Koľko zaplatíte za plyn? Aká je cena za kubický meter (m3) plynu?

Je pomerne zvláštne, že aj napriek rozšírenému používaniu plynu v našich domácnostiach a firmách nie je známa cena za spotrebu plynu. Plyn je ako plynné skupenstvo počítateľný na metre kubické, a tak aj preto je nutné počítať s trojrozmerným objemom a jednotkou m3, ktorá sa nám zobrazuje aj na plynomeroch. To, že nevieme aspoň približnú cenu, je spôsobené aj nestálosťou ceny, rôznym cenníkom pre domácnosti a firmy, ale tiež odlišná cena pre jednotlivé obce, podľa polohy. Jednoznačná suma za meter kubický je tak nejasná, no dá sa k nej dopracovať.

Plynový horák a plyn

Vzhľadom na premenlivosť cien a riziko jedného článku, ktorý by prinášal informácie o rok zmenené, je najideálnejším zdrojom informácie vždy stránka poskytovateľa, respektíve dodávateľa plynu.  Nakoniec jedinou možnosťou, ako získať presný a aktuálny údaj, hoci len orientačný, ako uvádza oficiálna stránka, je siahnuť po kalkulačkách ako je táto.

Pri výpočte je však dobré vedieť svoju tarifu. Rôzni odberatelia majú rôzne tarify. Bežná domácnosť s rodinným domom môže mať D1 prípadne D2. Viac sa dozviete vo vlastnom vyúčtovaní. Poplatky platné ešte v rámci roku 2016 si môžete pozrieť na: http://www.spp.sk/sk/domacnosti/plyn/pre-domacnosti/tarify-a-ceny/

Hodnota kWh ako jednotka energie

Plynárenské spoločnosti v poslednej dobe často uvádzajú jednotku energie namiesto objemu. Stretnúť sa tak môžeme s priamym výpočtom energie v plyne kWh. Pri 1000 m3 spotrebovaného objemu plynu je 10 735 kWh. Zaujímavé je, že táto energia sa tiež nedá vypočítať len tak. Vychádza totiž rozdielne podľa toho, v akom regióne sa nachádza daná obec. Aj na tento výpočet poskytuje SPP odpoveď. Niektorí poskytovatelia môžu mať jednotnú tabuľku a jednotný vzorec pre výpočet energie z plynu.

Postreh

Je veľmi zaujímavé, že viacero poskytovateľov sa pýši najlacnejším plynom a zľavou oproti iným poskytovateľom najčastejšie vo výške 8 percent. Zvláštne ale je, oproti komu sa porovnávajú. Hoci takmer  nemenuje konkrétneho poskytovateľa, voči ktorému sa porovnávajú, skrátka všetci sú najlacnejší.

Produkty, ktoré súvisia s článkom


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu