Pomaly sa už stáva úplnou samozrejmosťou, že si vieme vypestovať rôzne rastliny a plodiny aj v našich zemepisných podmienkach. Či už rôzne citrusové, exotické alebo aj iné ovocie. Pozrime sa na pestovanie banánovníka. Na čo všetko si dať pozor pri pestovaní, a ako sa im bude najlepšie dariť.
Banány rastú najmä v oblasti trópov, kde sa im v teple dobre darí. Najviac rozšírené sú v tropických oblastiach Ázie a Afriky. Až neskôr sa začali pestovať na plantážach v Južnej a Strednej Amerike, najmä v štátoch ako Kolumbia, Panama, Kuba a Equádor. Odtiaľ sú aj dovážané k nám. Nájdeme ich však aj na Kanárskych ostrovoch, kde sa tiež priviezli.
Banánovníkov poznáme veľmi veľa druhov, rozlišujeme zakrpatené druhy, veľké len niekoľko desiatok centimetrov, ako aj veľmi vysoké, ktoré môžu dosahovať až 16 metrov.
U predajcov banánovníkov na Slovensku prevládajú hlavne dva druhy. Ide o Musa Basjoo Sakhalin, banánovník s mrazuvzdornými vlastnosťami -20° C a ako okrasný banánovník môže pôsobiť krásne sfarbený Ensete Maurelii, ktorý sa vyznačuje tmavouzelenými listami s červenou kresbou, alebo obrátenou stranou listov. Tento kultivar však nie je mrazuvzdorný a vyžaduje si pozornosť svojho pestovateľa, aby počítal s jeho uskladnením v zimných záhradách alebo interiéri.
Banánovníky sú stromy v kontajneroch. Dobre zabalené ich môže doručiť aj kuriér. Foto: zahradnici.sk
Banánovník je veľká rastlina a teda potrebuje viac priestoru. Vhodný je veľký črepník. Dá sa povedať, že pestovať banánovník je úplne nenáročné, nepotrebuje toho veľa. Prvé dva roky mu treba venovať trošku viac pozornosti a aspoň dvakrát ho presadiť, vždy do väčšej nádoby. Presádzať ho môžeme keď má banánovník aspoň 5 listov. Po dvoch rokoch ho zasadíme do veľkého črepníka či nádoby, aby mali korene dostatok priestoru na rast. Rastlina si vyžaduje výživný substrát. Je to tropická rastlina, ktorá má rada teplo a preto by teplota nemala klesnúť pod 10-15 stupňov.
Môžeme ho mať v byte, v dome či v skleníku, pri ideálnej teplote asi 25 stupňov, s dostatkom svetla. V zime, keď je teplota nižšia, sa snažíme rastlinu prihnojiť. Banánovník má veľa listov, môže byť ich až vyše 50. Keď vám ich dostatok vyrastie, až potom začína kvitnúť. Banánovník sa rozmnožuje novými výhonkami. Po tom, ako rastlina zakvitne v našich podmienkach zahynie, ale z koreňov vyrastú nové rastlinky a tak môžeme pokračovať v pestovaní stále dookola. V prípade ak niektorý z listov zvädne, alebo sa inak poškodí, je potrebné list odstrihnúť.
A kedy vôbec môžeme ochutnať prvé ovocie? Banány začnú rásť, až keď rastlina vymení aspoň 50 listov. V strednej časti listov by sa mal objaviť veľký klas, akýsi puk. Vykvitnú nám kvety. Z kvetov následne začne vznikať ovocie a rastie smerom nadol, čiže v hornej časti bude zrelšie ovocie a smerom nadol nové kúsky.
Banán je skutočne zdravé ovocie, obsahuje množstvo draslíka, horčíka, medi, mangánu, bielkovín a vitamínov C a B. Má rôzne využitie, či už ako pochutina, prípadne pri príprave sladkých ale aj slaných jedál. Sú vhodné pri chudnutí a diétach, nakoľko majú nízky glykemický index a dokážu nás nasýtiť. Taktiež dobre pôsobia na náš tráviaci systém. No čo, trúfate si na pestovanie banánovníka? Sami vidíte, že to vôbec nie je náročné. Ak máte radi aj orchideu, banánovník je jeho vhodným „susedom“.
Pripravila Zuzka
0 komentárov