Okrasný durman (Datura metel), ľudovo „Anjelská trúba“ a pestovanie

Anjelská trúba, ako hovorovo a ľudovo nazývame okrasné druhy durmanu (datura metel), vynikajú svojim veľkým kvetom. Opeľovací hmyz bude nepochybne za durman a tieto kvety vďačný, oči túžiace po kráse v záhrade rovnako tak. S durmanom sa stretávame aj vo voľnej prírode ako s rastlinou zámou svojimi jedovatými účinkami, či dokonca účinkami, ktoré odvážlivci využívajú na spôsob psychotropných látok. Tie okrasné druhy zaujmú svojim vzhľadom. Pôvodne karibská rastlina, niektoré odrody majú pôvod v Afrike a iné sú masívne rozšírené v Ázii, čiže niektoré zdroje uvádzajú pôvod rastliny priamo v Číne, a často aj v Indii.

Datura metel, durman metelový a anjelská trúba, pestovanie

Dá sa v ponuke predajcov nájsť v podobe semien, ako aj drobných rastlín, alebo už kríkov a stromčekov s drevom. Zväčša ide o jednoročnú rastlinu, kým niektoré druhy potešia každý rok. Rastliny sa dokonca môžu označovať v dvoch rôznych latinských variantoch. Ako datura, ale aj ako brugmansia, čo je len dôsledok neskoršieho užšieho členenia durmanu, ktoré niekto prijíma a niekto nie.

Druhy okrasného durmanu

Brugmansia x insignis so žltými kvetmi, brugmansia sanguinea s červenými, brugmansia suaveolens s bielymi kvetmi s nádychom žltej, alebo brugmansia x candida s bielymi kvetmi patria medzi najznámejšie druhy. Na Slovensku nachádzame v predaji túto rastlinu často pod latinským názvom Datura metel spolu so slovenským tvarom Durman metelový. Známe sú aj výrazne fialové druhy kvetov. Rastliny, podľa druhu, dorastajú do výšky 1 až 2 metrov. Svoj ľudový názov získali práve podľa veľkého kvetu, ktorý pripomína trúbu. A keďže ľudia si ich tvar spojili so sakrálnymi vyobrazeniami anjelíčkov s trúbami a zároveň kvety pôsobia krehko, názov sa ujal a podľa neho kvet aj identifikuje väčšina z nás.

Pestovanie

Najmä svetlé druhy kvetov sú nezameniteľné. Druh candidasuaveolens majú presne ten typ kvetu, ktorý je nám pomerne dobre známy, so svetlým kvetom veľkým až 40 centimetrov, visiaci zvisle nadol. Pestovanie v domácich podmienkach nie je náročné. Žiada si len výživnú pôdu a slnečné stanovisko. Anjelská trúba nám vyrastie zo semien zasadených po zime, a čoskoro po vyrastení zakvitne. Kvet vydrží aj niekoľko mesiacov.

Datura metel, durman metelový a anjelská trúba, pestovanie

Ak ste si zakúpili rastlinu, ideálny čas na sadenie je začiatok mája v južných oblastiach, koniec mája v severných oblastiach. Po prinesení zo záhradníctva je dobré mať rastlinu v exteriéri v polotieni, až následne po niekoľkých dňoch rastlinu vysadiť na slnečné miesto. Pre pestovanie je vhodná len veľmi mierne kyslá zemina. Respektíve substrát zakúpený ako kyslý zmiešaný v menšom pomere s bežným univerzálnym substrátom pre rastliny. Dosiahnutie hodnoty ph6 je ideálne. V dobrých podmienkach však rastlina prežíva bez ťažkosti aj pri bežnej neupravovanej pôde. Potrebuje len dostatok vlahy, nie premáčanie a státie vo vode.

Durman – pri pestovaní durmanu pozor na:

  • Pozor pri skladovaní semien. Aby sa nedostali na neželané miesta, alebo nedošlo k ich konzumácii. Sú jedovaté a zaobchádzajte s nimi opatrne.
  • Jedovatá je celá rastlina. Preto nie je vhodná do prostredia s hospodárskymi zvieratami a do prostredia hrajúcich sa detí bez dozoru
  • Je náchylná na mráz. Aby vydržala zimy, je vhodné rastlinu prezimovať v zimnej záhrade, na chodbách, či v garážach. Stále však s dostatkom svetla, na mieste s minimálnym vykurovaním, no nie v mraze.
  • Rastlina pri prezimovaní nesmie zostať celkom o suchu, hoci zálievka musí byť zmiernená na minimum. Príliš suchá zem spôsobí odumieranie tých konárikov a koncov, ktoré nestihli zdrevnatieť, ako aj lístkov, ak rastlina nejaké mala.
  • Vyžaduje si chemickú ochranu, keďže ich napádajú húsenice aj vošky.

Ako jedovatá rastlina má pre nás skôr okrasné využitie. V Číne je súčasťou ľudovej medicíny, u nás je tiež rastlina známa pre svoje jedovaté, ako aj určité liečiteľské účinky. Nie však v rukách neprofesionálov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu