Vavrín pravý – Laurus nobilis (bobkový list): pestovanie, tipy a vlastnosti

Existuje množstvo rastlín, ktoré môžeme v domácich slovenských podmienkach pestovať a prinášajú úžitok aj radosť. Poznáme už klasické vavrínovce, stále zelené kríky krásne svojim olistením a využiteľnosťou. Slávnejší a významnejší je vo svete vavrín pravý, blízky príbuzný, no stále ešte nie celkom známy v našich záhradách. Kým vavrínovec zvláda naše mrazy bez ťažkostí, vavrín pravý nie je populárnou záhradnou rastlinou.

Nobilis Vavrín pravý

Mnohí z nás ho však poznáme aj pod názvom bobkový list a keď sa k tomu spojí mnoho informácií a vedomostí o zdravotných účinkoch samotného vavrínu, odrazu je z tejto rastliny oveľa zaujímavejší druh, ktorý pôsobí aj ako súčasť úžitkovej záhrady, nie len tej okrasnej. Ako rastlina z Perzie a Stredomoria však vyžaduje práve teplé podnebie a so svojou mrazuvzdornosťou iba k nule, max -5° je rastlinou, ktorá si vyžaduje ochranu a vhodné podmienky. Lenže mať doma vlastný vavrín je zaujímavé hneď v niekoľkých ohľadoch a tie si aj predstavíme.

Mať doma vavrín pravý je zaujímavé. Naozaj zaujímavé.

Pestovať vavrín v našich podmienkach nie je nijako komplikované. Ideálnou pôdou je pôda na izbové rastliny, hoci ho budeme mať počas jari, leta a jesene vonku. Je celoročne olistený, neopadáva a dosiahnuť môže až 10 metrov vo voľnej prírode. V domácich podmienkach mu doprajeme strih a udržiavame ho tak veľký, pokiaľ ho dokážeme na zimu presúvať do zimnej záhrady, do predsiene alebo do iného osvetleného priestoru s nie veľmi vysokou teplotou.

1) Ako zdroj bobkového listu

Byť v jeho prítomnosti znamená cítiť arómu korenia. Jeho sušené listy poznáme ako bobkový list a to znamená, že mať doma vavrín znamená mať vlastný zdroj bobkového listu. Nadšenci kyslej kapusty, segedínu, zavárania uhoriek a rôznych špecialít tak ocenia vlastný zdroj známeho korenia. Mnohí bobkový list nemáme radi v polievkach a omáčkach, no vďačíme mu za arómu aj chuť, hoci samotné korenie nejeme.

Náš strom sme si zakúpili na zahradnici.sk, kde bol k dispozícii v podobe 150 centimetrového stromčeka. Pri jeho cene a najmä zaujímavom tvare nebolo možné odolať. Pri jeho rozbaľovaní bola výrazne cítiť aróma, ktorú si strom v určitej miere drží aj počas pestovania v interiéri a ako súčasť kuchyne tak pôsobí naozaj zaujímavo. O to viac, ak ide o dostatočne presvetlenú kuchyňu. Listy sú lesklé, pevné, podobné na vavrínovec. Sú však mierne zvlnené. Dospelá veľkosť listu od 6 do 10 cm je v prípade potreby a po dobrom presušení použiteľná v kuchyni. Zber listov z rastliny robíme priebežne, no na vetvách ich nechávame dostatok, aby krík nepôsobil pusto a konáre neuschli.

Vavrín pravý

FOTO: Atraktívne pôsobí pohľad na výšku a práve takáto fotografia. Je však reálna. zdroj: zahradnici.sk

2) ako okrasný stále zelený krík

Ako krík je nádherný, celoročne zelený a hustý. V kvetináči môže vytvárať v záhradách a na terasách zaujímavý solitér. Zaujme arómou aj vzhľadom. Pri zastrihávaní je ho možné do určitej miery tvarovať. Vavrín pravý kvitne malými žltými kvietkami, z ktorých sa tvorí malé guličkové semienko veľké do jedného centimetra čiernej farby.

Zimovanie je ideálne v priestore okolo 10°C max cca 16°C. Pre rastlinu to bude znamenať zimovanie tak ako v domácich stredomorských podmienkach a nerozhodia sa jej vnútorné hodiny s časom kvitnutia a následne tvorby plodov. Tie sa v niektorých krajinách využívajú na lisovanie vavrínového voleja. Ako rastlina môže byť menej náchylná na vošky, alebo húsenice, než vavrínovec a iné druhy podobných rastlín. Svoj podiel má na tom aj silná aróma.

3) historicky významný krík

Vavrín pravý poznáme z gréckej aj rímskej mytológie. V histórii bol významným symbolom. Vavrínový veniec bol symbolom najvyššieho postavenia a vyobrazovaný s ním na hlave boli rímski cisári, nevynímajúc Júlia Cézara. Rovnako tak vojvodcovia a významní dobyvatelia Stredomoria, ktorým vavrínový veniec na sochách a mozaikách dodával punc úspešnosti. Symboliku nachádzame aj v kresťanstve, kde sa taktiež spájal so svojou symbolikou úspešnosti. Mnoho súťažných podujatí, motošport, prípadne niektoré tímové športy využívajú vavrínové vence a vetvičky v dekorácii na vencoch, na pohároch a pod. Pre grafikov je vavrínová vetvička opakovane využiteľným motívom rôznych okrasných prvkov opäť poukazujúcich na úspech, víťazstvo, alebo postavenie.

Nobilis Vavrín pravý bobkový list

Pri pestovaní nezabudnite na:

Pestovanie vavrínovca nepredstavuje žiadne zásadné komplikácie. Škodia mu mínusové teploty a preto rastlinu zimujeme. Nevysádzame ju do voľného priestoru v záhrade, ale do nádob s humóznou pôdou. Čerstvú zeminu nemusíme hneď prihnojovať. Prípadne použijeme hnojivo na zelené rastliny a zeleninu s postupným uvoľňovaním. Prihnojovanie počas roka je výhodou, ako aj pravidelná zálievka. Rastlina má rada slnečné stanovisko. Na miestach, kde je suchý vzduch môže rastlina schnúť aj na listoch, usádzať a držať sa prach. Dopomôcť môže sprejové rosenie čistou vodou, ale pokojne to môže byť aj jemné sprchovanie s opatrným prúdom vody, aby nedošlo k poodtŕhaniu listov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu