekom do koreňa a vehementnou snahou ho urvať zatlačením… aj keď netušíme, že to nie je len zemina, ale aj koreň v nej. Každý vie, na čom zlámal svoj prvý rýľ a potom si už dal pozor. Ideálny materiál je oceľ, výrazné zváranie lyžice a keď ju máte spájanú na viacerých miestach súčasne, je to to najlepšie. Chce to poriadnu tvrdú oceľ a najlepšie práškovou lesklou farbou natieranú, čo ju chráni pred hrdzou, nedrží vodu a hlavne nedrží tak nečistotu, či mastnotu. Umyť sa dá tak ľahko.
Na rýchlu prácu v záhrade potrebujete 115 cm až 125 cm dlhý rýľ. Dobre sa s ním narába, nemusíte pretáčať ruky priveľmi mimo prirodzenú polohu a aj priemer rúrky rúčky je pomerne dôležitý. Príliš hrubá rúčka z dreva vám rýchlejšie spôsobí bolesti, nejaký ten mozoľ, keď sa koža a jednotlivé svaly na dlani pretáčajú a prsty musia do oblúka kopírovať tiež nie veľmi prirodzený tvar. Najlepšia rúrka je taká, ktorá je tenká, hoci sa to vylučuje s pevným a trvácnym rýľom. Nemusí, ak má dobrý materiál. Rúčka len o niečo väčšia ako rúčka hrablí je fajn. Vedzte, že oveľa radšej budete sami pracovať s lesklou, ako matnou. Je to rozdiel pre dlaň, prekvapivo. Nuž a váha? Rýle s veľkosťou 4 až 5 kilogramov vám unavia ruky, aj celé rameno. Asi pôjde o klasiku, ktorá má miesto vo väčšine záhrad. Narábanie s ním je ťažšie. Ak ale máte 120 centimetrový rýľ s dobrými materiálmi, do dvoch kilogramov sa určite zmestíte.
K článku inšpiroval rýľ Fiskars. Kupovaný v polovici apríla v predajni Prespor za nie úplne malú sumu 16,79 EUR. Na druhej strane priniesol úsporu času, nervov aj síl. Práca s ním je porovnateľne a viditeľnejšie lepšia, než s inými modelmi a klasickým modelom rýľa. Lyžica je v sklone 20° od rúčky.
0 komentárov