Vresy sú krásne, nenáročné, aj liečivé. Ako si pripraviť vresový čaj?

Jeseň síce zafarbí listy stromov do nádherných farieb, ale zároveň je to obdobie, kedy v záhradkách a na lúkach odkvitne väčšina kvetov. Keď prídu prvé mrazy, odoberú im život, ktorý v nich koluje. Vtedy na scénu prichádzajú vresy, typicky jesenné rastlinky, ktoré svojimi lákavými farbami nahradia odkvitnuté letné kvety. Vidno ich v kvetináčoch na parapetách rodinných domov, ale i na balkónoch a samozrejme aj na záhradkách. Netreba však opomenúť ani vresoviská, kde voľne rastú v prírode na lúkach, ktoré už z diaľky lákajú oči pestrými, najmä fialkovými a ružovými odtieňmi farieb.

 Vresy a vresovisko

Nezabudnem na moment, keď som prvýkrát vošla na takúto lúku – kvitnúce vresovisko  nad kúpeľným poľským mestom, hneď za slovenskými hranicami, Piwniczna. Celý kopec a trávnatá plocha na ňom bola pokrytá drobnými kvietkami, ktoré som dovtedy vo voľnej prírode nevidela. Vresy začínajú na týchto vresoviskách kvitnúť od konca augusta. Na Slovensku by ste kvitnúce miesto s vresom obyčajným našli napríklad vo vojenskom obvode Záhorie, kde rastie na pieskových plochách.

Starostlivosť o vlastné vresovisko a vresy ako také

Samozrejme, svoje malé vresovisko si záhradkári môžu vysadiť aj vo svojej záhrade. Už prvou výhodou je, že ide o vždyzelené rastliny, čiže pastvou pre oči sú v podstate po celý rok. Vresy sú rastliny, ktoré si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, takže ich pestovanie zvládnu aj začiatočníci. Na výsadbu je preto vhodné vyberať takú časť, ktorú chcete farebne zvýrazniť a oživiť počas jesenných mesiacov. Potrebné je myslieť aj na to, že vresy si vyžadujú čiastočne slnečné miesta či polotieň. Nie je potrebné ich špeciálne zavlažovať, vhodné je len hnojenie, ktoré postačuje raz do roka. Ďalšou výhodou vytvorenia si malého vresoviska je to, že burine sa v ňom veľmi nedarí, a tak je údržba jednoduchá, stačí len občasné strihanie niektorých rastliniek.

Vresy a vresovisko

Vresy nemajú radi permanentne vlhkú pôdu, na čo by ste mali myslieť už pred zakladaním vresoviska alebo vysádzaním rastliniek. Obľubujú kyslejšiu pôdu, preto je vhodné použitie kyslejšieho substrátu. Je však dobré myslieť na to, že by sa mali vysádzať na rozsiahlejšiu plochu, ideálne 6 rastliniek na meter štvorcový v cca 30 cm vzdialenosti, nie ako jednotlivé rastlinky v skalke. Vresy pekne vyniknú pri nižších ihličnatých porastoch, čo zároveň vytvorí aj naturálnejší dojem, kedže takto rastú aj vo voľnej prírode. Je pre nich vhodnejší mierne vlnitý terén, keďže na takýchto miestach rastú aj v prírode.

Vresy a vresovisko

Veterné miesto im neprekáža. Dôležité je ešte odporúčanie vysádzania jedného druhu a kultivaru vresu na jedno vresovisko. Vytvorenie vresoviska však vyžaduje od záhradkára istú dávku trpezlivosti, pretože vo svojej plnej kráse zakvitne približne po 4 rokoch od založenia vresoviska. Vhodným obdobím na výsadbu je jeseň, september až október, kedy ich nájdete bohato zastúpené v ponuke záhradkárstiev a obchodov. Ak to nestihnete, možné je posadiť ich aj  v marci alebo v apríli. Po vysadení je potrebné rastliny primerane zavlažovať.

Vresy v predaji u obchodníkov a v záhradníctvach

Trh ponúka pestrú paletu vresov. Na jeseň sú nimi zaplavené hypermarkety, záhradkárstva a iné obchody. Hýria svojimi farbami, z ktorých si môžeme vybrať zo smaragdovo zelenej, bielej, fialkovej, ružovkastej. Z vresov sú najviac obľúbené typy vresu obyčajného –  polokra s ružovo-fialkovými kvetmi, vresovec štvorradový (Erica tetralix), vresovec blúdivý (Erica vagans) alebo vresovec popolavý (Erica cinerea). Vres obyčajný sa vyznačuje úzkymi konárikmi a drobnými lístočkami. Každý druh ohúri svojou farbou a pozitívne pôsobí na psychiku človeka.

Pozrite si ponuku lumigreen.sk, kde je vresom a vresovcom venovaná samostatná kategória a výber je na jeseň naozaj pestrý.

Vresy ako súčasť živej dekorácie:

Liečivé účinky vresov

Možno málo ľudí tuší aj o liečivých účinkoch vresu. Vres obsahuje flavonoidy, triesloviny, vlákninu, sacharidy, minerálne látky, saponíny, glykozid a éterické oleje. Preto je výborným pomocníkom na podporu imunitného systému a má detoxikačné pôsobenie na organizmus. Ďalším zdraviu prospešným účinkom je čistenie krvi. Blahodarne pôsobí aj na močovú sústavu – má močopudné účinky, lieči zápaly močových ciest, odstraňuje kamene v močových cestách, podporuje funkciu obličiek. Má aj upokojujúce účinky, zlepšuje spánok, pomáha odstrániť stres. Vres sa využíva na prípravu čaju, hlavne jeho vňať a kvet.

Na záver ponúkame jednoduchý recept na prípravu čaju z vresu:

Vresový čaj

Budeme potrebovať:

  • 1 ČL  sušeného vresu (kvet, vňať),
  • 2,5 dcl prevarenej vody.

Do pohára si pripravíme sušenú zmes vresu a zalejeme ho horúcou vodou. Necháme lúhovať cca 10 minút. Čaj pijeme teplý, vychutnávame ho po dúškoch.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu