Drevené podlahy a TOP 5 populárnych drevených dekorov

Kvalitná drevená podlaha rozhodne nie je prežitkom. Hoci na trhu prevládajú laminátové a vinylové podlahy, nikdy nedokážu plnohodnotne zastúpiť význam originálu z poctivého dreva. Napriek vyššej cene nie sú výsadou len drahšieho interiéru a náročnejšej klientely, ale fanúšikmi sa často stávajú bežné domácnosti, ktoré túžia po dreve. Prinášame Vám 5 inšpirácií a užitočné informácie pre splnenie Vášho sna o drevenej podlahe.

Parador podlaha a farebný dekor

Drevo ako originálny a prírodný produkt malo oddávna široké spektrum využitia. Pre svoje izolačné vlastnosti a opracovateľnosť sa používalo ako podlahová krytina a vývoj dizajnu či techniky ju dotiahol do dokonalosti. Teraz si môžeme drevenú podlahu užívať v rozličných prevedeniach a úpravách, pričom obľubu si získava hlavne dub, buk, orech, javor, alebo stále viac populárny exotickejší bambus.

Prečo PARADOR drevené podlahy?

V predajniach po celom Slovensku sa môžeme stretnúť s viacerými (viac či menej) osvedčenými výrobcami drevených podláh. Ako príklad sme si vybrali značku, ktorá je v Nemecku veľmi dobre známa a výborne hodnotená tamojšími rebríčkami, či aj skúsenosťami majstrov a začína byť obľúbená  aj na Slovensku. Prednosti značky, ktoré môžu znamenať podstatný rozdiel od iných výrobcov:

  • 3-vrstvá technológia vyrábanej podlahy z kvalitnej suroviny (nosná doska a nášľapná vrstva z masívneho dreva smrek, jedľa, dub).
  • Určite oceníte ochranu proti napučaniu hrán, vďaka čomu sú odolnejšie voči vode a tiež praktický „Automatic-click“ vďaka ktorému dokáže pokládku zvládnuť jediná osoba.
  • Podlahy majú tiež vysokú garanciu a sú vhodné na podlahové kúrenie, vďaka čomu si nachádzajú stále väčšiu obľubu po celom svete.
  • Na výber je široká škála odtieňov a povrchových úprav (hobľované, drevené podlahy s drážkou/bez drážky, rybie vzory, 1-3 lamely).

1. Dubová plávajúca podlaha

Nemožno sa čudovať tomu, že dub je stále najobľúbenejšou drevinou v rámci podlahovej krytiny. Je najvyhľadávanejším pre jeho tradične známe vlastnosti, ale tiež pre farebné variácie. Naša najdostupnejšia tvrdá drevina je pre svoju tvrdosť známa aj v oblasti nábytkárskej výroby, avšak vlastnosti dubu sa zachovávajú aj pri podlahách.

Rybí vzor: veľmi pekne aj v súčasnosti vynikne rybí chvost, ako sa hovorí spôsobu ukladania jednotlivých dielov krytiny. Pripomína tradičné parkety, s ktorými sa ani dnes veľa  krát ľudia nechcú rozlúčiť. Dôvodom je nepochybne stálosť a udržiavaná kvalita použitého materiálu. Konkrétny model má hrúbku len 10,5 mm.

Parador drevená podlaha farebný dekor
zdroj: https://www.parador.sk/p/1661/dub-1-lamela-4v

Hobľovaná štruktúra: pri dubových podlahách veľmi pekne vynikne hobľovaná štruktúra vodorovne  a rovnomerne ukladaných jednotlivých dielov. Pripomína podlahy, aké využívali stavitelia podláh v domoch už v dávnej minulosti. Tie súčasné sú vylepšené minimálnymi nerovnosťami, ako aj absolútnou presnosťou, ktorá nedovoľuje medzi dva diely preniknúť ani tenkej žiletke.

Parador podlaha a farebný dekor

zdroj: https://www.parador.sk/p/1066/dub-1-lamela-4v

Klasická 1-lamela: Model Dub 1-lamela 4V patrí na rebríček žiadanosti dubových lamelových podláh. Hrubý je 13 mm s hladkou štruktúrou. Zvláštnosťou je 25 ročná záruka, s čím sa v oblasti drevených podláh bežne nestretávame.

Parador drevená podlaha farebný dekor
zdroj: https://www.parador.sk/p/1403/dub-1-lamela-4v

2. Buková drevená podlaha

Aj buk ako drevina, využívaná v stavebníctve a nábytkárskej výrobe, má svoju tradíciu. V prípade bukového dreva a bukovej podlahy je najžiadanejšou Buk 3-lamela bez drážky. Celková hrúbka 13 mm, absolútne presné tvarovanie a hladká vrchná vrstva v konečnom dôsledku vytvárajú absolútne rovný a neprerušovaný hladký povrch. Opäť ide o bezlepidlový systém „Automatic-click“ a použiteľná je pre elektrické aj teplovodné podlahové kúrenie.

Parador drevená podlaha farebný dekor
zdroj: https://www.parador.sk/p/1316/buk-3-lamela

3. Bambusová podlaha

Bambusová podlaha bude ešte dlhý čas považovaná za malý kúsok exotiky v interiéri. Stále ešte nie celkom bežný drevený dekor a materiál sa však po rokoch používania dostáva do popredia záujmu. Vyniká však veľmi jemným vzorovaním a priam unikátnym vzhľadom. Najžiadanejší Bambus bielený 1-lamela 4V má svetlejšie tóny, hrúbku 13 mm a hladkú štruktúru. Opäť zaujme 25 ročná záruka pre domácnosti.

Parador podlaha a farebný dekor

zdroj: https://www.parador.sk/p/914/bambus-bieleny-1-lamela-4v

4. Orechová podlaha

Orechové drevo je jednou z najtradičnejších drevín na Slovensku. Využitie nachádza pre svoju tvrdosť a húževnatosť. Jeho priemyselné využitie je však pre spomínané a aj ďalšie fyzické vlastnosti dreva doménou odborníkov so skúsenosťami. Výnimočné je svojou kresbou, ktorá bude zrejme hlavným kritériom výberu práve tohto dekoru. Drevená podlaha z najžiadanejšieho modelu Orech čierny európsky 3-lamela je typickým príkladom luxusného vzhľadu orecha, ktorého vzhľad sa hodí na dotvorenie „honosného“ dojmu z interiéru napríklad pracovne, vstupnej haly, prípadne obývacích izieb. Čierny orech vyniká vlastnosťami spomínanými pri iných modeloch, 25 ročnou zárukou pre domácnosti, aj 13 mm hrúbkou.

Parador drevená podlaha farebný dekor
zdroj: https://www.parador.sk/p/1018/orech-cierny-europsky-3-lamela

5. Podlaha z jaseňového dreva

Jaseňové drevo má viacero vlastností, pre ktoré nachádza uplatnenie vo výrobe už stáročia. Je tvrdé, ľahko sa opracúva, ale zároveň je odolné proti oderu. To sú vlastnosti dreva, ktoré by sa za iných okolnosti vzájomne vylučovali. Azda najvýraznejšie je svojim sfarbením, ktoré sa mení podľa ročného obdobia. Preto je možné na vzorovaní badať rozdielnosť a striedanie svetlých a tmavých odtieňov. Odtiene dreva sa pritom môžu líšiť aj miestom, kde strom vyrástol. Preto je každá jaseňová podlaha originálom. Najžiadanejším modelom tohto dekoru je Jaseň 1-lamela 4Vs priznanou 4-strannou V-drážkou a hrúbkou 13 mm. Povrch je ošetrený olejom. Ide o príklad podlahy pokladanej ako plávajúca podlaha, alebo lepená podlaha.

Parador drevená podlaha farebný dekor
zdroj: https://www.parador.sk/p/1025/jasen-1-lamela-4v

Bude sedieť odtieň s inými farbami vo vašom interiéri?

Vyskúšajte si rôzne farebné kombinácie. Rýchla a nenáročná aplikácia na adrese http://parador.materialo.com  vám pomerne rýchlo dokáže ukázať, ako vyzerá interiér v kombinácií s rôznymi odtieňmi stien. Ovládanie je možné pomocou ikon výberu odtieňov na stenách a na podlahe.

Máte záujem vidieť podlahu naživo? Napíšte na: info@parador.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu