S roztopenou čokoládou zvládnete divy, aj darček ku Dňu matiek

Deň matiek si pripomenieme 9. mája, no samotný máj je príležitosťou na pripomienku lásky, či náklonnosti k partnerom. Máj sa nazýva časom lásky, nepochybne pre rozkvitnuté stromy a javy v prírode. Hovorí sa, že významovo zaujímavejšie sú darčeky vyrobené s láskou, aj tie tvorené čokoládou. Opomenutý materiál, ktorý na darčeky z lásky stále nenašiel strop využiteľnosti. Klasická biela, alebo hnedá mliečna čokoláda bez prímesí, s ktorou si viete pripraviť tekutú rýchlo tuhnúcu hmotu. S klasickou čokoládou vieme vylievať formy, nádoby, zdobiť dezerty, či dokonca modelovať rôzne obrazce.

čokoláda

Roztápanie čokolády nie je komplikovaná veda

Čistú mliečnu čokoládu si môžete sami upraviť podľa ľubovôle, napríklad lieskovými orechmi, inými orieškami, alebo presnou zmesou podľa chuti obdarovaného. Práve tým vznikne čokoláda ojedinelá – vlastný originál. Postup takto vytvorenej čokolády je pomerne jednoduchý. Chce to len pokiaľ možno čistú mliečnu čokoládu bez plnky a orechov. Tie si môžete pridať podľa chuti už sami.

roztopená čokoláda

Roztápanie čokolády: Základom je získať tekutú hmotu. Ideálnou cestou je vloženie čokolády do najmenšieho hrnca v domácnosti, jeho položenie do iného širšieho, ale nižšieho hrnca. Vonkajší hrniec môže byť na plynovom horáku, či platničke, no medzi oboma hrncami musí byť uvarená voda (tzv. vodný kúpeľ). Čokoláda sa po roztopení musí miešať a po získaní správnej tekutosti sa prelieva do formy. Nedokonalo roztopenú čokoládu neprekladajte naberačkami či vareškami, ale prihrejte vodu a miešajte. Musí sa liať, inak riskujete hluché miesta, priveľa vzduchu alebo lámavosť čokolády.

Čokoládu neroztápame v hrnci priamo ohrievanom platničkou. Horúca voda nám udržiava čokoládu konzistencie, pri ktorej vieme vylievať viacero foriem bez „problému“ s tuhnutím.

Formy na čokoládu? Ideálne sú tie silikónové

Formy na čokoládu môžu byť v podobe rôznej improvizácie, alebo v podobe klasickej čokolády. Silikónové majú viacero výhod, najmä však fyzickú stálosť pri rôznych teplotách materiálu a schopnosť vyklápania stuhnutej čokolády.

forma na čokoládu

Na výrobu vlastnej čokolády odporúča cukrárka Olga Ceralová z Dortisimo používať silikónovú formu (napr. rozmer 21 x 10 cm), ktorá vám zaistí ľahké vyklopenie hotového výrobku. Vlastné čokoládové srdiečka si môžete vytvoriť pomocou srdiečkovej silikónovej formy. V tomto prípade ide o 15 praliniek s rozmerom 3×3 cm a veľkosť formy je celkovo 22 x 11,5 x 2 cm.

Konečné úpravy sú vecou fantázie

Čokoláda vyliata vo forme, ktorá ešte nestuhla, dokáže utopiť, alebo len čiastočne pohltiť rôzne ingrediencie. Hodí sa sušené ovocie, drobné, bobuľové, výraznej chuti. Pri bielej čokoláde môže byť zaujímavý mak, alebo kokos. Pri hnedej mliečnej čokoláde sa stáva hitom kustovnica čínska, kyslé bobuľové sušené ovocie. Nepoužíva sa čerstvé, čo by mohlo znehodnotiť čokoládu. Používame tiež sekané orechy, prípadne celé. Napríklad pekanové orechy, mandle, lieskovce, pistácie apod. Pri použití dvoch rôznych čokolád je možné vytvoriť „panda efekt“ kvapnutím čokolády iného odtieňu do predtým vyliatej inej čokolády.

oriešky

Čokoláda pomerne rýchlo tuhne, takže je nutné mať všetko pripravené po ruke. Formu, zdobenie, ako aj návrh zdobenia samotného. Hotovú čokoládu môžete baliť do celofánu, alebo alobalu. Podľa toho, čo ste si pripravili. Chladné večery a bezpečný balkón bez neželaných návštevníkov môže byť priestorom, kde nechať čokoládu vychladnúť. Najmä ak vás tlačí čas. Je tak trochu nepodstatné, či ste si vybrali Figaro, Milku, Lindt, alebo Kraš. Vo výsledku je to vaša čokoláda a to vám už nikto nevezme.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu