Ako vybrať ideálnu vodovodnú batériu pre vašu kúpeľňu?

Pohodlná a bezpečná manipulácia s vodou je jedným z pilierov spokojnej domácnosti. V tomto smere vás podporí hlavne kvalitná vodovodná batéria. Poznáte možnosti, ktoré vám svet moderných vodovodných batérií ponúka? Skúste si s nami prejsť tipy, ktoré vám pomôžu zvoliť optimálny variant práve pre vás.

 Vodovodná batéria

Vodovodná batéria do kúpeľne: 4 základné otázky

Skôr, než sa vrhnete na katalógy a do showroomov, rozhodnite pár dôležitých vecí, ktoré vám pomôžu zúžiť hľadanie a vy neskončíte zahltení informáciami.

 1. Ovládanie batérie – pákové, kohútikové, termostatické
 2. Typ inštalácie – na stenu, stojanková, na okraj vane, podomietkový variant (nutné obstarať aj podomietkové teleso), do podlahy (voľne stojaca vaňová batéria)
 3. Aké vodovodné batérie potrebujem – umývadlová, sprchová či vaňová, bidetová, drezová
 4. Design a povrchová úprava = štýl, ktorý chcem v miestnosti podporiť

Páková alebo termostatická batéria?

Medzi základnú otázku patrí, či páková alebo termostatická vodovodná batéria. Ak „len“ rekonštruujete a nechcete v kúpeľni činiť veľké stavebné zásahy, vyplatí sa pákový variant. Odporúča sa voliť taký, ktorý je vybavený keramickou kartušou. Tá zaisťuje hladké a presné ovládanie páky. Termostatický variant sa pýši ľahkých ovládaním, keď len otočíte rukoväťou, prípadne stlačíte príslušné tlačidlo so symbolom. Prednosťou je teplotná bezpečnostná zarážka či stálosť prúdu. V dnešnej dobe sa kohútikové batérie obvykle využívajú v retro štýloch. Do domácností s deťmi alebo seniormi sa neodporúčajú, pretože hrozí veľké riziko obarenia. Tam odporúčame skôr bezdotykové batérie, ktoré sú hygienickejšie, pohodlnejšie a hlavne úsporné.

Vodovodná batéria

Niektoré vodovodné batérie ponúkajú niečo navyše

Ako je zrejmé, vodovodné batérie nie sú len praktickým vybavením kúpeľní a kuchýň. Okrem pôsobivého designu často ponúkajú niečo navyše. Ak sa teda rozhodujete medzi dvoma podobnými výrobkami, je vhodné zvážiť aj toto hľadisko.

 • Ekologická prevádzka – technológie znižujúce spotrebu vody bez toho, aby negatívne ovplyvnili kvalitu prúdu
 • Ošetrenie povrchov – zabraňuje usadzovaniu vodných kvapiek a nečistôt, zvyšujúce mechanickú odolnosť, uľahčuje údržbu
 • Bezpečnostné hľadiská – bezpečnostné zarážky, obmedzovače teploty, uchovanie chladných povrchov
 • Riešenie vpusti/výtoku – sklopná, pevná, otočná, vpusť prepadom
 • Umývadlové batérie môžu byť vybavené aj ovládaním výpuste

3 tipy na záver

 1. Stavte na kvalitné značky, ktoré svoju kvalitu už preukázali v čase. Nezabudnite, že vodovodná batéria nie je záležitosťou pár mesiacov, ale mnohých rokov.
 2. Merajte radšej  dvakrát – vyrobte si pokojne maketu z papiera.
 3. Ak nemáte osobnú skúsenosť s inštalatérskou činnosťou, prenechajte montáž profesionálom. Hoci sú moderné vodovodné batérie podporené radom technológií pre ľahkú montáž, predsa len, ide o vodu.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu