Katalpa v kvetináči: jej pestovanie a potrebné zásady starostlivosti

Katalpa je nádherný strom, o čom sme sa už mohli presvedčiť v mnohých parkoch, záhradách, záhradníctvach, ale pokojne aj v našom článku o nich. Katalpa je však výnimočná svojou korunou listami, vzhľadom a za určitých okolností môže byť aj kvetináčová. Znamená to teda mať strom, ktorý je možné v prípade záujmu presťahovať bez výkopu a poškodenia koreňov. Znamená to však aj zároveň potrebu silného kvetináču s väčším objemom. Platí totiž niekoľko zásad pri jeho pestovaní v kvetináči.

Katalpa nana

zdroj obrázku a informácie o katalpe

Nákup katalpy

Katalpa môže byť voľnokorenná, čo znamená že v záhradníctvach je nasadená vedľa seba v sypkej vzdušnej zemine, alebo kontajnerová. Tá kontajnerová  nemá namáhané korene a tak aj rýchlejšie rastie. Voľnokorenná môže rásť pomalšie, no len čo sa korene udomácnia vo vašej pôde vo vašej záhrade, svoj rast zrýchli. Bežná katalpa v prírode strednej a severnej Ameriky nie je upravovaná, nie je na kmienku a nejde ani o žiadne šľachtené druhy.

Tie, ktoré kúpite v záhradníctvach sa vša môžu pýšiť vlastnosťami nízkeho vzrastu na kmienku, čo je presne ten typ katalpy, ktorú môžete pestovať aj v kvetináči. Semenáče – čiže rastliny vypestované zo semienok a ešte k tomu odrôd veľkých stromov nie je vhodné pestovať v kvetináči, keďže stromu hrubne drevo a korene sú veľmi výrazné silné.

Katalpa nie je večný kvetináčový strom

Katalpa, aj menších odrôd bignóniovitých rastlín „nana“ nie je určená do kvetináča navždy. Aj ona po desiatich rokoch, či viac, predsa len bude potrebovať pre korene viac priestoru. Príliš veľký kvetináč by to mohol riešiť, no váha rastliny, kvetináča a zeminy docieli spoločne aj 100 kilogramov a to už nebude rastlina vhodná na prenos. Katalpa si nevyžaduje prenášanie rastlín do tepla na zimu, pretože je mrazuzdorná.

Platí, že katalpa by sa celkom nemala väzniť v kvetináči. Pri mladých stromoch to problém nie je. Pri dospelých a starších stromoch už im radšej nájdite priestor v záhrade vašej, alebo záhrade priateľov. Na sídlisko akýkoľvek strom vysádzajte až po povolení obecného či mestského úradu. O každom strome musí byť evidencia a posudok. Posadiť ho tam, kadiaľ vedú káble, plán chodníka, alebo trasy plynárov je totiž na pokutu.

Kvetináč a pestovanie v ňom bude skôr voľba pre tých, ktorí:

  • Nemôžu katalpu zasadiť pre jej silné korene nikam
  • Nejde o ich záhradu a sú v prenájme, nechcú zasahovať do pôdy majiteľov
  • Chcú mať mobilný strom a meniť jeho polohu podľa potreby
  • Majitelia vedia, že rozloženie stromov sa bude meniť a potrebujú čas
  • Ide o malý priestor a katalpa je dočasná pred jej predajom, alebo iným využitím.

Veľký kvetináč pre katalpu je možné doplniť letničkami, či inými kvetmi, odolnými rastlinami, ktoré nemajú hlboké korene. Takýto kvetináč môže byť veľmi atraktívny na pohľad. Kazalpe nevadí, ak pod jej kmeňom vyrastá aj iná zeleň. Často vítame katalpu vyčnievať zo zelených živých plotov ako solitér. Dobre živená pôda, prípadne strom posadený do pôdy, ktorá má automatickú vhodne riešenú zálievku, je ideálna. Vtedy naozaj žiadna iná bežná nenásilná rastlina pri katalpe nie je veľkou prekážkou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu