Kutica, koncept dizajnu a zážitkovej turistiky uprostred prírody Novej Bane

Moderná doba so sebou prináša nové technológie, materiály, aj trendy. Nie každý túži po honosnom veľkom dome. Rovnako tak pri cestovaní nie vždy veľký hotel poskytne presne to, čo hľadáme a chceme. Ešte mnoho lesných potokov pretečie, než sa upokojí trend výstavby honosných ubytovacích zariadení v národných parkoch. Naopak drobné ubytovacie zariadenia v štýlovom dizajne a najmä v počte jeden jediný kus bežne nenájdete. Takým konceptom je Kutica, malé ubytovacie zariadenie obklopené zelenou prírodou Novej Bane.

Kutica v Novej Bani, domazahrada

Drobná avšak ultramoderná a plne zariadená stavba poskytne viac ako len očakávaný komfort. Ďalej od civilizácie, zvukov diaľnice, áut, ba dokonca aj hustých leteckých koridorov na oblohe. Aj o tom je zážitková turistika s ktorou prichádza koncept Kutica.

Moderná architektúra na neobvyklom mieste

Spojenie modernej architektúry a prírody nie je nič nezvyčajné. Spájať ju však s odľahlým miestom a minimalizovať zastavanú plochu na minimum ale bežné nie je. 7 metrov dlhá a 3,5 metra široká vo svojom vnútri ponúkne opticky, ale aj priestorovo nezvyčajnú rozlohu. Interiér je delený na nočnú časť oddelenú čiastočnou priečkou a časť spoločenskú. Tú tvorí kuchynka, voľná podlahová časť a stôl so stoličkami. Náprotivá strana je vyplnená kuchynskou linkou, bohatým odkladacím priestorom. Všetok neobsadený vybavením a vylepšením je určený práve hosťom na ich osobné veci.

Kutica v Novej Bani, domazahrada

Hra so svetlým drevom, čiernym a sivým nábytkom, ako aj farebne zladeným bytovým textilom nepôsobí v prírode rušivo. Skôr naopak. Aj vonkajšia architektúra využíva drevo ako hlavný materiál a pergolami, ktoré sú nad rozľahlou terasou, sa k prírodnému pôvodu stavba priznáva ešte výraznejšie. Časom je aj podľa vizuálizácii zámer prevádzkovateľov pokryť pergolu zeleňou. Keďže Kutica, ako ubytovacie zariadenie, začalo prevádzku v čase koronakrízy, je ešte pomerne novou záležitosťou. Aj okolitá zeleň tak ešte len rastie. Nič to však nemení na samotnom mieste, jeho jedinečnosti a zaujímavostiach, ktoré ubytovaným hosťom ponúkne. Stavba stojí nad rozľahlou lúkou. Jej svah sa na severe ohýba, takže skutočnú šírku je možné pocítiť až v nohách pri pokuse poprechádzať sa po okolitom zelenom svete.

Kutica v Novej Bani, domazahrada

Ako ubytovanie prístupné v rámci zážitkovej turistiky

Kutica nie je ubytovanie, kam návštevník prichádza ubytovať sa s celým stravovacím programom. Jeho súčasťou sú len raňajky. Ku všetkému ostatnému slúži kuchynka. Kutica je však najmä miesto, ktoré poslúži objavovateľom nevšedných zážitkov, ak uprednostňujú samotu a izoláciu. Pojmu izolácia je však nutné dať vysvetlenie aj v rámci súčasnosti. Televízor a Wifi tu nenájdete. V tomto smere náročný návštevník nebude tým, ktorý ocení výhľad, komfort a význam miest ako je toto.

Ubytovaní hostia nestretávajú nikoho, iba ak pani, ktorá prináša raňajky a rada zodpovie akúkoľvek otázku hostí. Jej milý prístup nahradzuje akýkoľvek personál. Po zvyšok dňa však je Kutica miestom oddychu. Aj posedenie na terase na takomto mieste má celkom iný zmysel, ak sa vo vnútri nachádza niekoľko záruk.

Kutica v Novej Bani, domazahrada

Záruka pohodlia, teplej vody, plného vybavenia, sviežej horskej vody, alebo aj zábavy prostredníctvom výbavy na upršané večery, ktorou toto ubytovanie disponuje. V malom priestore však pocit stiesnenosti nečakajte. Posteľ je riešená vyplnením priestoru pri veľkom okne po celej šírke stavby. Ponúkne tak pohodlie aj náročnejším spáčom. Ranný výhľad z okna je ale unikát, ktorý môže byť pokojne hlavnou pohnútkou pre návštevu. Celá stavba je umiestnená vstupom a presklenou časťou do doliny a zhodou okolností aj na priamy východ. Rána sú tak naplnené Slnkom, pokiaľ nemá návštevník smolu na zvýšenú oblačnosť.

Kutica v Novej Bani, domazahrada

 – výhľad z postele

Použitý materiál je drevo. Ošetrené, farbené, aj lakované. V interiéri aj exteriéri. Vykurovanie je riešené cez elektrický efektný krb, kým chladenie cez maskovanú klimatizáciu. Maskovanú farbou, ktorá je tak zladená, že napriek jej odhaleniu ju zprvu ani nevidieť. Samotný agregát je umiestnený za budovou, ale klimatizáciu v prevádzke nepočuť. Za zmienku nepochybne stojí aj sociálne zariadenie. Kúpeľňa a toaleta v komforte, dizajne, či kvalite nepoľavujú. Zaujme čierna farba stien, ktorá si zachováva matný vzhľad aj vo vlhkostne náročnejších podmmienkach. Najmä však sprchový kút s moderným typom ovládania. Nejde však o dizajnový kúsok, v ktorom prevláda vzhľad nad funkčnosťou, ako je dnes často zvykom. Pre niekoľko rôznych typov sprchovania je určené samostatné a jednoduché ovládanie. O teplú vodu sa stará vlastné technické vybavenie.

Hodnotenie významu ubytovania v Kutici

Počas našej návštevy sme sa sami mohli spoľahnúť na viacero vlastností. Niektoré prezentácie a informácie neobsahujú podrobnejšiu špecifikáciu vybavenia, takže až na mieste môže potešiť prítomnosť platničky, základného riadu, alebo mikrovlnnej rúry. Sú to pritom rozhodujúce prvky pre mnohých cestovateľov, ktorí môžu oceniť neprítomnosť iných vymožeností, avšak určité zázemie je záležitosťou osobnej potreby.

Novinka na trhu ubytovania v tomto regióne môže mimoriadne ťažiť zo svojej izolovanosti, čo má v súčasnosti ešte väčší význam. Atraktívnym prvkom je minimálny kontakt s ľuďmi. Prírodné prostredie. Ďalším dôležitým prvkom je samotný komfort, čistota a pripravenosť ubytovania pre každého nového hosťa. Napriek tomu, že je miesto odľahlé, uvedomujete si, že niekto sem musí reálne prísť a nebude bývať blízko, čo sa postará o všetko pohodlie a servis. Miesto je tak náročnejšie aj pre údržbu prevádzky viac, než pri bežne prístupných hoteloch s izbovým servisom. Zo strany hostí sa však očakáva, aby pristupovali k tomuto miestu s úctou. Užili si zážitkovú turistiku, ktorá sa nemusí týkať len atrakcií v teréne, ale začínať by mala hlavne už pri ubytovaní. Tým sa zvyšuje počet prenocovaní, obsadenosť a zasahuje aj do ďalších odvetví turizmu v okolí.

Technické informácie:

  • Názov stavby: Kutica
  • Architekt/Staviteľ: Lavrch, Levoča
  • Adresa: Kútovská cesta, 968 01 Nová Baňa
  • Poloha: GPS:
  • Rok výstavby: 2019/2020
  • Zastavaná plocha: 7 x 3,5 m2
  • Oficiálne stránky projektu: https://kutica.sk
  • Stránky architekta/staviteľa: https://lavarch.com
  • Sociálne siete: Facebook.com

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu