Ako sa čistí a krája papája? Kedy je zrelá a na čo ju použiť?

Exotické ovocie mnohých druhov je ešte stále pre viacerých z nás veľkou neznámou. Ak sa podarí dostať bežnému Slovákovi k čerstvému ovociu papája, zväčša nevie, čo môže od neho čakať. Intuitívne sa síce človek dopracuje k svojmu cieľu, no nezaškodí si upresniť, čo je čo a ako neurobiť zbytočné chyby.

papája v kuchyni

Čo sa dozviete v článku?

  • odkiaľ pochádza papája, čo to je a čím je zaujímavá.
  • ako môžeme plody papáje využiť v kuchyni
  • ako sa papája čistí a krája

Čo je to tá papája?

Papája (papaya) je tropické ovocie podobajúce sa na dyňu, veľkú predĺženú tekvicu, alebo akési zdeformované mango. Prirovnať ho je možné naozaj k rôznym iným plodom. Je pritom výrazne sladké a aromatické. Ako čerstvé je bežnou surovinou v domovine v Južnej Amerike a v súčasnosti aj vo zvyšku tropického sveta. Slovom papája pomenúvame ovocie, ako aj strom. Pestovať ho môžeme aj na Slovensku, ale žiada si vhodný priestor, keďže nie je mrazuvzdorná.

Ako vybrať papáju a na čo nám slúži?

Papája je mäkká. Ak je prezretá, tak sa výrazne oranžová až červená dužina bude rozpadať. Ideálny je plod, ktorý sa ešte veľmi nerozpadá a s ním sa dajú robiť doslova divy v kulinárskej kuchyni, pri výrobe zmrzliny, ovocných šalátov, zmesí, štiav, smoothie, drení a podobne. V obchode si vyberajte takú, ktorá nemá žiadne výrazné skoky vo farbách, škvrny a mokvanie – znaky prezretia a chorôb. Najmä ju príliš nestláčajte. Zrelá papája sa sama nepatrne prstom poddá aj bez stláčania.

Zelená šupka so svetlými odtieňmi je ideálna, ak nemáte ihneď plány na jej spotrebu. Žltá šupka, respektíve oranžová je fajn, ak plánujete spotrebovať ovocie čím skôr. Aj príliš zelené a nezrelé plody papáje sa dajú konzumovať, no juhoamerická kuchyňa ich využíva len uvarené. Zrelé ovocie sa je surové, pre ľahko deliteľnú a čistiteľnú dužinu je ju ľahké porciovať, mixovať, roztláčať, pasírovať, ale i tak škála spracovania záleží od vašej vynaliezavosti a taktiež od zrelosti. Tým, aký tvar má, môže poslúžiť aj zaujímavému servírovaniu ovocných koktailov ako dočasná miska. Má mnoho priaznivých účinkov na krásu a trávenie.

Ako čistiť, šúpať a krájať papáju?

Plody papáje za bežných okolností nie je nutné dôkladne umývať. Pre každý prípad je to však odporúčané. Stromy na plantážach a aj v bežných záhradách v pestovateľských lokalitách môžu vylučovať prírodný latex, na ktorý môžu byť niektorí ľudia citlivejší. Šupka papáje je napríklad v mnohých receptúrach Južnej Ameriky jedlá a ovocie krájajú pokojne celé. Bez rizika je mať papájú ošúpanú.

Papája, ovocie a strom, pestovanie

  1. Najskôr odrežeme oba konce a následne papáju šúpeme tak ako uhorku, alebo zemiak. Pomocou škrabky.
  2. Ak nám to konzistencia nedovolí, prekrojte mäkkú papáju na polovice a pomôžte si pri šúpaní nožom.
  3. Drobné zrniečka vo vnútri plodu vyberieme tak, ako to poznáme pri tekviciach – lyžicou.
  4. Hoci rady niektorých pestovateľov vylučujú exotické ovocie z bežného slovenského kompostovania, nemáme žiadne zlé skúsenosti so zrniečkami papáje. Kompostu možno dodajú na chvíľu vôňu exotiky. Pokojne aj so šupkou môžu byť súčasťou kompostu. Riziko by mohli exotické plodiny predstavovať pri viditeľných chorobách, nákazách.

Krájanie vo všeobecnosti aj zahraničné kuchyne veľmi nekomplikujú. Očistené plody – teda celá čistá dužina sa jednoducho spracúva krájaním na kocky. Rôzne veľké. Aj podľa toho, či nepridávate papáju napríklad do omáčok k mäsu, kedy veľkosť kociek prispôsobte ostatným surovinám, zelenine a mäsu. Prípadne, ako vám to dovoľuje receptúra.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu