Recenzia: Skyscraper Ice 4 v 1 chladič vzduchu pre domácnosť

Klarstein v kuchyni dosiaľ nesklamal. Mali sme možnosť spoznať, otestovať a zhodnotiť v prvých pekelných horúčavách roka 2020 vychytávku – domáci chladiča vzduchu. Skrátka nesekáte stenu, nezasahujete do stavby, prístroj si presuniete do miestnosti, alebo do spojujúcej chodby, kam potrebujete a tam má plniť svoju úlohu. Má viaceré výhody a oproti bežnej typickej klimatizácii aj nevýhody. Akým je v skutočnosti Skyscraper Ice ochladzovač vzduchu 4 v 1?

Klarstein Ochladzovač vzduchu Skycraper 4v1

Foto: jednoduché ovládanie aj pre dieťa. Stlačenie vždy sprevádza aj zvuková signalizácia, rovnako ako zmena podsvietenej ikony.

Unbox a prvý štart

Od klimatizácie očakávate, že bude ťažká, jej nastavenie bude komplikované a na prečítanie návodu budete potrebovať nejaký čas. O to viac bol prekvapením veľký balíček nižšej váhy. Podlhovastý spotrebič vysoký takmer jeden meter, má balenie poistené polystyrénom deleným na sektory. Na vrchu celého balenia sú vložené chladiace plastové nádobky. Na prvý pohľad očakávate, že budú nutnou súčasťou pri spustení, rovnako ako niekde „po ceste domov“ zhliadnutá informácia o tom, že bude niekde potrebné naliať vodu, znamená prácnu prípravu. Prístroj nie je ťažký, dobre vyvážený tak, aby aj pri pohybe po kolieskach nepredstavoval riziko prevrátenia. Nejde o žiadnu extrémne ťažkú jednotku, nebezpečnú chémiu, ani nič, čo potrebuje údržbové mazivá (a môže spôsobiť nečistoty), ako je zvykom pri rôznych podobne funkčných zariadeniach.

Klarstein Ochladzovač vzduchu Skycraper 4v1

Foto: prístroj má v najširšom mieste 28 centimetrov, inak je vysoký 95 cm..

Len pre otestovanie, aké farby sa rozsvietia a kde všade má prístroj ovládacie alebo indikačné prvky viditeľné či neviditeľné, zapojili sme ho do siete a zapli. Tým najväčším prekvapením je pár sekúnd na prebudenie a okamžité chladenie. Bez prísad, bez vody, bez akýchkoľvek nastavení. Prístroj chladí ako ventilátor. A podľa návodu dokáže viac.

Prvé dojmy

Prístroj je po dizajnovej stránke veľmi pekný. Priam chvályhodné sú kolieska. Štyri kolieska na spodku si poradia so stredne vlasatým kobercom aj s keramickou dlážkou. Prístroj si tak otočíte podľa potreby. Ovládacie prvky sa nachádzajú na hornej strane na vrchole prístroja. Po hodinke sme si všimli pre vlastnú nepozornosť, že súčasťou je diaľkový ovládač. Vyzerá ako malý lietajúci tanier, batéria je osobitne súčasťou balenia. Diaľkový ovládač je kópia ovládania, ktoré je na prístroji. Ponúkne niekoľko volieb, nič komplikované a nezrozumiteľné.

Klarstein Ochladzovač vzduchu Skycraper 4v1

Foto: ovládač je rovnaký, ako je rozloženie a funkcie jednotlivých tlačidiel na prístroji.

Chod je tichý, respektíve bez prídavných motorových článkov, či iných hlukrobičov. V tomto smere sa nedejú žiadne veľké prekvapenia. Prístroj chladí bez akejkoľvek prísady a vody. Aj podľa návodu sa však používateľ dočíta, že pri extrémnejších teplotách a používaní ochladzovača vzduchu je vhodné použiť nádobku na vodu a ja posilnenie účinku aj dve chladiace jednotky, ktoré boli v balení celkom hore. Bol to nejaký čas, počas ktorého sme nádobku nevyužili, pretože postačoval rístroj tak, ako bol rozbalený a zapojený. Žiadne propagovanie, nastavenia, nič.

POSTREH: ovládač funguje aj cez stenu a interiérové dvere, je však potrebné, aby slzička (senzor) na prednej strane prístroja smeroval smerom k vám.

4 funkcie a využiť dokážeme všetky

Skyscraper Ice klimatizácia 4 v 1 v sebe kombinuje fúkajúci ventilátor a chladič vzduchu, zvlhčovač vzduchu a ešte k tomu má funkciu čistenia vzduchu. Čistenie vzduchu víta každá domácnosť s deťmi, či alergikmi. Nemáme však technologické možnosti otestovať, do akej miery dochádza k filtrácii vzduchu. To, čo určite ocenia mnohí, je zvlhčovač. V suchých miestnostiach je vhodné vzduch udržiavať na vhodnej úrovni vlhkosti. Domáce barometre tieto údaje môžu odhaliť. Ideálna vlhkosť je okolo 40% a príliš nízka, alebo naopak vysoká môže mať za následok problémy s dýchaním, ťažkosti so sliznicami a príliš nízka škodí aj izbovým kvetinám. Naopak vysoká ohrozuje interiér, omietky, sadrokartón a pomáha tvorbe plesniam. Mať zariadenie na podporu zvlhčovania je výhodou o to viac, ak je funkcia prídavnou k zariadeniu, akým je ochladzovač vzduchu. Pri zapnutom prístroji sa voda z nádobky minie aj za deň prevádzky, no funkcia chladenia chladí aj naďalej. Samozrejme to, čo je prímom tohto výrobku – chladenie.

Digitálny displej viditeľný aj v noci zobrazuje číselný údaj o nastaveniach časovača. Činnosť je možné nastaviť na prevádzku požadovaného času až do 7,5 hodín. S ovládačom pri posteli je to možné aj bez chodenia k prístroju. Pre mnohých spáčov je nad ľudské sily vyliezť z postele uprostred noci.

Prístroj je možné nastaviť na rôzne módy: nočný, denný a deťom sa stal obľúbený „ten s palmičkou“, ktorý je pre prirodzený automatický režim (podľa návodu), alebo ako „prírodný“ podľa stránok Klerstein a vyznačuje sa premenlivosťou prúdenia. Súčasťou je časovač nastaviteľný na počet hodín zapnutia. Je ho tak možné ponechať určitý čas chladiť miestnosť aj bez prítomnosti človeka, alebo ho ponechať fungovať pred spaním do noci.

Je porovnateľne účinnejší než bežný ventilátor, to bezpochyby. Ako ochladzovač plní svoju úlohu dokonalo.

Klarstein Ochladzovač vzduchu Skycraper 4v1

Foto: ukazovateľ množstva vody v ňom je vpredu, pri nalievaní je viditeľný aj z zvnútra.

Jasné a zrozumiteľné ovládanie a najmä fakt, že používateľ nie je nútený robiť nič, čo by si vyžadovalo odbornosť, alebo „nečistú“ prácu, je jeho výhodou. Prístroj je vysoký, no nepadá pri presúvaní. Jeho funkcia SWING je o 90° pre roh miestnosti až o 180° uhle. V oboch sa pohybuje plynulo, hladko, netrhavo a tým rovnomerne rozptyľuje vzduchu po miestnosti. Práve tým vyšším uhlom ho nie je nutné umiestňovať ho len do rohu. Môže ísť o stred steny, ktorej nebráni gauč, alebo veľký kus nábytku v rozptyle ochladeného vzduchu.

V našom prípade máme malé miestnosti malého domčeka. V ňom je oceniteľné riešenie pre ochladenie spojovacej chodby pri zatvorených oknách a má to efekt na viac miestností súčasne. Vzduch je o poznanie sviežejší, takže efekt ochladenia je určite a určitý efekt filtrácie vzduchu tam zrejme je taktiež. Filtrácia vzduchu je prvok, na ktorým sme pôvodne ani neuvažovali, no môže byť pridanou hodnotou.  V prípade výpadku prúdu a jeho obnovy prístroj nepokračuje. Je to tak výhodou aj nevýhodou, záleží od toho, čo z toho víta samotný používateľ.

Klarstein Ochladzovač vzduchu Skycraper 4v1

Foto: nádobka na vodu pôsobí dojmom pevného plastu, ale nie je ju možné celkom vybrať von. / Kryt vzduchového filtra sa dá ľahlo odňať cez horné spony. Modrý filter je možné vyprášiť, keďže doň sa zachytáva prach z miestnosti.

Vzhľad

Veľmi pekný dizajn, lesklý plast čiernej farby, a dizajn v štýle, aký je pre Klarstein ostatne typický. Zapnutý, ale aj vypnutý je zaujímavým interiérovým doplnkom, ktorý sa hodí do rohu, do voľného priestoru kamkoľvek v miestnosti, k nábytku, či k stolu. Aj u nás si pobudol niekoľko dní na rôznych miestach a nikdy nepôsobil rušivo.

Vzadu na spodnej neotočnej časti prístroja je nádoba na vodu s kapacitou 6 litrov. Na prvý pohľad pôsobí, že sa do nej liať voda nesmie. Prvky, ktoré sú súčasťou jej vnútornej výbavy sú však súčasťou nasávania vody a pod vodou byť majú. Nádobka sa pre tieto prvky nedá vybrať celkom, takže vodu je nutné naliať pomocou krhličky, fľaše, alebo hrnčeka. Vzadu na otočnej časti tela sa nachádza ľahko odnímateľný kryt a filter na prach. Keďže prístroj vzduch v miestnosti filtruje, tým sa značne odlišuje od iných ventilátorov.

Na čo myslieť?

Pozor len, rovnako ako pri klasickom chladení či ventilátore, aj tu je podstatné počas horúčav zatvoriť okná, aby sa teplota neustále neobnovovala s tou vonkajšou. To platí aj pri klasickej veľkej klimatizácii. Svoje urobia aj zatiahnuté žalúzie. Vtedy je efekt akéhokoľvek ochladzovača istejší.

Názor na Skycraper Ice

Skyscraper Ice 4v1 je silný ventilátor troch rýchlostí. Ochladzovač vzduchu, ktorý má efekt. Nie na úrovni nástennej klimatizácie za stovky, či tisíce eur, inštalovanej ako zásah do stavby. Stále však na úrovni výkonnejšieho ventilátora. Pridanie vody a chladiacich náplní zvyšuje efekt chladenia a pridáva sa aj funkcia zvlhčovania vzduchu, čo pri suchých horúčavách má svoj zmysel.

Prístroj má atraktívny vzhľad, atraktívne ovládanie a svojim spôsobom zaujme aj návštevy a priateľov. Je jeden z tých, ktorý sa stane súčasťou interiéru, podobne ako luster, zbierka DVD na poličke, obraz na stene, či drevo naukladané v krbe. Skrátka prvky, ktoré by sme možno na prvý pohľad neoznačili za súčasť interiéru, no stanú sa nimi. Má veľmi jednoduché ovládanie, funkcie, žiadne nezrozumiteľné tlačidlá.

Technické informácie o prístroji:

 • 3 stupne rýchlosti
 • 3 režimy
 • Kapacita nádrže na vodu: 6 litrov
 • Ionizuje vzduch pre odstránenie pachov a baktérii
 • Napájanie: 220-240 V/50 Hz
 • Rozmery zariadenia: 28 x 95 cm (ØxV)
 • Dĺžka kábla: 1,75 m
 • Rozmery chladiaceho balenia: 9 x 15 x 2 cm (ŠxVxH)
 • Hmotnosť chladiaceho balenia: cca 275 g
 • Hmotnosť zariadenia: cca 6 kg
 • Oficiálne stránky a popis: https://www.klarstein.sk/

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu