Recenzia: kompostovač Sage vás prekvapí. Za pár hodín dokáže divy

Sage kompostovačKompostovanie dnes nie je len trendom. Má svoje opodstatnenie z hľadiska ekológie, kompost dáva rastlinám to, čo inak kupujeme v drahých syntetických hnojivách a výhod má ešte viac. Menej zápachu z odpadkového koša je pre niekoho viac, ako samotný objem odpadu. Pachy, mušky, nečistoty, metán, či teplo zo smetnej nádoby? Kompostovať sa dá naozaj všade. Aj v malom byte bez balkóna. Mali sme možnosť vyskúšať celkom iný level kompostovanie, než s akým sme počítali. Bez ohľadu na to, koľko máte doma priestoru a koľko máte odpadu, to, čo ponúka tento prístroj je v prvom momente šok. Šok, na ktorý si veľmi radi zvyknete a budete ho radi používať.

Čo sa v článku dozviete?

 • Prečo má prístroj ponúkajúci zrýchlené kompostovanie význam?
 • Čím prekvapil a ako vlastne funguje?
 • Pre koho je takýto prístroj určený a kto ho určite ocení?
 • Aké je ovládanie, údržba a spotreba tohto spotrebiča?
 • Zaujímavosti a postrehy spojené s jeho používaním

Kompostovač Sage The Food Cycler™ bol prekvapením

Pôvodné očakávania sme mali, že kompostovač Sage The Food Cycler™  bude vyžadovať určitý čas na to, aby sa zo všetkého odpadu stal odpad použiteľný ako substrát primiešateľný do zeminy s obsahom výživných látok. Niekoľko dní, alebo týždňov, ako je to pri klasickom kompostovači. Výrazným prekvapením bolo zistenie už v prvý deň použitia. Presnejšie v prvých hodinách. 1 liter domáceho odpadu po čistení jabĺk, hrozna, banánov a po výrobe ovocnej šťavy po pár hodinách zmenil konzistenciu aj váhu. Vznikol výživný substrát do jednej hrste. Niečo také si nemožno nechať pre seba.

Sage komposter

Konštrukčne a technicky ide o jednoduchý prístroj technologicky vybavený mlynčekom aj funkciami pracujúcimi so vzduchom a vlhkosťou. Na prípravu domáceho výsledného substrátu s využitím na spôsob kompostu jeho používateľ nepotrebuje vedieť nič zásadné. Prístroj je ťažký a aj pomerne objemný. Nejde teda o rozmery mixéra, alebo drobného plastového kompostéra, ktorý má mnoho domácností už dnes. Sage The Food Cycler™  nepatrí do kategórie lacných prístrojov. Cenu však kompenzuje tým, čo dokáže. Kuchynského biologického odpadu môžete mať denne pokojne 2 litre. Za pár hodín však po stlačení jediného tlačidla získate výsledok. Bez zápachu, metánu aj tepla z biologického rozkladu.

Používanie je prekvapivo jednoduché

Prístroj sa skladá z hlavného tela, vnútorného košíka s vlastným vekom pre prípad, že kompost zbierate dlhodobo. Prívodný kábel je cca 1,5 metra dlhý. U nás sme prístroj použili na zemi. Je stabilný, jednotlivé diely, konštrukcia aj veko pôsobia veľmi pevne, bez vŕzgania, či prejavov nejakých dizajnérskych či kvalitatívnych nedostatkov.

Kompostovač Sage The Food Cycler™

Na zadnej strane sa nachádza výklopný kryt pre filtre. Obsahujú uhlíky na 500 hodín prevádzky. Kompost môžete skladovať priebežne vo vnútornej nádobe. Nie je tak nutné ho hneď spracovať. Keď dosiahnete kapacitu (ale pokojne kedykoľvek si poviete sami), stačí uzatvoriť veko prístroja a pootočiť do polohy uzamknutia. Vtedy je možné zapnúť proces výroby domáceho výživného substrátu.

Kompostovač Sage The Food Cycler™

Jediné tlačidlo a štyri indikátory postupného spracovania alebo nutnosti výmeny uhlíkového filtra. Prístroj je pritom tak tichý, že jeho činnosť nepostrehlo viacero členov rodiny, ktorí okolo neho počas dňa prechádzali. Za pár hodín (v našom prípade asi 4 hodiny, max 5) spracovania dôjde k spotrebovaniu necelej 1 kWh elektrickej energie, čo je slušná úspora energie. Merania prebiehali na domácej neoceniteľnej pomôcke v rámci porovnávania spotreby. Pri tejto úspore je však oveľa viac neoceniteľnou úsporou čas. Po pár hodinách totiž po otvorení nastáva prekvapenie. Výsledkom je absolútne suchý substrát použiteľný do zeminy na sadenie rastlín.

Výsledný substrát je prekvapením

Výsledný substrát je tvorený rozpadnutým biologickým odpadom do takej miery, do akej ste ho mali uložený. V našom prípade sme kombinovali časť odloženého odpadu a časť čerstvého odpadu z odrezkov papriky a jablka. Kompostér, alebo kompostovač Sage The Food Cycler™ nepozerá na mieru rozkladu a spracuje všetko do výsledku, v ktorom už nemožno poznať, čo je zvyšok šupiek, hrozna a podobne. Výsledkom je substrát absolútne vysušený, farebne zhruba stály. Zmes pripomína sypané čajové zmesi. Je takmer bez zápachu, celkom dehydrovaná, dokonca na toľko, že ide o tvrdé kúsky, ktoré môžete presypať do uzatvárateľnej nádoby. Už len nepomýliť si ju naozaj s reálnym čajom.

Kompostovač Sage The Food Cycler™

foto: výsledok je prekvapivý. Po vysušení a podrvení sa objem zníži extrémne.

Po styku s vodou, alebo vlhkou hlinou sa mení na reálny domáci substrát s kvalitami profesionálneho. Preto je takáto zmes výborná na primiešanie do zeminy pri presádzaní kvetov, alebo poslúži na balkónové záhradkárske kreácie. Kompostovať takýmto spôsobom môžete pokojne celý rok a substrát si odkladať. Niečo také je málo pravdepodobné v malom byte, na malom balkóne, alebo na miestach, kde si nemôžeme dovoliť sťažnosti susedov, prítomnosť hmyzu a skladovanie veľkého množstva substrátu.

Postrehy a zaujímavosti pri práci s kompostovačom

Niekoľko postrehov, ktoré sa spájajú s používaním kompostovača a dojmy.

 • Kompostovač je prekvapením. Veľké množstvo kompostu totiž mení pomerne rýchlo na veľmi malé množstvo sústredených dehydrovaných živín. Vyžiada si len niečo okolo 5 hodín ponechania na automatickom režime a o všetko sa postará.
 • Dlhšie skladovanie umožňuje viečko vybavené zadržiavačom pachov
 • Je úsporný, tichý, aj keď ťažký. Investované peniaze doň sa môžu vrátiť v množstve odpadu z domácnosti, v živinách izbových rastlín, ktoré viac nepotrebujú syntetické hnojivá.
 • Prednosti vidíme v už spomenutom šetrení priestoru v odpadkovom koši, znižovaní metánu, tepla a lákadiel pre mušky.
 • Tá spotreba energie je neuveriteľná. Vzhľadom na výsledok je 1 hrubá kWh naozaj chvályhodná.
 • Kompostovač má veľmi ľahké ovládanie. Nepotrebujete k nemu vedieť nič viac. Dôležité je na zadnej strane prečistiť plastové filtre a diely podľa návodu. To nie je nič komplikované, ani náročné.
 • Vnútorná nádoba sa dá umývať v umývačke riadu

Kompostovač Sage The Food Cycler™

Určite stojí za zmienku, že:

 • Poradil si síce výborne s tvrdými odrezkami duly, jabĺk a stonkami hrozna. Napriek tomu sme sa rozhodli nepreťažovať ho. Z úcty, či zámeru, aby vydržal v čo najlepšom stave ešte dlhé roky. Nevhodná je napríklad kôstka od manga, ktorá sa v komposte určite objaví ako prirodzená jeho súčasť. Prístroj upozorňuje na to, aby neboli súčasťou kompostu kosti. Všetko ostatné vhodné a použiteľné je vítané.

Skladovateľný výživný substrát, ktoré nezaberá veľa miesta

Nie je úplne bežné rozdávať priateľom „hnojivo“ pre izbové rastliny. Dokážeme si predstaviť, že niektorí kreatívni ľudia aj v bytových podmienkach zvládnu takýmto spôsobom vytvárať originálne vrecká pre rastlinky pre ľudí okolo seba. Už len nepomýliť si ju s časom a dobre ju označiť ako hnojivo. Zmes naozaj pôsobí ako čaj, či dokonca pri veľkom množstve jablkových odrezkov tak môže aromaticky pôsobiť.

Dobre odležaný kompost po zásahu kompostéra získava sušenú podobu. Chýba mu síce vlhká zapáchajúca konzistencia. Ako prímes do zeminy sa pri polievaní opäť oživuje a opäť naštartuje procesy rozkladu a uvoľňovania potrebných látok. Substrát v takomto stave má jednu zásadnú nespornú výhodu. Nevadí rukám. Môžete mať „monkácke“ maniere, averziu siahať po klasickom vlhkom komposte. V tomto prípade je dávkovanie jednoduché a zemina s hnojivom miesiteľná holou rukou.

Po výslednom substráte radi siahnu niektoré druhy chrobákov a špajzových škodcov, pre ktorých to je stále plnohodnotná pochúťka. Uzatvárateľná nádoba bude ideálnym spôsobom skladovania. Vydrží dlhšie, objemovo sa nemení a najmä z množstva surovín a odpadu vzniká len objem „za hrsť“. Preto bude vždy prekvapením otváranie veka na prístroji.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu