Sumach, alebo tiež u nás udomácnený český názov škumpa, poznajú mnohí vďaka nezameniteľnej stavbe koruny a červeným trvácnym kvetom. Strom pôsobí ako exotický solitér, ako samostatne stojaci dokáže dodať záhrade zaujímavý vzhľad a pri správnom tvarovaní môžete docieliť aj nízky strom so širokou do priestoru zasahujúcou korunou.
V rámci okrasných drevín je sumach známy najmä ako druh sumach pálkový (Rhus typhina). Jedinečný je svojou stavbou, ktorá je odolná na rôzne typy pôdy. Môžete ju pestovať aj vo veľkých nádobách na terase, čím je oveľa mobilnejšia na presúvanie a aranžovanie aktuálnej potreby. Vtedy si tiež žiada výraznejší a premyslený rez udržiavajúci jeho rast v rozumnej miere. Oproti iným stromom v záhrade má výrazné listy, ktoré môžu presahovať 40 centimetrov na dĺžku a ďalej sa delia na ďalších 30 až takmer 40 lístkov dlhých zhruba 12 centimetrov. Aj napriek tomu, že strom môže byť nízky do 2 metrov, je veľmi vzdušný.
K jeseni získavajú listy rôzne odtiene červenej, čo len zvyšuje jeho atraktivitu. Počas leta sa začínajú objavovať výrazné metlinové kvety a tie sa na strome dokážu udržať aj počas zimy. Pôsobia vizuálne atraktívne, aj keď nepozbierané môžu počas jesene a zimy pri niektorých druhoch poznačiť chodník prírodným farbivom.
Rozmnožovať sa môže omladkami cez koreňový systém. Môže to znamenať, že zanedbaná starostlivosť o túto okrasnú drevinu môže neskôr spôsobiť ťažkosti s odstránením prevažne podzemnej drevenej hmoty. Zanedbaná starostlivosť a prílišné rozrastenie koreňového systému – jeho zosilnenie pre ponechávanie výrastkov mimo hlavný strom, môže byť komplikáciou a môže si vyžiadať použitie herbicídov. Vzhľadom na problémovosť druhu sumach pálkový, bola vyšľachtená drevina s podnázvom Dissecta, čo je pomalšie rastúci typ, u ktorého sa menej prejavuje rozširovanie koreňového systému.
Rozdrvené plody druhu sumach garbiarsky (Rhus coronaria), sú využívané ako korenina. Cielene sa ako korenina pestuje v juhozápadnej Európe a v pobrežných oblastiach s dostatkom tepla. Svoje využitie v garbiarstve mala rastlina pre využívanie pri bielení koží. Červené plody pripomínajúce zložitý hustý trsovitý kvet sa postupne vytvárajú z drobných kvietkov. Zbierajú sa na jeseň a po usušení sa z nich robí drtina, alebo sa melú na prášok.
0 komentárov