Trichogramma, malá osa, najlepšia zbraň proti moliam v šatníku a kuchyni

Mole a boj s nimi je mnohým z nás známy. Nemusíme mať doma skladisko starého oblečenia a starých potravín, aby sme záujem molí prilákali. Postačí nepozornosť pri skladovaní, rozsypaná strúhanka, múka, či cereálie, alebo pokojne nedobre uzatvárateľné nádoby pre čierne potravinové mole, alebo v garáži skladovaná stará sedačka, alebo pár kabátov a mole si ich radi vyhliadnu. Mole v šatníku sú nepríjemnou záležitosťou, najmä pri drahších kúskoch šatníka. Boj s nimi je niekedy komplikovaný.

mole a osičky trichogramma

Ilustračná fotografia: motýle a mole dokáže zastaviť drobná osička trichogramma

Najmä potravinové mole majú v kuchyni viac vlhkosti a príležitostí na dlhodobé zdržiavanie, keďže v kuchyni pri potravinách nepoužijeme tvrdšiu chémiu, aromatické zložky a guličky. Prekvapivo, jedným z najúčinnejších prostriedkov, celkom ekologických a v skutku pozoruhodných je príroda sama. Osy druhu trichogramma. Žiaden strach. Nie je osa, ako osa.

Mole predstavujú časovanú bombu:

Mole sa tiež javia ako neškodné. Pre človeka nepredstavujú žiadnu priamu hrozbu. No tento pohľad je len ten prvý, na ktorý sa určite nespoliehajte. Rýchle zhrnutie, prečo proti moliam určite bojovať:

  • poletujúca háveď v interiéri nie je nič príjemné. Ich výskyt ešte nemusí znamenať, že ste zlyhali. Avšak premnožené mole potravinové aj šatníkové sú prejavom ignorancie problémov v domácnosti.
  • šatníková moľa znehodnocuje textil. Pohybujú sa na ňom larvy, ale tiež výkaly a ďalšie nečistoty. Oblečenie môže byť zdrojom prenášania lariev napríklad na iný textil
  • potravinová moľa predstavuje riziko v inom slova zmysel. Ak nájdete potraviny napadnuté larvami a moľami, je nemysliteľné odoberať len viditeľne postihnutú časť potraviny. Vyhoďte ju celú. Zásah potraviny výkalmi predstavuje rozsiahlejšie zdravotné riziko, ktoré nemusí mať fatálne následky. Stopy po výkaloch sa však týkajú potraviny v oveľa väčšej miere, ako len v tej, o ktorej predpokladáte, že je poznačená moľami.

Osy druhu trichogramma

Osy druhu trichogramma sú veľmi malý druh hmyzu, ktorý je pre človeka neškodný. Ich nasadenie pripomína scénu zo seriálu Simpsonovcov, kde proti rozmnoženým jaštericiam nasadili do ulíc Springfieldu jedovaté kobry. V prípade drobných ôs druhu trichogramma sa ale nemusíte ničoho báť. Sú síce nákladnejším spôsobom, ako sa zbaviť molí, no ich účinok sa dá nazvať absolútnym skoncovaním s moľami. Ich drobné telíčka sa dostanú všade tam, kde sa dostanú mole. Ich krídla im umožnia lietať a vytrvalosť s výbornými zmyslami dokážu zaistiť, že nájdu vajíčka molí aj na miestach kde ste si ich sami doteraz ani len nevšimli. Rôzne záhyby, praskliny v dreve, v obaloch od potravín, v nepoužívaných mixéroch, pohároch, pod uzávermi, v záhyboch obrusov a podobne. Osička trichogramma ich nájde a zlikviduje.

Konkrétnym druhom, ktorý nachádza využitie v našich podmienkach je Trichogramma evanescens. Trichogramma je veľká len 0,3 mm a jediná samička má schopnosť naklásť až 100 vlastných vajíčok.

Trichogramma je po odbornej stránke

Aby sme správne pochopili trichogrammu, je dobré si ju predstaviť po biologickej stránke. Existujú dve stovky rôznych druhov, ktoré sa voľným okom veľmi zle rozoznávajú práve pre svoju veľmi malú veľkosť. Tento drobný polyfág (čiže tvor živiaci sa rôznym druhom potravy) je endoparazit vo vajíčkach iných druhov hmyzu, čo znamená, že osa kladie vajíčka do iných väčších vajíčok a jeho larva sa následne živí vnútrom cudzích vajíčok. Tým ich likviduje. Trichogramma je v rámci svetových parazitoidov jeden z najvyhľadávanejších pre absolútnu neškodnosť pre človeka. Požiera totiž len larvy molí a rôznych moľovitých a motýľovitých druhov hmyzu.

Od začiatku minulého storočia sa tieto osy začali chovať za účelom ich biologického využitia v boji proti hmyzu v poľnohospodárstve, napríklad pri napádaní konkrétnych plodín, napríklad kukurice. Využitie osičiek namiesto iných insekticídov je k prírode šetrnejšie, avšak vyžaduje si tiež striktné nepoužívanie ďalších insekticídov, alebo využívanie lokalít, ktoré nie sú poznačené používaním chémie. V lesnom hospodárstve má účinnosť v boji proti moliam druhu zeiraphera canadensis, ktoré napádajú mladé ihličiek smrekov bielych. Druh trichogramma carverae sa napríklad používa v boji proti jabloňovému škodcovi epiphyas postvittana. Škodca bol pôvodne známy len v Austrálií, no motýľom sa podarilo na potravinovom exporte dostať aj do zvyšku sveta.

Trichogramma ako prostriedok na ničenie molí v domácnosti

Kým v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve sa prihliada na obdobie kladenia vajec, v domácnosti majú mole podmienky o niečo jednoduchšie. Pre vyrovnané teploty je možné považovať kladenie vajec a ich liahnutie ako priebežnú záležitosť. Preto je vhodné sledovať návod dodávateľa vašich prúžkov s vajíčkami trichogrammy. Obsahuje presné inštrukcie, ako ich skladovať a následne kedy ich aplikovať. Balenia obsahujú niekoľko papierikov, na ktorých sú nasadené ošičky. Až pri správnej izbovej teplote dôjde k ich prebudeniu a výletu. Okamžite po prebudení sa vydávajú na prieskum a „lov“. Po čase určenom návodom vytiahnete ďalší papierik z chladničky a zavesíte do skrine s oblečením alebo potravinami tak, ako aj ten papierik predtým. Jedna samička dokáže zničiť až desať vajíčok za deň. S takto účinnou zbraňou a postupným správnym časovaním ďalších papierov vystihnete aj neskôr nakladené vajíčka, ktoré „dnes poletujúce mole“ ešte nenakládli.

Látky, ktoré obsahujú osičky, nesú často v názve spojenie „tricho“. Na našom trhu je rozšírený najmä  pre potraviny typ Trichomol® P, kým pre textil je to Trichomol® T. Písmená označujúce odlišný typ sú preto jasné.

Stojí za zmienku, keďže aj predajcovia sú rôzni:

Niektorí dodávatelia môžu ponúkať rozsiahly návod s postupným využívaním viacerých kartičiek. Stretávame sa však aj s prístupom pravidelného zasielania kartičiek. Pri nich možno nezaškodí odporúčanie, aby si objednávateľ zásielku vyzdvihol naozaj čo najskôr. Vykrúcanie sa pri kuriérovi s tým, že má zásielku dopraviť v iný deň, alebo že nie ste dostupní na mieste doručenia, môže výrazne komplikovať rýchlosť doručenia. Skladovanie u kuriéra napríklad v letnom období môže spôsobiť, že sa osičky znehodnotia. Pridlhé doručenie a nevhodné skladovanie môže mať za následok ich znehodnotenie.

Sledujte plošnú výmeru, pre ktorú osičky nakupujete. Ich použitie je uvádzané na obaloch, alebo v návodoch v m2. Počas aplikácie osičiek typu trichogramma nepoužívajte iné chemické látky, ktoré by pre ich insekticídny účinok mohli zabiť aj osičky. Čo potom s osičkami v domácnosti? Žiadne zdroje ich nepokladajú za hrozbu. Pre človeka nie sú ohrozením a vetraním si nájdu cestu von za inou potravou. Samozrejme, čisto z vedeckého hľadiska by nemuselo byť na škodu ponúkať osičkám

Vo svete v rámci poľnohospodárstva nachádza využitie TRICHforce(tm): https://www.insectary.com/portfolio-items/trichogramma/  (zdroj obrázku osičky v ilustračnej snímke s moľou)


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu