Biologická ochrana a baktéria Bacillus thuringiensis

V oblasti biologickej ochrany proti škodcom, ktorú môžu tvoriť prípravky využívajúce prírodu proti prírode, nachádzame viacero postupov a nástrojov, ako bez použitia chémie pomôcť napríklad v našich záhradách. Škodcovia ako sú háďatká, pandravy, rôzne larvy chrobákov a motýľov, bzdôch, ale aj vošky,  je možné zneškodniť vďaka ich citlivosti na toxíny v konkrétnych baktériách. Jednou z baktérií, ktorej vlastnosti je možné využiť v biologickej ochrane plodín a pôdy, je Bacillus thuringiensis (Bt).

mikroskop pixa

Pomocník Bacillus thuringiensis (Bt)

Bacillus thuringiensis (Bt) je pôdna baktéria známa svojimi insekticídnymi vlastnosťami. Je schopná produkovať proteínové kryštály, ktoré sú toxické pre určité druhy hmyzu, najmä motýľovité, dvojkrídlovce a chrobáky. Tieto kryštály obsahujú endotoxíny, ktoré pri konzumácii hmyzom narúšajú tráviaci trakt, čo spôsobuje smrť hmyzu.

Existuje niekoľko kmeňov Bacillus thuringiensis, pričom každý z nich je špecifický voči rôznym skupinám hmyzích škodcov. Bt nie je nebezpečná pre ľudí, zvieratá ani pre prospešný hmyz, čo z nej robí obľúbený biologický insekticíd.

Význam baktérie:

  • Insekticídny účinok: Najznámejšou aplikáciou Bt je výroba biologických insekticídov. Prípravky založené na Bt sa používajú na ochranu plodín pred hmyzími škodcami v ekologickom a konvenčnom poľnohospodárstve. Bt toxíny sú účinné proti larvám škodlivého hmyzu, ale nepoškodzujú prospešné druhy, ako sú včely a iné opeľovače.
  • Geneticky modifikované plodiny: Bt gény boli vložené do geneticky modifikovaných rastlín (napr. Bt kukurica, Bt bavlna), ktoré vďaka tomu dokážu produkovať toxíny vo svojich bunkách. Tieto plodiny sa stali odolnými voči určitým škodcom, čo znižuje potrebu používania chemických pesticídov.
  • Ekologická bezpečnosť: Použitie Bt je považované za bezpečné pre životné prostredie. Toxíny Bt sú špecifické pre určité druhy hmyzu a rýchlo sa rozkladajú v prírode, čím sa minimalizuje vplyv na necielené druhy a znečistenie pôdy alebo vody.

Životný cyklus:

Bacillus thuringiensis sa prirodzene vyskytuje v pôde, kde prežíva ako spóry. Keď hmyzia larva konzumuje rastlinu ošetrenú Bt alebo geneticky modifikovanú plodinu obsahujúcu Bt toxíny, baktéria sa aktivuje v tráviacom trakte hmyzu. Kryštály toxínov narúšajú tráviacu sústavu larvy, čo vedie k jej smrti. Potom sa baktéria množí v rozkladajúcom sa tele hmyzu a uvoľňuje spóry do prostredia, čím cyklus pokračuje.

Prečítajte si aj o inej baktérii: Photorhabdus luminescens


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu