Bonsaje sú druh estetického umenia, bude vás fascinovať

Bonsaje sú pre bežného človeka len malými stromčekmi, ktoré sú tvarované do miniatúrnych rozmerov. Ich zaujímavosťou však je, že sa za nimi ukrýva veľa práce, alebo odhodlania s postupmi, ktorých história sa začala písať vo východnej Ázii ako druh umenia. Umením je dodnes.

Bonsaje

Kniha, ktorá poradí, aj naučí
Vo vydavateľstve IKAR vyšla pred niekoľkými dňami zaujímavá kniha, ktorá sa venuje čisto len bonsajam. Predstavuje ich ako druh umenia a čitateľovi bude hneď jasné, prečo tomu tak je. Na 222 stranách vás dokáže zoznámiť so všeobecným svetom bonsají, definuje ich a prezentuje vlastnosti, čím už na prvých stranách má každý možnosť pochopiť niekoľko zásadných faktov, ktoré možno celý život unikali, alebo sa im len nevenoval. Ako inšpiratívna literatúra prináša aj konkrétne názvy rastlín a stromčekov, ktoré je vhodné použiť na tvarovanie a pestovanie bonsají. Mať bonsaj totiž neznamená, že ste umelcom v tomto svete umenia pre trpezlivých. Z Číny a Japonska pochádzajúca estetická záľuba v bonsajach má aj svoje účinky na psychiku človeka, zostáva fascinovaný a pri niektorých kúskoch sa vlastne nie je čomu diviť. Svoj zmysle mali v minulosti a majú ich aj dnes. Nie sú už doménou niektorých krajín, ale takmer celého sveta.

V knihe
Ako každá správna literatúra, ktorá sa bude snažiť zaujať svojho čitateľa vhodnou koncepciou, aj kniha Bonsaje prináša teóriu a históriu, prejde na vysvetlenie fungovania a vôbec biologických procesov, ktoré sú pre pochopenie rastu bonsají celkom dôležité. Dá s apovedať, že aj absolútny laik vo svete bonsají vďaka knihe pochopí nie len počiatok založenia nového črepníka, jeho výber, ale tiež samotné pestovanie a potreby stromčeka. Bonsaje však nemožno uzavrieť len na živej zložke. Kniha prináša slušný výber viacerých praktických tipov a inšpirácií, ako je možné dosiahnuť správny vzhľad vašej bonsaje, kameňa a vôbec neživej časti v črepníku. Prezentuje niekoľko odporúčaní a tipov, ako posadiť strom do kameňa, ako kameň a aj samotný stromček tvarovať a na čo prihliadať.

Dôležitou časťou, ktorá bude inšpiratívna najmä pre už pokročilejších, alebo zabehnutých pestovateľov, bude viacero rád a odporúčaní na ošetrovanie stromov. Pri tvarovaní odchádza k možným komplikáciám, ktoré je dobré riešiť a vyvarovať sa im. Mať bonsaj však znamená aj nutnosť kontroly a strihania stromu, spolu s ďalšou starostlivosťou, ktorá následne tvorí uznávaný výsledok. Pre milovníkov extrémov bude nepochybne vďačná časť „dramatický vzhľad“, ktorá prináša pohľad na extrémne vzhľady stromčekov. Sú to práve tie, pri ktorých máte pocit, že sa vysypali z črepníka, alebo že sa stromček vyvrátil. On však rastie, len z inej strany, alebo do čudesného tvaru. V spojení s umením, tým správnym črepníkom, alebo vaničkou sa ďalej dotvára originálny vzhľad každého jedného stromu.

Ak hľadáte odpovede na otázky týkajúce sa Bonsají, alebo sa zaujímate o tento druh záhradného umenia, dá sa povedať, že táto kniha bude výborným spoločníkom a pomocníkom zároveň. Autorom knihy je Peter Warren z Londýna, ktorý sa umeniu venoval niekoľko rokov, školiteľmi mu boli odborníci a aj významný japonský majster.

Kniha BONSAJE v predaji na BUX.SK


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu