101 psích trikov, knižky ktoré vám pomôžu vycvičiť vášho psa

Na každý poriadny dvor patrí pes. Aj alergici majú na výber z niekoľkých plemien psov, ktorí nepúšťajú chlpy, no je to aj vec vkusu. Mnoho psíkov má zanedbanú výchovu, alebo si vystačí so zopár povelmi. Lenže ako sused závidí, keď práve váš pes vám nosí noviny, zhasína svetlo v obývačke, alebo počúva na slovo tam, kde ten jeho zlyháva? Dobre, neporovnávajme teraz a nebuďme škodoradostní. Ani náš pes nie je o nič šikovnejší, než ten susedov, pretože primárny dôvod je chovateľov čas a chuť ho naučiť tie správne triky. A ešte k tomu správne.
Dvojica výborných kníh z vydavateľstva Slovart, ktorá sa ku nám dostala nedávno, už v zahraničí spravila dieru do sveta. Doslova. Pôvodná kniha 101 psích trikov sa stala bestellerom a autorka Kyra Sundance so sučkou weimarského stavača menom Chalcy sa aj vďaka nej preslávila ako skúsená a úspešná cvičiteľka. Budovanie úspechu chovateľa s jeho psom založila na jednoduchom výcviku a odmeňovaní. To je často to najdôležitejšie, čo iní pri výcviku prehliadajú.

101 psích trikov

Kniha 101 psích trikov
208 stranová na grafické zobrazenia a fotografie bohatá kniha obsahuje od základných povelov k tým najťažším vždy jasnú inštruktáž. Pripravuje chovateľa čitateľa a aj jeho psa už od prostredia a toho, čo k výcviku potrebujete. Týka sa to aj podmienok počas ktorých sa pes daný povel naučí najlepšie. Postupnosť krokov je jasná v číslovaných bodoch. Stručne, no dostatočne popísaná. Na záver je aj zhodnotenie toho, čo by malo byť výsledkom a čo robiť, ak sa výsledok nedostavil. K povelom autorka vždy uvádza aj niekoľko rád a odporúčaní, prípadne radu pre zľahčenie splnenia danej úlohy. Veľké množstvo rôznych úkonov známych z filmov, od psov vašich známych, ktorými ohurujú ako šikovného majú psa, sa nachádza v tejto knihe vysvetlené priateľskou formou. Fotografie v drvivej väčšine predstavujú Chalcy, len občas sa na scéne objaví pes iného vzrastu alebo veľkosti. Skôr preto, aby mal vzhľadom k veľkosti plemena pri konkrétnych poveloch možnosť chovateľ vnímať povel v závislosti od samotnej veľkosti psa.

Popis povelu obsahuje to, čo chcete vedieť ako hlavné. Čo psovi povedať a ako pritom stáť, alebo aké gesto ukazovať. Absolútny základ každého povelu, aby nedošlo k zámene, autorka vystihla v samostatnom okne a zvýraznené tak, aby sa povel a gesto nedali prehliadnuť.
Kniha učí, ako vykonávať povely, chápať ich na strane psa, ale aj majiteľa. Dovolí pochopiť základy aj prvky agility tréningov, skoky, hádanky, predstavuje lekcie, ktoré majú psa naučiť hry na schovávačku, nosiť veci, spúšťať, alebo otvárať dvere, vypínače a mnoho iného. Niekoľko lekcií nesie prvky športu, používajú lopty a psa zamestnávajú. V počiatkoch však kniha zamestná aj jej a psieho majiteľa. Naopak, odmenou za trpezlivosť a snahu sa svojho psa učiť, vám bude mimoriadne zdokonalený pes.

101 psích trikov vo vydaní pre deti
Rovnaká kniha, na prvý pohľad a predsa iná obálka a vnútro. Táto kniha má len o pár strán menej, je písaná oveľa jednoduchšie a stručnejšie. Zameriava sa na rozvíjanie dieťaťa a jeho vzťahu so psom. Jednoduchou formou sa snaží o vysvetlenie výučby a tréningu povelov pre psa detskému čitateľovi. Väčší font, stále dostatok grafiky a fotografií so všetkými bočnými informáciami a poučkami dovolia aj najmenšiemu čitateľovi, ktorý vie čítať, chápať jednotlivé časti, ich úroveň náročnosti a môže aj inšpirovať. Ľahni, sadni, daj labku… knižka nezostáva len pri jednoduchosti. Siaha aj na povely a prvky z agility a mnoho iných s ktorými sa chovatelia rôzneho veku neraz chcú popasovať, no nevedia ako. Detské vydanie obsahuje aj viacero tipov na vlastné výrobky, dekorácie a hračky pre psa.
Táto knižka je novšia oproti pôvodnej. Vznikla už ako dôsledok úspechu prvej knihy 101 psích trikov, ktorú autorka chcela doplniť o lepšie pochopiteľné jazykom, aj postupom aj najmenším. Veď nie sú to práve deti, ktoré si psa vyžiadajú a chcú ho najviac z celej rodiny? Nesľúbili vám náhodou, že sa o neho aj budú starať, venčiť ho a cvičiť? Aj to cvičenie musí byť správne a musí mu rozumieť pes aj chovateľ. Tieto knihy sú obe dobrým nástrojom, ako výcviku dať hlavu a pätu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu