Riasogule (Aegagropila linnaeii) živá dekorácia aj doplnok akvária

Riasogule sú niečo, na čo sa nedá zabudnúť. Do roku 1849 známa ešte ako Aegagropila linnaeii, potom uvádzaná len ako Cladophora aegagropila, ale po testoch DNA predsa len pochopená ako samostatný druh od roku 2002 opäť ako Aegagropila linnaeii. Riasoguľa, alebo ak hovoríme o viacerých, tak teda riasogule. Sú známe aj ako marimo alebo „zelené machové guľky“. Tieto zaujímavé útvary vytvorené z vláknitých rias si nachádzajú nadšencov medzi akvaristami, ale aj medzi fanúšikmi rastlinných akvárií. V prírode sa vyskytujú v niektorých jazerách so studenou, čistou vodou. Ide napríklad o miesta v Japonsku (jazero Akan), na Islande (jazero Mývatn) alebo v Škótsku. Svoje guľaté tvary získavajú prirodzeným otáčaním v plytkých vodách vďaka prúdeniu vody, čo zaisťuje rovnomerný rast. Ich veľkosť sa môže pohybovať od niekoľkých milimetrov po viac ako 20 cm v priemere, pričom rastú veľmi pomaly, približne 5 mm za rok.

Riasoguľa aegagropila linnaei, bryan,,, flickr

Foto: Riasogule v akváriu Aegagropila linnaeii, autor: bryan…, flickr.com

Starostlivosť o riasogule

Riasogule sú nenáročné na údržbu, čo ich robí obľúbeným doplnkom do akvárií alebo nájdu využitie len ako dekorácia. Kľúčové aspekty starostlivosti zahŕňajú:

  • Teplota vody: Najlepšie prospievajú pri teplotách od 17 do 28 °C. Príliš teplá voda ich môže poškodiť. Ak teda máte akvárium s reguláciou teploty a zároveň filtráciou, ktorá zaisťuje čistotu a mierny pohyb vody, možno hovoriť o ideálnych podmienkach.
  • Svetlo: Uprednostňujú nepriamy alebo filtrovaný svetelný zdroj. Intenzívne slnečné svetlo ich môže spáliť alebo spôsobiť tvorbu nežiaducich rias.
  • Čistenie: Raz mesačne je dobré jemne ich opláchnuť v čistej vode a zľahka stlačiť, aby sa odstránili nahromadené nečistoty.
  • Rotácia: Občasné otáčanie riasogúľ pomáha zachovať ich guľatý tvar a rovnomerný rast. Najmä tak zaistíte krásu, aby nemala „preležaniny“.

Môžete ich pestovať samostatne v nádobách s čistou vodou alebo ako súčasť akvária, kde prispievajú k zlepšeniu kvality vody tým, že absorbujú nadbytočné živiny a zabraňujú rastu iných rias.

Jednotlivo, aj ako estetické sety

Ak vás raz riasogule oslovili, azda zaujme aj informácia o tom, že v predaji sa objavujú sety kombinujúce rôzne veľkosti. Z estetického hľadiska tak guľa nie je sama. Dokonca je možné kúpiť aj sety malého akvária, štrku a riasogule, alebo viacerých riasogúľ. Takto majú postavenú ponuku v obchode plantizia.sk, kde je toho v ponuke viac.

riasogule ponuka eshopu plantizia

foto: zlomok výberu možností je aktuálny pre záver roka 2024 a môže sa časom meniť.

Zaujímavosti a fakty o riasoguľách

    1. Ekologický prínos: V prírode pomáhajú stabilizovať hladinu živín a poskytujú biotop pre drobné živočíchy. V akváriu môžu väčšie riasogule plniť úlohu pomocníka pri riasení, kladení ikier, ale napríklad môžu pomôcť pri ukrývaní malých živorodiek, ak sa rodia bez dohľadu chovateľa
    2. Kultúrny význam: V Japonsku sú považované za symbol šťastia a ich ochrana má dlhú tradíciu, pričom v jazere Akan sa koná každoročný festival na ich počesť.
    3. Ohrozenie: Populácie riasogúľ klesajú kvôli znečisteniu a nadmerným živinám, prípadne pre vyššiu teplotu a ubúdanie kyslíka v ich prirodzených biotopoch. Niektoré z nich sú chránené zákonom, napríklad v Japonsku a na Islande.
    4. Invázne druhy: V roku 2021 sa v riasoguliach predávaných v Severnej Amerike našli invázne mušle (Dreissena polymorpha), čo viedlo k ich stiahnutiu z trhu na ochranu miestnych ekosystémov.

Riasogule sú fascinujúcim príkladom adaptácie rias na špecifické prostredie a predstavujú nenáročný a estetický doplnok pre akvaristov. Pri správnej starostlivosti môžu žiť desiatky rokov, čím sa stávajú aj predmetom dlhodobého zberateľského záujmu.

Pozrite aj: Aquarium Nexus +Cafe PlantaWikipedia o Marimo


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu