Každý z nás si pod pojmom moderný rodinný dom vybaví niečo iné. Typickými črtami moderných rodinných domov, ktoré majú všetky projekty spoločné, je efektívne využitie miesta, nízka energetická náročnosť a jednoduché, no efektné línie.
ilustračná snímka
Časom sa menia stavebné materiály, vylepšujú sa stavebné postupy, cad programy na technické kreslenie a mení sa aj dizajn domov. Všimli ste si napríklad, že v súčasnosti má každý dom záhradu s vlastnou terasou, grilom a posedením? To ešte pár rokov dozadu nebolo štandardom.
Typickým prvkom moderných domom je veľa skla a okien, ktoré vpúšťajú do interiéru viac svetla a teplých slnečných lúčov. To pomáha aj v prechodných ročných obdobiach, kedy sa slnkom vyhriaty dom nemusí tak intenzívne vykurovať. Obľúbené sú veľké francúzske okná, presklené terasy a sklenené zábradlia balkónov.
Ďalšou spoločnou črtou moderných domov je prepracované využitie obytného priestoru. Už dávno nie sú obľúbené obrovské domy s uzavretými izbami, nekonečným počtom dverí a úzkymi chodbičkami. Možno preto sa veľkej popularite tešia najmä rodinné domy typu bungalov. Nie sú finančne náročné ani pri tvorbe projektu v autocad LT, ani pri samotnej výstavbe.
Ich dominantou sú prepojené a vzdušné denné priestory s oddelenou nočnou časťou. Samozrejmosťou sú veľké okná a prístup na terasu s posedením priamo z obývačky alebo jedálne.
Myšlienka nízkoenergetických budov vznikla v sedemdesiatych rokoch 20. storočia ako reakcia na ropnú krízu. Začalo sa uvažovať nad tým, ako zmierniť ekologický dopad budov na životné prostredie a znížiť energetickú náročnosť stavieb. Môžeme povedať, že nízkoenergetické domy sa stali pevnou súčasťou modernej architektúry. Ročne spotrebujú menej ako 50 kW na meter štvorcový stavby. Nízkoenergetickú stavbu netvorí len kvalitná tepelná izolácia, aj keď jej výber je veľmi dôležitý a je jedným zo základných krokov k tomu, ako ušetriť na vykurovaní.
Súčasťou týchto domov je eliminácia tepelných mostov, najmä okien. Musí byť navrhnutý šetrný spôsob vetrania napríklad rekuperáciou. Systém rekuperácie funguje na odvádzaní teplého vydýchaného vzduchu von z domu. Tento teplý vzduch je následne použitý na ohrev vonkajšieho čerstvého vzduchu, ktorý je vpustený do domu. Takto sa napríklad v zime vetrá bez otvorených okien, čo znamená minimálne tepelné straty, úsporu na kúrení a zároveň čistý vzduch v dome. Okrem konštrukčného vyhotovenia môžu využívať moderné domy výdobytky najnovšej techniky. Klimatizácia už nie je ničím výnimočným. Bežné sú aj inteligentné spotrebiče prepojené s mobilnými telefónmi. Do popredia sa pomaly dostáva inteligentná elektroinštalácia, ktorá sa dá ovládať jednoducho diaľkovým ovládačom.
Môžeme len hádať, aké vylepšenia čakajú rodinné domy v budúcnosti.
0 komentárov