Na hnednutie tují a iných okrasných drevín pomôže aj horká soľ

Horká soľ, inak tiež nazývaná odbornejšie ako síran horečnatý, chemická značka MgSO4, anglicky Magnesium sulfate, je vo vode rozpustná riediteľná látka, ktorá nájde uplatnenie všade tam, kde rastlina potrebuje horčík a nestačia živiny z pôdy. Prípadne všade tam, kde ľuďom záleží na zdraví rastlín a venujú im čas. Zdravá tuja, cypruštek, či iné okrasné kríky, či dokonca zelenina, predsa len vyzerá lepšie a je tak pýchou svojho pestovateľa.

Tuje hnednutie zeleň horká soľ

foto: ilustračná snímka

Horká soľ má mimo iného využitie aj pri konkrétnom probléme, ktorý postihuje konifery a živé ploty. Najčastejšie v období po zime. Problém je jednoduché rozpoznať jednoduchým pozorovaním.

Hnednutie tují postupujúce od okrajov

Úplné zhnednutie celých konárov tují má iné príčiny ako hnednutie od koncov konárikov. To sa prejavuje najčastejšie po jari. Napríklad na terasách bytov, na balkónoch, kde sa tuja musí uskromniť na jednej pôde, často ešte tej z obchodu, bez ďalších živín. Kľúčový je ale pritom horčík, nie len pre konifery, ale aj pre vinič a zeleninu. Takáto konifera, ktorú jej majiteľ drží v črepníku, vôbec nie je zlá. Atmosféra na terase či balkóne je hneď iná. Aby však mohla robiť radosť čo najdlhšie, poteší ju prísun živín v podobe horkej soli.

Hnednutie sa objavuje aj u stromov vo voľnej prírode, v živých plotoch. Ak nepostupuje a rastlina sa s ním vyrovná prirodzene, je to ten lepší prípad. Ak hnednutie okrajov listov postupuje a zväčšuje sa, je nevyhnutné použiť postrek priamo na listy, alebo zálievku obohatenú o horkú soľ. Dávkovanie / riedenie nie je univerzálne. Záleží od výrobku a daného výrobcu – dávkovanie je uvedené na obale. Tekuté prípravky môžu mať dávkovanie jednoducho postavené na plných uzáveroch na konkrétny objem vody, ak nemáte po ruke odmerku. Dobré je samotný výrobok zamiešať pred riedením a zamiešať aj po riedení. Prehnané množstvo môže rastline uškodiť.

Horká soľ nie je nákladný pomocník a používať je ho možné celoročne. To je určite výhoda oproti iným hnojivám. Keďže obaly neuvádzajú dobu trvanlivosti, dá sa len predpokladať, že vám jedno balenie poslúži aj o rok. Tak ako všetko tekuté a použiteľné, aj horkú soľ je dobré skladovať na suchom tmavom mieste bez teplotných výkyvov, práca je nevyhnutná v rukaviciach a pozor na oči.

Hnednutie ihličnanov v celých konároch

S hnednutím sa stretávame aj pri jedličkách, smrekoch a rôznych podobných okrasných drevinách. Tam môžu byť príčiny rôzne. Mimo rôzne ochorenia hnednutie ihličnanov, ak neprechádza od okrajov, ale postihuje celé konáre alebo celý strom, môžu mať na svedomí drevokazní škodcovia oslabujúci strom. Môže ísť o strom po presadení, ktorý sa neujal. Spálený strom po pôsobení sálavého tepla (vypaľovanie, blízky komín, vývod z kotliny a teplo zasahujúce do stromu, táboráku), narušenie koreňov, nedostatok vody a vysychanie. Pri niektorých z menovaných problémov horká soľ nepomôže, ak nie je odstránená príčina. Teplom poškodené stromy sa nemusia v poškodenej časti už vôbec zotaviť a strom môže byť čiastočne poznačený.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu