Vodovodná batéria k umývadlu alebo vani: aká je najlepšia?

Vodovodná batéria je nevyhnutnou súčasťou každého umývadla, vane, či vôbec kúpeľne ako takej. Kvalitná vodovodná batéria znamená mať mechanické zariadenie na púšťanie a miešanie teplej vody. Nekvalitná vodovodná batéria dokáže spôsobiť naopak tak obrovské škody, že dokážu dosiahnuť obrovské rozmery.

Vodovodná batéria

Vystrelená zle tesniaca vodovodná batéria totiž dokáže vytopiť dom aj byt a vďaka tlaku vody na veľkú škodu postačí aj pár desiatok minút, kým sa môže voda zastaviť. Kvalitnú vodovodnú batériu spoznávame podľa niekoľkých kritérií. Pri nákupe nových vodovodných batérií sa s nimi stretávame.

Zásady výberu kvalitnej batérie

Vyhýbajte sa najlacnejším modelom

Jednoducho preto, že často neponúkajú tie vlastnosti, ktoré potrebujete. Materiál nemusí byť celokovový a tesnenie nemusí byť vôbec kvalitné, alebo použiteľné na niekoľko ročnú prevádzku. Môže ísť o plastové kohútiky, alebo plastovú páčku potretú náterom, ktorý len vyvoláva dojem kovu. Na zistenie materiálu postačí chytiť páčku a držať. Plast je teplejší po pridržaní ruky, zatiaľ čo kov chladí oveľa dlhšie. Z plastu sa môže farba rýchlo ošúchať pri častom používaní.

Siahnite po značke

Sledujte značky. Bezmenné výrobky a výrobky celkom neznámych značiek aj pre samotných výrobcov nie sú príliš vhodná voľba. Nič proti novinkám, o ktorých kvalite budeme ešte počuť a chcú sa zatiaľ presadiť na trhu. Siahnite po značke, takej, ktorá je známa a predajca vám ju aj odporúča. Niektoré značky ponúkajú špeciálne predĺžené záruky, vylepšenia ponuky – prikladajú dokumentáciu. Drahšie a kvalitné výrobky ponúknu aj zaujímavý dizajn, zdobenie, kvalitnejšie materiály.

Tuhá vodovodná batéria je lepšia

Batéria, ktorú si môžete skúsiť chytiť a pohybovať s ňou ešte pred kúpou je lepšia, ako prekvapenie v podobe ľahko pohyblivej batérie, s ktorou sa zoznámite až doma. Tuhší pohyb je lepší, drží totiž presne tam, kde potrebujete a znamená silu prúdu. Tuhšia batéria vydrží aj po rokoch skôr udržať výšku sklopenia páčky a nemení sa tlak vody počas toku vody.

Tuhá s fázami je najlepšia

Batérie, ktoré ponúknu niekoľko fáz, sú dobré pri používaní vody napríklad pre orientáciu sily prúdu. Napríklad ak vnímate tretiu fázu ako najsilnejší prúd, druhú fázu na pokojné sprchovanie a najnižšiu ako fázu určenú pre osprchovanie detského zadočku. Fázy, ktoré lepšie batérie rozoznávame aj podľa „klik“ zvuku počas púšťania vody, majú viacero výhod. Psychologický dôvod, istota a tiež udržanie rovnakého prúdu pri opakovanom zapínaní, napríklad pri sprche.

Umývadlo a batéria

foto: ak točiace kohútiky, vyberte také, ktoré ľahko uchopíte aj v zamydlených rukách

Vyhýbajte sa prehnaným modelom

Dizajnér nie je vždy dobrý dizajnér. Na trhu je množstvo rôznych vodovodných batérií, ktoré sa snažia prísť s niečím novým. Otáčajú sa opačne, majú tvar niečoho celkom iného. Prinášajú vzhľad a prvky, ktoré máme problém ovládať a nerozumieme im, kým sa niekoľko krát nepopálime. Vodovodné batérie s nastaviteľnosťou konkrétnej teploty podľa ukazovateľa nie je až tak skvelá vychytávka. Záleží predsa len od teploty vášho ohrievača vody, bojlera, či teploty vody v mestách. Veď napríklad takej Bratislave sa na mnohých sídliskách mení teplota vody a v noci niekde nemajú teplú vodu už vôbec. Za zdržiavanie nestoja ani batérie dizajnérov, ktoré obsahujú veľa dielov. Je takmer isté, že po pár rokoch sa niektoré diely opotrebujú, ulomia, poškodia, alebo znehodnotia. Čím viac dielov a rôznych prvkov, ktoré nesúvisia s jednoduchými funkciami ako „pustiť vodu“ a „miešať vodu“, o to viac sa budete stretávať s potrebou kúpiť novú batériu, ktorá bude fungovať a nebude sa rozpadať.

Poznámka: Pri výbere vodovodnej batérie zhodnoťte, či to bude točiaci kohútik, alebo pákový kohútik. Pákové však už nahradili točiace, sú ovládateľné pohybom prstov a otočíte ich ľahko aj so špinavými rukami. Sú viac hygienické.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu