Recenzia: Fiskars X5, výborná sekera na menšie sekanie, aj do kuchyne

Sekera Fiskars, drobná oranžová sekera s označením X5, vie potešiť aj prekvapiť. To niekoľko krát. Je veľmi malá, ľahká, sečná hlavica je samozrejme najťažší diel na celej sekere. Avšak jej rúčka je veľmi krátka a tak sa zmestí dokonca do kabelky, či brašne. Pochopiteľne je asi hlúposť nosiť sekeru v niečom takom, napríklad do divadla, no práve jej veľkosť ju predurčuje na to, aby našla využitie dokonca aj doma.

Sekera X5

Podpálky sú jedna radosť

Suché dosky rozsekané na drobné tenké suché drievka sú tým najlepším rozkurovačom. V krbe, v peci, ale aj v kotli sa oheň rozhára oveľa lepšie, stabilnejšie, keď sú suché podpálky tenké. Narobiť si ich dokážete v podstate s akoukoľvek sekerou. Na nenáročné sekanie stačí naozaj akákoľvek. Keď je malá a ľahšia, nebolí ruka a človek sa neunaví pri sekaní jedného či dvoch rozkúrení. X5 tu dostáva priestor práve preto, že potešila pri dvojhodinovej práci prípravy podpáliek aj do zásoby.

Uchopenie suchej dosky a rýchle sekanie na opačnom konci dosky na jej postupné delenie je s drobnou ostrou sekerou hračka. Zvláda neskôr aj rozdeľovanie nasekaných tenkých plôch na ešte drobnejšie. Dokážete spraviť oveľa viac, pretože padá náročnosť s váhou a pohybom. Pevné uchopenie nedovolí sekere uniknúť, vyskočiť, alebo minúť.

S drobnou sekerou zvládnete obsekávať tŕne na kríkoch len hladkým pohybom hlavy po kmeni kríka. Netreba na to žiaden výrazný tlak, či sila.

V kuchyni? Ale no ták!

V bežnom byte sekera nenachádza využitie. Alebo kde sa vedia ľudia vynájsť, schováva sa jedna v kuchyni aj s tvrdšou doskou na sekanie. Delenie mäsa je tak oveľa väčšou zábavou, hoci pre menej skúsené ruky je to aj príležitosť na zníženie počtu prstov na niektorej z rúk.

Dieťa so sekerou v ruke

Spomenutú sekeru dostalo do ruky dieťa vo veku 2 rokov, dieťa vo veku 4 roky a vzhľadom k nevedomosti ich rodičov nebudeme bližšie približovať o ktoré deti šlo. :-). Sekeru mali v rukách samé viac ako len pár sekúnd. Vtip je v tom, že ak Fiskars X5 niekde zabudnete len tak položenú, žiadna katastrofa sa nedeje. Ako každá iná sekera, s ktorými sa stretávame pri našom spoznávaní sveta sekier Fiskars, aj táto má svoj plastový kryt, ktorý chráni čepeľ a sekeru pred vonkajším svetom a vonkajší svet pred sekerou. Kryt bráni celú plochu ostrej čepele a poistka v podobe pretáčavej páčky pri plochej strane sečnej časti sa odisťuje ťažšie.

Dobré hodnotenie:

Aj preto hodnotím túto sekeru na výbornú. Jej malé rozmery neunavia ruku. Má všestranné použitie, sekať s ňou polienka nebudete, no ľahko si poradí so suchým plochým drevom, dosky, drobné konáre. Prípravu na opekačku, či krb zvládne na výbornú.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu