Katalpa: spoznajte krásny okrasný strom, pestovanie a dôvody úspechu

Katalpa stále nepatrí medzi známe stromy, hoci dokáže prekvapiť krásou a využiteľnosťou. V prvom rade ide o okrasný strom, ktorého existencia má potešiť ľudské oko, dizajnérov záhrad, no najmä vás, ak ide o vašu voľbu do záhrady, terasy, alebo do aleje. Katalpa môže byť solitérom v okrasnej záhrade, ale pokojne v zástavbe. V predaji záhradníctiev sú na kmienku, alebo ako „prírodne“ rastúce stromy, ktoré si takmer vždy držia svoje vlastnosti a korunu hustú s bohatým olistením. Najmä to olistenie a tvar listov môžeme nazvať dôvodom, pre ktorý nachádza toľko uplatnenia a vytvára jedinečný vzhľad záhrady. O to viac, ak ktokoľvek z vašich hostí, či rodiny doteraz s katalpou nemal skúsenosti.

Katalpa a koruna, video

Ilustračná fotografia: zastrihnutá katalpa, snímka z časozberného videa z článku, Autor: R. Wienburg.

Čo by ste o katalpe mali vedieť?

Ide o dlhoveký odolný exotický strom, ktorý vždy upúta pozornosť. Prirodzene rastúca dosahuje výšku aj viac ako 15 metrov. otrebuje však na to niekoľko desaťročí a žiadne strihy. Katalpy zo záhradníctiev môžu byť zámerne upravené tak, aby tvorili guľovitú korunu na kmienku a dosiahli výšku 2 – 3 metrov. Ide o odrody známe ako Catalpa bignonioides „Nana“ alebo „Globosa“. Typické sú pre ne guľovité koruny, presne také, pre ktoré má tento strom taký úspech. Neguľovité prirodzené stromy môžu mať tvar koruny ovplyvnený rezom, ale aj silným vetrom, ktorý môže konáre polámať. Veľké stromy môžu vytvárať dutiny a niektoré konáre môžu schnúť, či praskať, preto nezaškodí kontrola.

Katalpa je nádherný strom, pod ktorým sa dá posedieť. Je ako živý slnečník a do tohto tvaru ho pokojne môžete aj upravovať. Vo veľmi horúcich dňoch je posedenie pod ním zaujímavé práve vlhkosťou a chládkom. Tento strom by tak pokojne mohol byť riešením prehriatych ulíc veľkomiest. Hovorí sa o nej, že svojimi listami odpudzujú komáre. Neexistuje k tomu výskum, preto je len na pestovateľoch, aby vo veľkom testovali a sledovali najmä obdobia, ako sú teraz, kedy je komárov priveľa.

Dôvody, pre ktoré si katalpu zadovážiť

Strom odrody „bignóniová“ (bignonoides) má výrazné veľké listy srdcového tvaru. Ak si niekto dopraje katalpu na sv. Valentína, ona symbolika srdca sa objaví až na jar. Iné odrody majú oválnejšie listy. Listy si strom dokáže udržať niekedy až do prvého snehu. Sú veľké, pritom ich strom nemá tak veľa ako napríklad rovnako veľký javor. Pri jesennom opadávaní je aj pre ich veľkosť ľahšie čistenie priestoru pod stromom. Je pochopiteľné, že najviac sa mu bude dariť v teplejších lokalitách Slovenska.

Katalpa, zdroj youtube

Ilustračná snímka: príklad katalpy, zdroj foto: youtube

Atraktívny je kvet. Je zložitý, početný a stromu dodáva obdobie kvitnutia celkom iný vzhľad. Je posiaty bielymi kvetmi, o to viac ak je pestovaný na slnečnom mieste s vyššou priemernou teplotou. Kvet láka hmyzích opeľovačov. Je bielej farby, prípadne s nádychom žltej či ružovej. Po niekoľkých mesiacoch sa zmení na plod, ktorý pripomína zelenú a postupne hnedú fazuľku. Ostatne, v anglicky hovoriacich krajinách sa stromu hovorí Indická fazuľa, alebo indický fazuľový strom.

Katalpa, strom kvety

Kvety katalpy sú výrazne zložité, pripomínajú orchidey. Sú však drobné a je ich naozaj mnoho.

Katalpa, strom

Plody katalpy pripomínajú dlhé fazuľky. Aj v skutočnosti ide o lusk so semenami.

Pestovanie katalpy

Mladší strom je citlivejší na prisilné mrazy, starší je viac odolnejší aj pre tvrdšie drevo a silnú koreňovú sústavu. Víchor strom len tak nezlomí. Mladému stromu škodí príliš suchá vysušená pôda a tiež prílišný tieň. Taktiež vadí premočená a pravidelné preliata pôda. Výsadba je kvôli citlivosti mladých stromov a koreňov ideálna na jar. Pôda je vhodná neutrálna, prípadne mierne kyslá. Hnojenie nie je veľmi nutné hoci neškodí a skôr prospeje použitie postrekového hnojiva striekaného na listy po ich jarnom vyrastení.

Katalpa, strih

ilustračná foto: rez v zimných mesiacoch môže byť razantný, priniesť môže zhustenie koruny. Zdroj foto – odporúčame nazrieť na ukážku strihu na videu: youtube

Nemusí byť úplne vhodná ako súčasť do úžitkovej záhrady s hospodárskymi zvieratami, alebo aj k detským ochutnávačom. Je mierne jedovatá pre obsah alkaloidov. Listy tak nemusia byť vhodné do kompostu a plody pripomínajúce tenké fazuľky nie sú určené na konzumáciu. Strom rastie v mladosti veľmi pomaly, preto sa môže zdať, že sa nemení. Taktiež jeho hnojenie nemusí prinášať žiadne skoré viditeľné výsledky, preto nie je vhodné „pre istotu“ pohnojiť viac.

Katalpa nana

Ilustračná fotografia: katalpa nana, zdroj: https://beyondthehouse.ca/products/catalpa-nana

Škodcovia

Strom môže byť cieľom niekoľkých škodcov, najmä vošiek, či iných larválnych pojedačov listov. Tak ako býva napadnutá baza, moruša, čerešňa, či iné stromy s vhodnými podmienkami, môže byť obeťou aj katalpa. Proti voškám je dobré aplikovať postrek pred úplným vypučaním listov. Nevyhýba sa jej hubové ochorenie azda najznámejšie a ľahko rozoznateľné vďaka neodstrániteľnému povlaku na listoch. Múčnatku je nutné riešiť vhodnými postrekmi najmä preto, že strom napadnutý týmto ochorením je oveľa slabší a ľahšie odumrie.

Napádať strom môže štítnička morušová, ktorá škodí aj ovocným stromom a morušiam, vytvára biele povlaky plné výstupkov, z ktorých sa rodia larvy. Vetvy polepené inváziou tohto hmyzu spôsobujú svetovej produkcii ovocia značné škody. Zavlečené do Európy boli z Ázie. Poškodzujú listy a pri neriešení problému môžu zahubiť celý strom. To neplatí len pri katalpe, ale aj pri iných stromoch. Na americkom kontinente sa pasujú s výrazným problémom premnoženia húseníc motýľov. Katalpa je pre nich obľúbeným sústom. Húsenice sa môžu objaviť aj v našich končinách, no strom nie je tak rozšírený a tak aj informácie o napádaní konkrétnych druhov húseníc ešte nie sú úplne jasné. Pri napadnutí húsenicami je dobré odstrániť ich zberom do nádoby. Poškodené listy zostávajú poškodené do odpadnutia, a príliš napadnutý strom môže byť veľmi oslabený a vetvy môžu uschnúť.

Katalpa v ponukách záhradníctiev

Katalpa nie je v ponuke každého záhradníctva. Tie internetové ju ponúkajú najmä ako kultivary na kmienku. Sú tak ľahšie doručiteľné prepravnou spoločnosťou, ak nemá záujemca o strom vlastné možnosti dopravy. Pri stromoch s veľkosťou 220 cm a viac je nutné úžitkové vozidlo, najmä ak je olistenie na úplnom vrchole a ohýbanie v priestoroch osobného auta neprichádza do úvahy. Ide o kontajnerový strom pre riziká poškodenia koreňov. Tie sú práve pre mladé stromy veľmi dôležité a náchylné na poškodenie. Silné korene sú zárukou prekonania zimy bez ujmy. Pokiaľ ste si zakúpili strom bez kontajnera s voľnými koreňmi, je možné, že jeho rast bude pomalší. Pre niekoho výhoda, pre iných nie.

V našom prípade sa katalpa po doručení v priebehu už niekoľkých dníprebrala, korunka zvýšila objem vzpriamením mladých listov. Veľmi záleží aj na záhradníctve, spôsobe zabalenia, poistenia koruny pred poškodením v preprave (výstužou, alebo vynaliezavosťou predajcu), ale aj na prepravcovi. V našom prípade opakovane siahame po zahradnici.sk.

Katalpa, strom v ponuke predajcov online a ceny

foto: ilustračná fotografia z online ponuky predajcu.

Najmä ak v porovnaní s inými predajcami vychádza katalpa najlacnejšie. Najmä prepravca TopTrans preváža stromy a rastliny pre nie len pre toto záhradníctvo pravidelne, vedia aj v depe ako aj na rozvozoch samotní kuriéri so stromami zaobchádzať šetrne. Ide totiž aj o spôsob uloženia zásielok v aute počas jazdy, čo má vysoký dopad na to, v akom stave strom dorazí. Aj pre tieto skúsenosti ich odovzdávame ďalej. Konáre mladej katalpy sa veľmi ľahko polámu. Pri veľkých stromoch však často ani nemáme na výber, keďže zaistenie takéhoto stromu do vozíka tiež môže ohroziť korunu, najmä ak je olistená.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu