Voskovka zavlečená (Metcalfa pruinosa), známa aj ako pichavka sivá, je invazívny hmyz pôvodom zo Severnej Ameriky, ktorý bol do Európy zavlečený v 80. rokoch 20. storočia. Na Slovensku sa udomácnil pred niekoľkými rokmi a okolie Bratislavy, Senca a Trnavy sú ňou napadnuté neprehliadnuteľným spôsobom. Pred 15 rokmi sa ešte nechyrovalo o tom, že by mohli pestovatelia naraziť na biele chumáče a akousi vatou pokryté konáre a listy. Napríklad viniča, moruší ďalších ovocných, či okrasných drevín s mäkkou dužinou a listami. Rýchlo sa šíri a napáda širokú škálu rastlín, čím spôsobuje významné škody v poľnohospodárstve a záhradníctve.
Voskovka má voskovitý povlak na tele, čo jej dodáva šedivý vzhľad, a vylučuje lepkavú medovicu, ktorá podporuje rast plesní na rastlinách. Vo svojej domovine nepredstavuje až taký problém, no u nás si musíme pomôcť klasikou, ktorá má širší dosah. Pomôcť môžu prípravky Mospilan alebo Karate Zeon.
Voskovka zavlečená napáda moruše a morušovníky, vinič, ale rovnako tak aj mnohé iné rastliny, ktoré majú mladé a mäkkélisty, alebo mäkké nové výhonky z ktorých môžu cicať šťavy. Zameriava sa tiež na ovocné stromy: jablone, hrušky, citrusy, olivovníky. Z okrasných stromov to môže byť topoľ, breza, pagaštan a z drevín predovšetkým mladé stromy ako buk, dub, javor, lipa. Nižšie listnaté rastliny, ako napríklad kvetiny a kríky, môžu byť tiež napadnuté, pretože voskovka dokáže prežiť v rôznych prostrediach, od záhrad po mestské parky. Ak vám napadlo ju chytiť do rúk, môže to byť problém. Jeden z nástrojov jej prežitia je schopnosť vystreliť do vzduchu, čím sa v podstate stratí z dohľadu. Jej nohy jej umožňujú vyskočiť a presúvať sa pomerne rýchlo.
Tento invazívny škodca môže oslabiť rastliny tým, že vyciciava ich šťavy a kontaminuje ich lepkavou medovicou, ktorá vedie k sekundárnym infekciám plesňami a k zníženiu fotosyntézy. Napadnuté plodiny často trpia zníženým výnosom a zníženou kvalitou ovocia, čo spôsobuje finančné straty poľnohospodárom. Chumáčový vatový povlak, v ktorom sa z vajíčok liahnu mladé jedince je len prvou časťou problému. Tou druhou je mazľavý až voskovitý povlak, ktorý dal druhu aj názov. Jej názvy vo svete, ako aj popis môžu byť dávaný do súvisu s podobnosťou na zasneženú krajinu. Bližší pohľad na listy napadnuté voskovkou naozaj pôsobí, akoby šlo o snehový závej.
Voskovka zavlečená nemá prirodzených predátorov v Európe, čo uľahčuje jej šírenie. Vo svojej domovine v USA sa proti nej často používajú biologické metódy. Najbežnejší spôsob ochrany zahŕňa nasadenie parazitických ôs, ktoré napádajú vajíčka voskovky a prirodzene regulujú jej populáciu. Tieto biologické metódy sú šetrné k životnému prostrediu a efektívne v dlhodobom horizonte.
Chemická kontrola je ďalšia možnosť a zahŕňa použitie insekticídov. V domácich záhradách však možno použiť domáce roztoky, ako je mydlová voda alebo zmes oleja a vody, ktorá pomáha ničiť voskovitý povlak na tele hmyzu, čím sa naruší jeho ochrana.
Pre minimalizovanie rizika šírenia voskovky sa odporúča pravidelné monitorovanie záhrad a poľnohospodárskych plôch, ako aj udržiavanie zdravých a silných rastlín, ktoré sú odolnejšie voči napadnutiu. Pravidelné čistenie napadnutých častí rastlín a použitie biologických metód kontroly môžu tiež pomôcť znížiť početnosť tohto škodcu.
Voskovka zavlečená predstavuje veľkú hrozbu pre poľnohospodárstvo, a preto je dôležité neustále vyvíjať nové metódy na jej kontrolu a prevenciu. Veľkú preto, že nemá prirodzeného predátora, pre ktorého by bola potravou a tak sa jej šírenie môže násobiť.
0 komentárov