Typy hrncov podľa druhu jedla, určenia, materiálu, štýlu aj použitia

Bežná domáca kuchyňa rozoznáva viacero typov hrncov s ktorými sa môžeme spoľahnúť na odlišné vlastnosti, kapacitu a využiteľnosť. Hrnce môžeme rozlišovať aj v rámci značky, materiálu, farby a dizajnu. No v prvom rade to bude najmä typ a jeho určenie, čo bude určovať, či práve takýto hrniec nachádza vo vašej kuchyni využitie, prípadne je sám o sebe inšpiráciou pre takéto použitie.

 hrniec varenie a druhy

Podľa materiálu rozoznávame typy hrncov:

  • Smaltované hrnce sú nestarnúce už celé desaťročia. Výborne vedú teplo, určené sú na všetky typy ohrevu a umývať je ich možné aj v umývačke riadu. Pri náraze, vkladaní kovového riadu, alebo umývaní sa výnimočne môže časť smaltu uvoľniť. Väčšie kusy môžu spôsobiť netesnosť riadu.
  • Liatinové: sú zväčša masívne, ťažké. Pri tomto type hrncov je náročnejšia manipulácia. Dlho vydržia a môžu byť určené aj na pečenie v rúre. Majú výborné vlastnosti rozvodu tepla, ale môžu byť aj nákladnejšie.
  • Keramické hrnce: môžu byť cenovo náročnejšie. Využitým materiálom je hlina. Majú nepriľnavý povrch, môžu byť ťažké, zvládajú teplo a pečenie v rúre. Poznáme aj antiadhézne čiže hrnce s nepriľnavým povrchom z moderných materiálov, tzv. lešteného prírodného kameňa využívajúceho špeciálne zmesi.
  • Nerezové riady sú obľúbeným, zdravotne nezávadným materiálom. Sú mimoriadne rozšírené, ale aj osvedčené. Vhodné pre všetky varné dosky aj umývačky riadu. Veľa vydržia, no je vhodné prihliadať na riziko pripálenia jedla.
  • Teflónové hrnce sú menej časté. Známejšie sú panvice a plechy, ktoré využívajú nepriľnavý povrch. Ich kontroverzia spočíva v škodlivosti, ktorá sa prejavuje pri extrémnych teplotách a v prípade nekvalitného riadu. Tak vysoké teploty, kedy dochádza k poškodeniu teflónu, sa však v domácich podmienkach nenachádzajú. Na teflón siahame len dreveným riadom a akékoľvek nástroje na krájanie a nože používame radšej na drevených, či bambusových doskách. Vyberáme osvedčené značky. Určený je najmä pre elektrické a plynové sporáky.
  • Titánové: sú obľúbené pre kvalitu. Využívajú viacero vrstiev, sú odolné, no za titánové sa často prezentujú aj hrnce, ktoré nedosahujú ich skutočných kvalít.

Podľa druhu a určenia:

Hrnce klasické

hrniec varenie a druhy

Klasický hrniec nesúci klasický tvar kruhovej nádoby môže mať rôznu výšku. Pri detailnom odlišovaní druhov hrncov je však hrncom klasika v podobe viaclitrovej nádoby s vyššou stenou, dvoma uškami a tvarovaním po obvode ústia pre usadenie pokrievky. Veľké hrnce už ďalej môžeme deliť na hrnce zaváracie (prispôsobené na vkladanie konkrétneho typu a počtu konkrétnych zaváracích fliaš). Rozlišujeme ich najmä podľa litráže. Bežná menšia domácnosť využíva hrnce zväčša 5 litrové. Väčšia rodina, alebo dve generácie v jednom dome využijú 5 – 10 litrové. Početné rodiny, alebo prevádzky, penzióny a pod. už siahajú po inej litráži.

Kastróly

Kastról varenie a druhy

Kastról je názov pomenúvajúci hrniec, ktorého výška je menšia ako polovica polomeru. Inými slovami, výška je nízka a hrniec je orientovaný skôr na šírku. Rozvádza teplo po šírke, vybavený je zväčša dvoma uškami a môže byť vybavený pokrievkou. Nízke posadenie je určené na hustejšie jedlá, omáčky, ale aj zapekanie hustejších jedál, mäsa s kapustou a pod. Je určený len na širšie plynové horáky, prípadne na veľké platničky. Je nevhodné kastróly používať na malé platničky. Napriek kvalitám mnohých kastrólov by bolo rozvedenie tepla nedokonalé a nedostatočné.

Rajnica, alebo rendlík

Rajnica varenie a druhy

V Čechách zaužívaný názov rendlík, ktorý sa používa aj u nás, pomenúva rajnicu. Malý typ hrnca s rukoväťou. Je praktickým nástrojom na rýchly ohrev vody, mlieka, prípravu omáčok a v mnohých receptúrach bude nevyhnutnou podpornou pomôckou vedľajších príprav, ohrevov, vývarov a pod. Rajnice kupujeme predovšetkým podľa veľkosti vlastnej platničky a typu plameňa / ohrevu. Prihliadajte pritom aj na vlastnosť tepelnej vodivosti rúčky, ktorá má pri tomto hrnci svoju dôležitosť.

Tlakové hrnce

Tlakový hrniec, tiež ľudovo známy ako kuchta, alebo v Čechách známy pod iným ľudovým názvom papiňák (podľa francúzskeho vynálezcu Denisa Papina), je významným zástupcom medzi hrncami. Princíp jeho fungovania je varenie v natesno uzatvorenej nádobe. Využíva pritom stupňujúci tlak vďaka rozpínavosti molekúl počas zahrievania, čo sa pri vode prejavuje uvoľňovaním pary. Tlakový hrniec však tento tlak drží vo vnútri, čo napomáha vareniu, ale tiež prieniku tepla do samotných potravín.

Tlakové hrnce sú vybavené ventilmi a bezpečnostným zaistením. Overená značka a výrobca je zárukou správneho, bezpečnostného a pohodlného fungovania. Mnoho mäsových pokrmov, gulášov, dusené mäso, údené, poctivá kapustnica a polievky ocenia jeho vlastnosti. V prvom rade je to samotný používateľ, ktorému ponúka časovú úsporu pri varení aj výhody varenia pod tlakom.

Hrnce na pečenie v rúre

Hrncový riad, ktorý je určený na pečenie v rúre, poznáme zväčša v podobe hlbokých pekáčov, alebo zapekacích mís. Na zapekanie a pečenie však môžu slúžiť aj celé hrnce s pokrievkou, ktoré sú však aj vyrábané na účel použitia v trúbe. Takéto hrnce už od výroby uvádzajú takéto použitie a sú tomu prispôsobené aj rukoväte, spojovacie materiály a aj celá konštrukcia pokrievky. Je nebezpečné používať hrnce v trúbe po vlastnom odhade. Ide napríklad aj o hrnce, ktoré majú odnímateľnú rukoväť, pákové uchopenie, alebo uvoľňovanie cez mechanickú rukoväť.

Spečenie rukoväte, alebo spojovacích dielov totiž môže mať za následok vytvorenie nebezpečných toxínov vstupujúcich do jedla, alebo do vzduchu. Riad do trúby preto volíme len ten, ktorý je naozaj určený do trúby.

Špeciálne hrnce pre konkrétne určenie

Na trhu poznáme aj špeciálne hrnce, ktoré sú určené na konkrétny druh tepelnej úpravy. Sú nimi hrnce na varenie špagiet, alebo hrnce na varenie špargle, ktoré už priamo v sebe obsahujú vnútorný košíkový diel. Niektoré slúžia na zohrievanie mlieka bez pripálenia, iné majú určenie pre ohrev a prípravu morských plodov a pod. Nakoniec nezabúdajme na klasické čajníky, ktoré sú síce považované za retro, no stále ešte sú vo svete obľúbeným nástrojom na ohrev vody priamo na ohni.

Aké materiály hrncov predstavujú zdravotné riziko?

Zo zdravotného hľadiska sú nebezpečné v minulosti hojne využívané hliníkové hrnce, ktoré sú pomerne ľahké, no do jedla a vody prepúšťajú nebezpečné látky. Rovnako sú na tom medené hrnce, ktoré pri drobných poškodeniach a poodhalenom kove môžu tiež predstavovať zdravotné riziko. Často sa spomína aj teflón, ako rizikový materiál. Je mnoho plechov na pečenie, prípadne nekvalitných panvíc, pri ktorých je teflón tenkou povrchovou vrstvou.

Nekvalita takéhoto riadu sa môže prejaviť napríklad pri narábaní s kovovými naberačkami, alebo krájaním priamo v riade. Použitie drôtenky, či iných ostrých predmetov je na takomto povrchu veľkým rizikom. Môže dôjsť k poškodeniu a aj uvoľňovaniu vrstvy, ktorá je následne vážnym zásahom do zdravia. Poškodený teflón je známkou nesprávneho používania riadu, ale tiež upozornením pred ďalším používaním.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu