Lopata na sneh: vyskúšali sme si EFEKT PRO e38

Sneh je lokálne veľkou záležitosťou, inde zas nie je taký problém. Mať ale nástroj na jeho odhŕňanie nikdy nie je na škodu. Každá dobrá lopata na sneh sa však zíde aj na akýkoľvek iný materiál, napríklad na nakladanie lístia, sypkého neporiadku pri upratovaní. Novinkou je na Slovensku značka EFEKT, ktorá má niekoľko predností, ktoré sme si mohli osobne vyskúšať. Slovinský výrobok predávaný na Rinz.sk má zopár predností, ktoré dokáže oceniť nejeden Slovák. Najmä ten zo Severu.

Lopata Efekt

Na sneh s ľahkosťou

Bežná lopata s akou sa bežne na uliciach rachotí po napadaní snehu, nemá určenie na sneh. Zvoliť si na odhadzovanie a odhŕňanie snehu vyslovene nástroj na sneh nie je marketingovým ťahom, ale opodstatnený fakt. Dobrá snehová lopata je ľahká, dovolí nabrať podstatne viac snehu a ten sa aj v prípade sypkého nesype. V redakcii sme mali možnosť otestovať model PRO e38 značky EFEKT, ktorý zaujme výraznou konštrukciou lyžice s vysokým objemom. Pevný a ostrý hrot na lyžici sa zarezáva ako nôž do masla. Tou najväčšou prednosťou, mimo extrémne ľahkú váhu, je ergonomická rúčka. Drží sa ľahko a uchopiť ju je ľahké aj keď leží na zemi. Tým ako je tvarovaná, nedovolí ani pri spadnutí celej rúčke zapadnúť do snehu, alebo do nečistoty.

Lopata na sneh Efekt

Tvarovanie však umožňuje niečo oveľa podstatnejšie. Pri drobnom odhŕňaní prachového snehu sa s lopatou veľmi dobre pracuje tým, že je ľahká a zvládnete tak bez ťažkostí aj opakované pohyby. Rúčka na konci zahnutá dovoľuje odhŕňať aj bez zohýbania chrbátu. Ohnutie konca pri vysúvaní lopaty vpred nedovolí veľmi lopate utiecť. Materiál je v tejto časti rúčky plast, o ktorý ruka nemôže primrznúť a nespornou výhodou je, že sneh sa o rúčku nezachytáva. Celá rúčka je z hliníka, čo je tajomstvo jej váhy. Má však špeciálnu úpravu a tá časť, ktorá môže prísť do styku s dlaňou pri držaní lopaty je potiahnutá plastom, vďaka ktorému ruka alebo rukavica neprimrzne. Zároveň nie je lopata na uchopenie tak ľadová, ak ste si náhodou zabudli rukavice. Celkovo je váha lopaty niečo vyše kilogramu.

Lopata na sneh Efekt

Nie je len na sneh

Tento druh lopát si nájde využitie aj pri iných činnostiach. Pri hnoji, hospodárskych zvieratách, pri kŕmení, presypávaniu obilia… jej výhodou je práve objem a bočné strany, pre ktoré je možné pri každom zaborení do materiálu nabrať plno. Šetrí tým čas.

Výhody:

  • Výborné objem
  • Nízka váha
  • Ergonomická rúčka, nie je nutné sa zohýbať, postačí stáť. Zohýbanie je minimálne pri ťažkej lopate.
  • Materiály s dobrou tvrdosťou a vlastnosťami

Vlastnosti

Lopata na sneh Efekt

Crash Test

Aj keď lyžica pôsobí dojmom mäkkého plastu, nakoniec ide len o dojem. Ak lopatu otočíte, bez väčších ťažkostí sa na ňu môžete postaviť. Pochopiteľne, zámerne nie je nutné vytvárať nátlaky. Spravili sme to za vás. Otočená lopata zvládne váhu 80 kilogramov, podľa zdrojov dodávateľa lyžica zvládne aj prejdenie autom, čo je výhoda práve vtedy, keď odhŕňate cestu z pred auta a pozabudnete na lopatu. Aj keď sa možno zdá, že zmienka o takomto scenári je tu zbytočná, v skutočnosti približne každý tretí vodič niekedy autom prešiel náradie akéhokoľvek typu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu