Katalpa je unikátny okrasný strom. Tieto zábery vás o tom presvedčia

Katalpy sú unikátne krásne okrasné stromy. Vysádzame ich ako solitér aj do alejí. Ako solitér však pritiahne zaručene pozornosť. Je to bežné, nech už zasadíte katalpu kdekoľvek. Počítať je len potrebné s pomalým rastom v mladosti a silnými koreňmi, ako aj škodcami, ktoré si na jej krásnych listoch radi zgustnú. Strom je to však unikátny, o čom vás presvedčia aj tieto dve videá nižšie. Obe sú takzvanými časozbernými videami, ktoré zachytávajú jedno miesto opakovane. V prípade katalpy ide o hlboký strih a zábery jej olistenia a rastu. Ak ste doteraz nemali tú časť sa zoznámiť, je na čase. Viac o pestovaní stromu katalpa, druhoch a fakty v článku.

Katalpa a koruna, video

Ilustračná fotografia: zastrihnutá katalpa z videa nižšie. Autor: R. Wienburg.

Katalpa pred domom

Pestovateľ R. Wienburg z USA odfotografoval každý deň svoju katalpu s hlbokým strihom. To, s akou rýchlosťou sa rozvetvila svedčí o dobrých podmienkach a teplotách. Práve takto výrazne dokáže katalpa zarásť v dobrej kondícii. Na videu je viditeľný dom a predzáhradka, v ktorej katalpa tvorí síce solitér, no jednoznačne dominantný prvok. Strom, ktorý nepochybne obdivujú viacerí, nie len jeho majiteľa, zaujme. Na tomto videu dokáže, že je to výnimočné strom. Vzhľadom určite a rastom taktiež. Ide už o starší strom, no s pravidelným každoročným strihom.

Katalpa s výhľadom na ulicu z Británie

Naozaj unikátne časozberné video nakrútil Mark Erends z Britských ostrovov. Zachytil na ňom katalpu a jej rast z úplne ostrihaného stromu. Na pôvodne bohatej guľovitej korune ostrihal konáre úplne už počas januára. Následne počas prvých jarných mesiacov strom i tak ožil v plnej pôvodnej kráse a v mimoriadne hustej guľovitej korune.

Videá pochádzajúce z cudziny však neznamenajú, že rastlina nie je vhodná do našich oblastí. Práve naopak. Je síce menej známa, no popularitu má aj u nás. V ponuke predajcov sa nachádza niekoľko druhov, ktoré je možné aj takto upravovať. Najmä stromy dodávané na kmienku. Príkladom zo snímky nižšie je ponuka na zahradnici.sk, so sídlom na severnom Slovensku. Pomerne chladnejší región, stále priaznivý aj pre katalpu.

katalpa


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu