Smart lighting – nafúknutá bublina či revolúcia v osvetľovaní?

Žijeme v dobe, kedy čoraz viac vecí okolo nás získava prívlastok smart. Označujeme tak výrobky alebo technológie, ktoré sú technologicky vyspelé, dokážu zvládnuť množstvo úloh naraz a v niektorých momentoch vedia úplne nahradiť človeka. Už dlhšiu dobu sa hovorí aj o inteligentnom svietení a jeho pozitívnom dopade na úsporu elektrickej energie.

Čo to vlastne je Smart lighting?

Smart lighting alebo inteligentné osvetlenie dokáže do domácnosti priniesť viacero výhod. Okrem samozrejmého spohodlnenia bývania sa najviac spomína práve jeho energetická výhodnosť. Vďaka možnosti flexibilnejšieho nastavenia osvetlenia je podľa niektorých odborníkov možnosť redukovať spotrebu elektrickej energie až o 90%.Tieto vysoké čísla sa ale týkajú najmä priemyselného a komerčnéhoosvetľovania, kde je obrovský priestor na úsporu energie a tým aj zníženie nákladov.

Podľa odborníkov si efektívne inteligentné osvetlenie vyžaduje splnenie piatich kľúčových fáz:

  1. prechod na LED technológiu,
  2. implementáciu senzorov a kontroliek,
  3. sieťové pripojenie
  4. analytiku
  5. poučenie sa

Čo si pod tým máme predstaviť? Prvým krokom k úspore energie by malo byť nahradenie energeticky náročných žiaroviek za omnoho šetrnejšie LED osvetlenie. Ďalším krokom by malo byť zautomatizovanie osvetlenia pomocou senzorov. Tretia fáza –pripojenie na sieť a možnosť ovládania celého systému z centrálneho panela – pridáva správcovi budovy možnosť jednoducho riadiť celé osvetlenie. Vo štvrtej fáze by malo dochádzať k analýze získaných údajov. Vďaka týmto analýzam je možné zistiť, kde je potenciálny priestor na zlepšenie, porovnávať jednotlivé schémy, zisťovať, kde dochádza k prebytočnému osvetľovaniu a podobne. Piata fáza umožňuje systému poučiť sa zo získaných dát a vytvoriť určité modely do budúcna, ktoré by mali najefektívnejším spôsobom zabezpečovať potrebné osvetlenie.

Inteligentné osvetlenie v domácnosti

Samozrejme, v domácnosti je inteligentné osvetlenie o niečom inom. Prvé tri kroky ale platia aj pre domáce osvetlenie. Nahradenie klasických žiaroviek za úsporné, najlepšie LED svietidlá, by malo byť samozrejmosťou. Zautomatizovanie osvetlenia pomocou senzorov už tiež nie je žiadnou novinkou, využíva sa už pomerne dlhú dobu, aj keď väčšinou len na dvore alebo záhrade.

Smart lighting ale zachádza ešte ďalej. Celý systém je možné ovládať (aj na diaľku) pomocou mobilnej aplikácie. Už sa teda nestane, že zabudnete zhasnúť a celý večer necháte doma svietiť. Okrem toho systém inteligentného osvetlenia automaticky prispôsobuje intenzitu osvetlenia úrovni prirodzeného svetla alebo vykonávanej činnosti. Automatické osvetlenie reagujúce na vonkajšie svetlo je jednou z technológii, ktorá sa spomína v súvislosti so smart lightingom najčastejšie. Má ale aj svoje nevýhody. Vyčíta sa mu najmä časté vypínanie a zapínanie svetiel (alebo regulácia ich intenzity) pri nestabilných svetelných podmienkach, napríklad keď je vonku premenlivé počasie alebo je senzor striedavo zakrytý. Ak napríklad vietor hýbe závesom, ktorý striedavo prikrýva a odkrýva senzor osvetlenia, výsledkom môže byť celkom zaujímavá svetelná show. Tieto veci sa ale, samozrejme, dajú vyriešiť vhodným nastavením.

Smart lighting má svoju budúcnosť

Princíp inteligentného osvetlenia tak nie je ničím prevratným. Ide len o efektívnejšie svietenie. Z veľkej časti by inteligentne svietiť zvládol aj človek, vďaka technológii sa ale eliminujú straty energie spôsobené ľudským faktorom (zabudnutie na rozsvietené svetlá, zbytočné svietenie v nevyužívanej miestnosti a pod.). Do budúcna má ale smart lighting omnoho väčší potenciál. Už teraz sa spomína prenos internetového signálu pomocou svetla, takže sa dá očakávať, že inteligentné svetelné systémy majú pred sebou veľkú budúcnosť.

Ak vás zatiaľ ale ešte nepresvedčili, skúste urobiť aspoň prvý krok k energeticky úspornejšej domácnosti. Výmena žiaroviek za LED svietidlá vie ročne ušetriť nemalé výdavky za spotrebu elektrickej energie. Kvalitnejšie LED osvetlenie je možno drahšie, ako obyčajné žiarovky, investícia sa ale jednoznačne oplatí. Bohatý výber LED žiaroviek nájdete na stránkach Profisvietidla.sk, kde si môžete vybrať z viacerých druhov. Prvý krok k inteligentnému osvetleniu tak môžete urobiť hneď teraz.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu