Ak rozmýšľate o oplotení svojho pozemku ostnatým drôtom, určite vás trápi otázka, či je to vôbec dovolené a aké povolenia sú v tomto prípade nutné. Existujú dva typy ostnatých drôtov. Ostnatý drôt so striedavo omotávanými drôtmi medzi 4 bodové ostne a žiletkové drôty s ostrými žiletkovými čepieľkami.
Ak sa pozrieme do zákonov, tak zistíme, že jednoznačné usmernenia pre ostnaté drôty nie sú v našich právnych normách upravené. Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky podľa § 143 ods. 1 písm. d) zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení zákona č. 237/2000 Z. z. ustanovuje:
(1) Pozemok zastavaný stavbou musí byť oplotený, ak
(2) Oplotenie nesmie
(3) Stavebný pozemok pozdĺž verejnej cesty, ulice alebo námestia, športoviska a ihriska, kempingu a rekreačného priestoru, skladiska a odstavnej plochy, násypu a výkopu musí byť oplotený, ak to vyžaduje bezpečnosť osôb a poriadok.
Ak nahliadneme do technicko – kvalitatívnych podmienok Ministerstva dopravy a výstavby SR, v časti Trvalé oplotenie ten ustanovuje, že drôtené pletivo musí zodpovedať požiadavkám dokumentácie na realizáciu stavby (DRS) a zjednodušenej projektovej dokumentácii (ZPD). Navrhujú sa pletivá s diferencovanými okami (dole husté, hore riedke), min. priemer drôtu pletiva je 1,8 mm s minimálnou výškou 1,75 m. Musí byť buď z oceľového pozinkovaného drôtu s voľnými okrajmi bez napínacieho drôtu, z oceľového pozinkovaného drôtu s prevlečeným napínacím drôtom, alebo z oceľového drôtu potiahnutého plastom. Pletivo je pripevnené na troch súbežných napínacích drôtoch. Viazací drôt je oceľový pokovovaný, s minimálnym priemerom 2 mm.
Ostnatý drôt, ktorým môže byt oplotenie z drôteného pletiva doplnené podľa DRS alebo ZPD musí byť oceľový a pokovovaný.
0 komentárov