Pri vnútornom zatepľovaní stien sa používa termoomietka. Ak by sme vnútorné steny zateplila ako tie vonkajšie, postupom času by sa začali tvoriť na nich plesne. Teda sa odporúča zatepľovať iba v krajných prípadoch, t.j. ak vonkajšie zateplenie nie je možné. Ideálnym prostredím, pre použitie takýchto metód, sú historické budovy a budovy, kde nie je možné sa dostať z vonka, sú neprístupné pre veľmi blízku cudziu stavbu, nedostupnosť pre rôzne iné dôvody, ale tiež napríklad pre výšku.

Výhody vnútorného zateplenia:
- lepší prístup ku konštrukcii
- môžu sa uskutočňovať po celý rok
- nehrozí narušenie vonkajšej stavby
Nevýhody vnútorného zateplenia:
- zateplením sa zmenší voľný priestor izby
- premiestňovanie elektrických zásuviek
- pravdepodobnosť zhustenia vodnej pary v konštrukcii
- výkyvy počasia sa prenášajú na konštrukciu
- obvodových stien
Zvolenie vhodného spôsobu vnútorného zateplenia
Tepelnoizolačná omietka
- je klasický omietkový systém, pri ktorom sa používa tepelnoizolačná omietka. Tento systém je vhodný na vonkajšie, ale aj vnútorné použitie.
- Hrúbka omietky v exteriéri, ktorá sa používa je 40 mm.
- Pri použití tepelnoizolačnej omietky nevzniká problém s vlhkosťou a plesňami, avšak táto omietka má 3,5 x nižšiu izoláciu ako bežné izolanty (minerálne dosky, polystyrén,…).
Izolanty na základe polystyrénu, minerálnej vlny
- na vnútornú stranu obvodovej steny sa aplikuje parozábrana a tepelná izolácia. Následne sa prilepí sadrokartón. Sadrokatrónové dosky sa upevňujú tanierikovými hmoždinami, ktoré dôkladne pretmelíme.
- Najviac náchylné miesta na vznik vlhkosti a plesní sú oblasti okien, dverí, kútov,…
Pripravila Katarína
0 komentárov