Broskyňa odrody Earliglo je skorá, mrazom odolná aj úrodná

Broskyne Earliglo sú obľúbenou odrodou najmä pre ich skorý zber a odolnosť voči mrazom. Je vyšľachtená v Kanade z odrody Redhaven.

Broskyne

Stromy odrody Earliglo

Stromy odrody sú vcelku bujné. Vytvárajú stredne husté a široké koruny (pokiaľ im pestovateľ nevenuje pozornosť v rámci dôkladného strihu). Listy majú zelenú farbu a kvety sú ružové. Táto odroda je stredne náročná na miesto sadenia. Vyžaduje si úrodnú pôdu s dostatkom živín a vlahy. Aj keď preferuje teplé a slnečné miesto, je možné ju nasadiť takmer všade. Broskyne sú celkovo menej náročné ako napríklad marhule. Hnojenie a prekyprenie im však neuškodí.

Plody broskyne

Plod je stredne veľký. Má guľovitý až oválny tvar. Šupka je žlto-červená. Dužina je sfarbením do žlta. Ľahko sa oddeľuje od kôstky. Chuťovo je plod šťavnatý, sladký a príjemne aromatický. Plod dozrieva na prelome júla a augusta. Úroda je pravidelná a bohatá. Je určená najmä na priamy konzum, no dá sa použiť aj na zaváranie.

Sadenie

Broskyňa je náročná na presádzanie, ideálne je preto použiť jednoročné stromčeky. Pred sadením je potrebné odstrániť odumreté korene a namočenie do vody aspoň na dve hodinky, až 24 hodín. Väčšina mladých stromčekov potrebuje v prvých rokoch oporu, je preto dobré mať pripravený aj kôl. Po nasadení treba broskyňu poriadne poliať a zostrihať zhruba na dve rastové očká. Vzdialenosť medzi dvoma stromčekmi by mala byť aspoň 3m.

Pri jarnom strihu broskýň vo všeobecnosti platí, že viac z konárov má byť pod stromom odstrihnutých ako tých, čo zostali na strome. Docielime tak lepšiu úrodu a najmä nezahusťovanie konárov, čo nie je žiadúce do budúcna, ak prihliadame na kvalitnú úrodu. Kvety z koncov konárov odstraňujeme, aby sme predišli prehýbaniu konárov

TIP: Ak kupujete broskyňu, kupujte ju na jar, keď máte istotu, že nie je uschnutá. Ideálne s koreňovým balom a hlinou. Broskyne, ktoré sú voľnokorenné, rastú pomalšie a rodiť môžu neskôr o jeden rok, ako broskyne presadené s hlinou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu