Ako odnaučiť psa od rozhrabania a označkovania celej záhrady?

Prišla jar,  s ňou aj sadenie kvetov a ďalšie skrášľovanie záhrad. Samozrejme, každý ju chce mať čo najkrajšiu, preto jej venuje aj dostatok času a starostlivosti. O to horšie je udržať trávnik a nasadené kvety bez poškodenia, ak vlastníte psa. Dobre viete, že udržať ho na uzde a vycvičiť, dá poriadne zabrať. Prinášame pár trikov, čo chlpáča odradí a predídete tak zničeniu záhrady.

Odnaučenie psa

Aby nevykonával potrebu, kam sa mu zachce

  1. Všade tam, kam nechcete, aby chodil vykonávať potrebu, dajte niekoľko plátkov cibule. Na toto miesto sa prestane vracať.
  2. Rovnako účinkujú aj handry namočené do bieleho octu. Potrebné je ich raz za sedem až desať dní ich znovu namočiť.
  3. Taktiež účinnými pomôckami na odradenie psa sú rôzne odpudzovacie spreje a granule, ktoré nájdete v špecializovaných obchodoch.
  4. Skúste poskytnúť psovi jeho značkovacie kamene. Stačí, ak vysledujete, kde si váš pes v záhrade značkuje teritórium a tam umiestnite veľký kameň, ktorý môžete zakomponovať do architektúry.
  5. Aby v trávniku nevznikali vypálené kruhy, treba psa venčiť mimo záhradu. Ak objavíte jeho „výtvor“ hneď ho odstráňte a miesto polejte vodou.

Ak rozhrabuje a ničí záhradu

  1. Hrabaniu pod plot a útekom zabránite len kvalitným oplotením. Stačí, ak pozdĺž spodnej časti plota zakopete do zeme pás starého pletiva, alebo tam umiestnite veľké kamene, ktoré budú čiastočne zapustené do pôdy.
  2. Potom je možné vytvoriť mu vyhradené miesto, kde nasypete nastielaciu kôrou, zeminu či piesok, kde bude môcť hrabať. Naučte ho, že to je miesto len pre jeho aktivity a mal by byť spokojný.
  3. Miesta okolo plota, po ktorých pes najčastejšie behá, je najlepšie vydlážiť.
  4. Ďalším riešením je vybudovanie psej voliéry s výbehom. Sčasti by mala byť zastrešená. Nezabudnite na drevenú psiu búdu a pevnú podlahu, ktorá sa zároveň ľahko udržiava.

Základom je samozrejme časté venčenie aj mimo záhradu. Psíka si treba viac všímať a vychovávať ho. Ak nemáte dostatok času či trpezlivosti, je vhodné vyhľadať profesionálnu pomoc cvičiteľa, ktorý ho naučí zvládať základné povely. Potom je ho ľahšie učiť chodiť po chodníčkoch v záhrade. Keď začne odbiehať na hriadky alebo záhony, rázne ho upozornite, že to nesmie a on si to zapamätá. Ak neposlúchne prvýkrát, dajte mu ešte šancu.  Ideálne riešenie je oplocovanie a oddeľovanie plôch, do ktorých nesmie vstúpiť. Na začiatku cvičenia pomáhajú aj optické zábrany.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu