5 krokov k pohodovej záhrade: od prírody po grilovačku

Predstavte si miesto, kde si môžete vydýchnuť po náročnom dni. Miesto, ktoré vás okamžite nabije pozitívnou energiou. Vaša záhrada môže byť priestorom, v ktorom budete chcieť tráviť voľný čas a užívať si nerušené chvíle pokoja. Poradíme vám, ako si zo záhrady vytvoriť súkromnú oázu pohody.

Dotyk s prírodou

Pobyt v prírode je prospešný pre psychické aj fyzické zdravie. Priamy kontakt so zemou, ako aj pohľad na zeleň, upokojuje. Nasaďte si do záhrady rastliny. Kopírujte pri tom prírodu, kde vzájomne koexistuje viacero druhov a vzájomne sa dopĺňajú. Každá rastlina má iné nároky na pôdu a na živiny.

Tráva a psík na záhrade

Ak uvažujete nad ihličnanmi, zvoľte borovicu. Nezaberá veľa miesta, rastie pomaly a je nenáročná na pôdu, odoláva aj znečistenému vzduchu. Ideálny čas na vysadenie borovice je jar. Záhradu vám nádherne rozvonia aj levanduľa, ktorú môžete tiež vysadiť v jarných mesiacoch. Levanduľa má rada slnko, suchšiu pôdu a teplo. Ľudí vôňa levanduľe upokojuje, naopak hmyz odpudzuje. Kvety levandule si môžete usušiť a použiť ich v skriniach ako ochranu proti moliam. Pastvou pre všetky zmysly sú aj pivónie a ruže.

Pohodlný záhradný nábytok

Idylku záhrady doplní pohodlný záhradný nábytok. Dnes už výrobcovia ponúkajú nábytok od výmyslu sveta, nech je už váš vkus akýkoľvek, celkom určite si vyberiete. Ratanový či bambusový nábytok je v súčasnosti mimoriadne obľúbený, k tomu mäkké vankúše a vaša oddychová zóna je na svete.

záhrada a breh jazera

Nezabudnite na lehátka, pohodlné kreslá, záhradné hojdačky a stolíky. Pred slnkom vás ochráni slnečník alebo tieň stromu. V prípade, že máte radi návštevy, vytvorte celé posedenie pre viacero ľudí. Hodiť sa vám môže aj altánok.

Letné schladenie vo vlastnom bazéne

Tie časy, keď bol vlastný bazén nedosiahnuteľným luxusom, sú už dávno za nami. Nemusíte kvôli nemu dokonca ani kopať jamu v záhrade. Na letné osvieženie a pohodu vám postačí aj prenosný bazén s priemerom 3 – 5 metrov. Veľkosť bazéna si môžete zvoliť podľa vašich priestorových možností. Vo väčších bazénoch si môžete aj zaplávať alebo môžete len tak oddychovať a užívať si letné počasie.

Kútik pre deti alebo len tak pre radosť

Máte deti? Vytvorte im v záhrade kútik na hranie. Čoraz obľúbenejšie sú detské záhradné ihriská a trampolíny. Deti sa pri hre zabavia celé hodiny. Ak aj deti nemáte a máte dostatok priestoru na záhrade, zvážte trampolínu. Je vedecky dokázané, že skákanie na trampolíne robí ľudí šťastnejšími. Veď napokon, videli ste niekoho mračiť sa pri skákaní? Skákanie na trampolíne navyše podporuje prúdenie lymfy a teda aj vylučovanie toxínov z tela. K nezpočetným výhodám tejto zábavnej aktivity patrí aj znižovanie krvného tlaku či cholesterolu. V spojení so zeleňou v záhrade je to dokonalý recept na šťastie.

Grilovačky s priateľmi

Máte radi grilovačky a posedenia s priateľmi? Zaobstarajte si gril a strávte letné večery v spoločnosti vašich najbližších a dobrého jedla. Veď leto je aj o stretávaní priateľov a zábave. K perfektnej grilovačke toho navyše toľko nepotrebujete, postačí vám kvalitný gril, dobré jedlo a vynikajúca spoločnosť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu