Pestovanie banánovníka: čo vieme o banánovníkoch, nároky a tipy

Pomaly sa už stáva úplnou samozrejmosťou, že si vieme vypestovať rôzne rastliny a plodiny aj v našich zemepisných podmienkach. Či už rôzne citrusové, exotické alebo aj iné ovocie. Pozrime sa na pestovanie banánovníka. Na čo všetko si dať pozor pri pestovaní, a ako sa im bude najlepšie dariť.

Banánovník

Banány rastú najmä v oblasti trópov, kde sa im v teple dobre darí. Najviac rozšírené sú v tropických oblastiach Ázie a Afriky. Až neskôr sa začali pestovať na plantážach v Južnej a Strednej Amerike, najmä v štátoch ako Kolumbia, Panama, Kuba a Equádor. Odtiaľ sú aj dovážané k nám. Nájdeme ich však aj na Kanárskych ostrovoch, kde sa tiež priviezli.

Banánovníkov poznáme veľmi veľa druhov, rozlišujeme zakrpatené druhy, veľké len niekoľko desiatok centimetrov, ako aj  veľmi vysoké, ktoré môžu dosahovať až 16 metrov.

Banánovníky u predajcov

U predajcov banánovníkov na Slovensku prevládajú hlavne dva druhy. Ide o Musa Basjoo Sakhalin, banánovník s mrazuvzdornými vlastnosťami -20° C a ako okrasný banánovník môže pôsobiť krásne sfarbený Ensete Maurelii, ktorý sa vyznačuje tmavouzelenými listami s červenou kresbou, alebo obrátenou stranou listov. Tento kultivar však nie je mrazuvzdorný a vyžaduje si pozornosť svojho pestovateľa, aby počítal s jeho uskladnením v zimných záhradách alebo interiéri.

Banánovník obchod

Banánovníky sú stromy v kontajneroch. Dobre zabalené ich môže doručiť aj kuriér. Foto: zahradnici.sk

Ako pestovať banánovník

Banánovník je veľká rastlina a teda potrebuje viac priestoru. Vhodný je veľký črepník. Dá sa povedať, že pestovať banánovník je úplne nenáročné, nepotrebuje toho veľa. Prvé dva roky mu treba venovať trošku viac pozornosti a aspoň dvakrát ho presadiť, vždy do väčšej nádoby. Presádzať ho môžeme keď má banánovník aspoň 5 listov. Po dvoch rokoch ho zasadíme do veľkého črepníka či nádoby, aby mali korene dostatok priestoru na rast. Rastlina si vyžaduje výživný substrát. Je to tropická rastlina, ktorá má rada teplo a preto by teplota nemala klesnúť pod 10-15 stupňov.

Môžeme ho mať v byte, v dome či v skleníku, pri ideálnej teplote asi 25 stupňov, s dostatkom svetla. V zime, keď je teplota nižšia, sa snažíme rastlinu prihnojiť. Banánovník má veľa listov, môže byť ich až vyše 50. Keď vám ich dostatok vyrastie, až potom začína kvitnúť. Banánovník sa rozmnožuje novými výhonkami. Po tom, ako rastlina zakvitne v našich podmienkach zahynie, ale z koreňov vyrastú nové rastlinky a tak môžeme pokračovať v pestovaní stále dookola. V prípade ak niektorý z listov zvädne, alebo sa inak poškodí, je potrebné list odstrihnúť.

Kedy sa nám budú rodiť banány?

A kedy vôbec môžeme ochutnať prvé ovocie? Banány začnú rásť, až keď rastlina vymení aspoň 50 listov. V strednej časti listov by sa mal objaviť veľký klas, akýsi puk. Vykvitnú nám kvety. Z kvetov následne začne vznikať ovocie a rastie smerom nadol, čiže v hornej časti bude zrelšie ovocie a smerom nadol nové kúsky.

Banánovník

Ešte zopár tipov

  • okrem tepla a svetla je dobré črepník otáčať, aby rástol rovno a aby boli aj listy rovnomerné.
  • neodporúča sa vykladať banánovník von na balkón či terasu, napriek tomu že má rád teplo. Listy sú náročné na vlhkosť a taktiež im nerobí dobre vietor. Pri vetre vznikajú v listoch diery.
  • vhodný je substrát ako pri okrasných rastlinách
  • je vhodné rosiť listy odstátou vodou, ideálne aj každý deň
  • v zimných mesiacoch polievame menej ako v lete
  • listy majú tiež časté využitie v kuchyni, často sa do neho balí jedlo a listy sa zvyknú využívať aj ako tácka či tanier. V niektorých kultúrach sú listy banánovníka všestranne využívané a na tepelnú prípravu niektorých pokrmov a na listoch sa aj servírujú.

Banán – zdravé ovocie

Banán je skutočne zdravé ovocie, obsahuje množstvo draslíka, horčíka, medi, mangánu, bielkovín a vitamínov C a B. Má rôzne využitie, či už ako pochutina, prípadne pri príprave sladkých ale aj slaných jedál. Sú vhodné pri chudnutí a diétach, nakoľko majú nízky glykemický index a dokážu nás nasýtiť. Taktiež dobre pôsobia na náš tráviaci systém. No čo, trúfate si na pestovanie banánovníka? Sami vidíte, že to vôbec nie je náročné. Ak máte radi aj orchideu, banánovník je jeho vhodným „susedom“.

Pripravila Zuzka


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu