Akú podlahu vybrať do domácnosti? Niekoľko tipov a rád

Rekonštrukcia domu či bytu má rozhodne svoje úskalia a minimálne raz v živote si ňou prejde každý jeden z nás. Na druhej strane, ak sú už všetky práce hotové, prídu chvíle radosti a spokojnosti z novej alebo staronovej domácnosti. Súčasťou rekonštrukcie zvykne bývať aj výmena podláh v jednotlivých miestnostiach.

Podlahy donácnosti

Podlaha z viacerých vrstiev

Niekto si potrpí na nábytok v domácnosti, iný zasa dôkladne vyberá rôzne doplnky a sú aj takí, pre ktorých je dôležitý výber podláh. Samozrejme, všetky spomínané veci by mali byť podstatnými súčasťami našej domácnosti a ich výber by sme určite nemali podceňovať. Treba však brať do úvahy aj fakt, že nie všetko zariadenie má rovnakú cenu a pri trvalejšej investícii je dôležité zvažovať všetky za aj proti ešte pred kúpou. Platí to aj v prípade výberu podlahy.

V skratke možno povedať, že podlahy rozlišujeme laminátové, drevené a vinylové. Hoci ich umiestnenie do jednotlivých miestností domu či bytu je naozaj individuálne, ale nechať si poradiť odborníkmi ešte pred ich položením nemusí byť vôbec na škodu.

Najčastejším druhom podláh, pre ktoré sa rozhodujeme, sú laminátové podlahy pozostávajúce z viacerých vrstiev – povrchovej, dekórovej, nosnej vrstvy a spodnej strany. Obľúbené sú aj vďaka množstvu viacerých dizajnov, zaťažiteľnosti ako aj stabilite. Ľahko sa montujú a udržiavajú. Nakoľko sú však citlivejšie na vlhkosť, neodporúčajú sa používať vo vlhkých miestnostiach.

Chameleón medzi podlahami

Druhým preferovaným typom je vinylová podlaha, ktorá akoby zažívala svoj „boom“. Aj v minulosti patrili tieto podlahy k tým lacnejším, a preto sa nachádzali azda v každej druhej domácnosti. Ony sú však dôkazom toho, že nie všetko, čo je lacnejšie, je aj horšie.

Vinylová podlaha má schopnosť skvelo imitovať drevo, kameň, dlaždice či textil. Má jednoducho viacero tvárí, a preto nesie pomenovanie chameleón medzi podlahami. Aké sú prednosti vinylovej podlahy? Je ich hneď viacero: široká škála rôznych štýlov a prevedení, jednoduchá údržba, už spomínané nižšie náklady, odolnosť proti poškriabaniu, zárezom či škvrnám, je odolná voči vode, vhodná na použitie do každej miestnosti v domácnosti, má protišmykový povrch a je pohodlná pri chôdzi vďaka svojej mäkkosti.

Pozor si treba dať na teplotnú rozťažnosť vinylovej podlahy. Ide o nepríjemnú vlastnosť vinylu, ktorá sa však dá eliminovať. Je potrebné dodržať podmienky inštalácie stanovené výrobcom. Vinylové podlahy sú náročné aj na podklad, a preto je dôležité mať pri inštalácii dokonale hladký a čistý povrch.

Zdroj obrázka:

appleyayee / Shutterstock.com


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu