Kedy a ako vyberať a skladovať cesnak, aby vydržal šťavnatý?

Princípy toho, ako skladovať cesnak, nie sú žiadnou zásadnou vedou. Rozdeľujeme pritom, či má ísť o klasické suché skladovanie, mrazenie, alebo nakladanie v soli. Skladovanie cesnaku vypestovaného doma, alebo kupovaného v obchode si vyžaduje klasickú izbovú teplotu a najmä sucho. Môže ísť aj o teploty o niečo nižšie, no skôr chladnejšie, ako teplejšie. Ideálny je priestor v špajzi, komore s potravinami, či nie chladnej pivnici.

Cesnak strúčiky

Cesnak pestovaný doma s celým cíbikom zviazaný do vrkočov je po celé generácie klasickou výzdobou hospodárskeho interiéru, no nie je to len tak pre okrasu. Má to svoj účel. Cesnak, ktorý je v kope pri sebe zviazaný, je po ruke. Podľa rôznych povier odpudzuje škodliviny, choroby, či dokonca upírov. No najmä ako zavesený je vystavený lepšiemu prúdeniu vzduchu.

Kedy a ako zbierať cesnak?

Sušenie cesnaku a jeho skladovanie  Vypestovaný cesnak zasadený z minulého roka sa zbiera do polovice augusta a necháva sa sušiť na mieste bez slnka, no suchom a teplom. Ideálne pod strechou, na gánku, na chalupe, či v priestoroch tomu podobných. Ak chceme cesnak zväzovať, chce to paličákový cesnak, ktorému ešte zostávajú lístky. Nepaličákový cesnak to má so zväzovaním ťažšie. Zberáme ho vtedy, keď lístky uvädnú a sadnú na zem. Cesnak vyberáme zo sypkej hliny ľahšie, inak dobre poslúžia vidly, alebo rýľ, ak viete, kde presne sa hlavičky nachádzajú a nedôjde k pretnutiu.

Skladovanie sušením

Cesnak môže plesnivieť, klíčiť, schnúť a znehodnocovať sa, či zhniť. Je preto dobré dbať na to, aby naň nesvietilo slnko, nebol v kolísavej teplote a ani v prílišnom suchom prostredí. Jeho hlavičky zbytočne nenarúšajte a neotvárajte, aby nestrácal rýchlym vysušovaním svoj objem a látky. Prílišná vlhkosť – jej zdržiavanie môže mať za následok klíčenie. Cesnak má ideálne miesto v špajzi zavesený, prípadne na inom podobnom mieste bez prístupu priameho slnka. Nikdy cesnak neuzatvárame do nádob, do igelitových vreciek, ani do fliaš. Nesmie byť v miestnosti s kolísavými teplotami a prekúrenými miestnosťami vykurovanými napríklad krbom.

Cesnak, prírodný náš

Poznáme aj cesnakové kytice, skladovanie paličákového cesnaku tak, je ho nechávame na tvrdých paličkách vysušiť vo váze hlávkami hore. Pochopiteľne, vo váze nesmie byť žiadna voda a ďalej od výparov z hrncov. Ponechávať a skladovať ho môžeme aj v chladnej pivnici, v ktorej je nevyhnutné sucho a vlhkosť pod 61%. Sušenie priamo očisteného cesnaku na sypkú zmes do pokrmov je o niečo náročnejšie. Žiada si cesnakový pretlak rýchlo a dôkladne presušiť  a následne pomlieť.

Konzervovanie cesnaku

Ak máte veľkú úrodu cesnaku, je dobré myslieť na ďalšie spôsoby, ako konzervovať a predĺžiť tak dostupnosť a chuť cesnaku na dlhšie obdobie, napríklad až do výsadby nového. Preto je vhodné spomenúť aj ďalšie spôsoby jeho skladovania a konzervovania, ako sú napríklad:

  • Nakladanie do soli: na soľou vysypané dno naukladáme oddelené, ale nie celkom očistené cesnakové struky zasypané soľou a uzavreté v izbovej teplote. Soľ sa dá používať opakovane.
  • Nakladanie do oleja: použite kvalitný rastlinný olej a cesnak pokojne celkom očistený.
  • Nakladanie vo víne: iný menej známy spôsob je nakladanie do vína.
  • Cesnak pretlačený: najlepšie sa skladuje už s pripravenou omáčkovou zmesou, alebo bylinkami s maslom ako zmes v uzatvárateľných silikónových formách. Po zmrazení je možné opätovne vyklopiť a použiť ich v spoločnej dóze v mrazničke.
  • Priamo mrazený: mrazenie v mrazničke pre cesnak môže mať niekoľko podôb. Niekto mrazí celé očistené hlavičky balené v potravinovej fólii a spoločne mrazené v jednom vrecku. Iní cesnak očistia, naolejujú, prípadne len očistia a ako vlhké zmrazia v pevne uzavretom vrecku.
  • Zaváranie cesnaku: obľúbený spôsob je aj zaváranie cesnaku, čo si vyžaduje slaný nálev, a teplé zaváranie, kedy sa však strácajú určité látky a štipľavosť, či aróma cesnaku. Výrazne sa predlžuje životnosť a použiteľnosť. Cesnak môžeme zavárať aj na spôsob uhoriek a je tiež bežnou súčasťou zaváraných nakladačiek. Nie náhodou je často najobľúbenejšou zložkou celej zaváraniny.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu