Kotlíky a kotliny na varenie gulášu: aký si vybrať a ktorý je ten pre vás?

Prichádzajúca jar sa ešte veľmi príjemnými teplotami neprejavila, no čo chvíľa je tu obdobie rodiacich záhrad, hrejúceho slnka a pokoseného trávnika. Pri tejto kombinácii s voľným dňom si to priam žiada strávenie voľných chvíľ pri vlastnom kotlíkovom guláši a vychladenom pive. O tom, čo je ideálne strávený čas s priateľmi, môžeme viesť bohaté diskusie, no stále je predstava gulášu jednou z tých najlákavejších.

kotlík + kotlina = guláš

Kotlík, kotlina alebo kompletný set

Kotlíky na guláš by nemali chýbať na žiadnej akcii, ktorú chceme robiť na záhrade v kruhu rodiny či v prírode s priateľmi. Pri kúpe kotlíka je však nevyhnutné riešenie buď jeho uchytenia nad ohňom pomocou zavesenia na trojnožku, alebo vložením do kotliny. Možností varenia je veľa, môžte si navariť guláš, kapustovú polievku, haláslé, či iné jedlá a nemusíme pritom veľmi investovať. Dôležitým prvkom je aj pokrievka, pokiaľ sami nemáte doma dostatočne veľký hrniec, ktorý pokrievku požičia.

Kotlina sama o sebe nič nezmôže, no keď do nej vložíte kotlík, paella panvicu, či grilovaciu mriežku, môžte sa realizovať. Nerezové, kovové alebo smaltované kotliny sú nám mnohým známe zo zabíjačiek, kedy predstavujú najideálnejšieho pomocníka na tepelnú úpravu typických tradičných zabíjačkových pokrmov (samozrejme so spojením kotlíka). Kotliny majú oproti trojnožke výhodu, poskytujú možnosť varenia viac menej vždy, keď naň dostanete chuť. Oheň horí v kotline, nie je ohrozený teplotami či vrtochmi počasia. Predstavujú bezpečnejší variant, ktorý má pod kontrolou priestor spaľovania, neuniká teplo a keďže kotliny majú svoj vlastný vývod (dymovod) a smerovanie spalín, práca pri kotline je o niečo voňavejšia.

Ku kotlinám sa kupuje kotlík vhodný svojimi rozmermi. Ak teda máte kotlík, postačí si dokúpiť kotlinu, no pri kúpe je nutné pozerať na rozmery, pri kúpe kotlíku zasa na počet uvarených porcií.

Pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť akú kotlinu či kotlík si vybrať, je najlepšou voľbou celý kompletný set. Obsahuje kotlinu aj s dymovodom a popolníkom, kotlík a pokrievku. Celý set má mnoho predajcov, avšak kto hľadá zaujímavé kombinácie, sety, a slušné výbavy so všetkým, čo k vareniu na záhrade, či pri rybníku potrebujete, skúste nazrieť do ponuky sem. Kotlíkový set kombinovaná s paella panvicou nájde uplatnenie u nejedného nadšenca záhradnej gastronómie.

Veľkosť kotliny a objemy kotlíkov:

Ak kupujete len kotlinu a kotlík máte, platí dôležité pravidlo. Kotlík musí sadnúť do otvoru kotliny a nesmie sa kývať. Kývanie môže znamenať vážne problémy a ohroziť môže bezpečnosť pri varení. Pri nákupe kotlíkového setu riziko nesprávneho výberu, či nekompatibility odpadá. Štandardne platí, že:

  • Kotlina na kotlík s priemerom 31cm je vhodná pre kotlíky 8 a 10 litrové
  • Kotlina pod kotlík s priemerom 36cm je pre 13l, 14l a 15l kotlíky
  • Kotlina s priemerom 39cm sa používa na 16 litrové smaltované kotlíky
  • Kotlina s priemerom 42cm je pre 20l a 25l kotlíky
  • Kotlina s priemerom 45cm je pre 30 litrové kotlíky

Zdroj a podrobnosti: https://www.topkotliky.sk/clanky-a-oznamy/kotliky/kotlina-pod-kotlik/

Vyššie môže znamenať lepšie

Pre väčšinu z nás je dobrým riešením nákup hotových kompletných riešení, pri ktorých si nemusíme veľmi lámať hlavu nad konštrukciou a zabezpečením. Hotové sety prinášajú rôzne vychytávky v rámci vetrania, nasávania vzduchu, uzatvárania dvierok, vývodu spalín, ale napríklad aj spôsobov uchytenia. Niektoré kotliny je možné prenášať aj počas horenia.

Kotliny, pri ktorých vieme zmeniť výšku posadenia, vedia oceniť všetci tí, ktorí majú ťažkosti s chrbtom a zohýbaním. Sú stvorené pre každého, kto má rád komfort pri varení. Teleskopické nohy môžu byť výhodou pri skladovaní a následne sa prejavia pri postavení kotliny do terénu.  Umiestniť ju tak je možné napríklad aj na terasovitý pevný terén a hlavne do výšky, ktorá Vám vyhovuje.

U predajcu Topkotliky.sk ide o sortiment kotlín, ktoré si žiadali samotní zákazníci. Pôvodné riešenie sortimentu na vysokých nožičkách vystriedali skladovateľnejšími kotlinami na teleskopických nohách. Svoju obľubu majú u ľudí, ktorí prenášajú kotlinu v aute a nemajú veľký priestor pre vystreté nožičky, alebo celé konštrukcie pre pevne pozvárané dlhé nohy. Podrobnosti o sortimente kotlín s teleskopickými nožkami nájdete priamo u spomínaného výrobcu na linku: https://www.topkotliky.sk/


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu