Mať (čistého) psa na dvore aj v dome si vyžaduje starostlivosť

Snom mnohých je mať krásny dom, záhradu a veľkého psa. Pre niekoho je v tomto sne pes menšieho vzrastu, no v každom prípade má pes určitú úlohu v celej predstave ideálneho domova. Ako rodinný priateľ, strážny ochranca a dojedač šunky, či párkov pod stolom.

Pes doma

Obľúbená predstava je ako z amerických filmov, pes, ktorý behá po záhrade, po trávniku, naháňa sa s deťmi s hadicou a večer leží spolu s rodinou pred televízorom na pohovke. Všetci sú usmiaty a všade vládne pohoda. Možno áno, no slovenské domácnosti sú zväčša iné.

Pes záhradný a pes domový

Realita je trochu iná a tak sa pes z dvora a záhrady ocitá v domácnosti skôr len ako nepozvaný a na chvíľu, kým ho nepošlete späť. Neexistuje záhradné a domové plemeno. Sami sa rozhodneme a vyberieme, kde pes bude a on sám sa s tým jednoducho musí zmieriť. Pes, ktorého priestor prevláda doma v teple, je súčasťou rodiny a domácnosti inak ako ten vonku. Je preto ideálne, ak má pes svoj vlastný priestor vonku s možnosťou úkrytu v prípade zlého počasia, silvestrovských osláv, či chladných zím.

Odnaučenie psa

Pes, ktorý je domový, či bytový a púšťate ho von si vyžaduje určitú starostlivosť, o ktorej pred zaobstaraním si psa, nevedia mnohí majitelia. Skúsenejší chovatelia tak môžu krútiť hlavou, keď sledujú a počúvajú argumenty menej skúsených chovateľov. Pes je skvelý spoločník, no má štyri laby, kým človek má dve topánky. Podrážka sem tam niečo zachytí, no to, čo zachytí psia labka je väčšie, pokojne špinavšie, vodnatejšie a produktívnejšie. Špinavou topánkou zväčša zašpiníte malý priestor, ale pes má rýchle nohy x2 navyše a aj inú rýchlosť. Po prechádzke vonku si vyžaduje umyť labky. Ideálne sprchou a vlastným uterákom. Veď aj v reklame má pes svoj vlastný uterák.

Nečistoty prichádzajú spolu so psom

Po jesennej prechádzke, po daždi, alebo len po špinavej blatistej ploche je nemysliteľné riskovať pobehujúceho psa po domácnosti. Nečistoty sa do domu dostávajú aj vtedy, ak ide o dlhosrsté plemeno a zviera má problém s vyšpinením. Zvyšky sa môžu ocitnúť na poťahu kresla, či na vankúšoch.

Pes a blato, v prírode

Preto by mal chovateľ sledovať aj okolie pod chvostom. Zviera, ktoré je vonku bez dozoru, môže hrýzť odpadky, mŕtve vtáky, hlodavce, prípadne hrabať v hline. Bežné správanie šeliem, ktoré aj keď sme si skrotili ako spoločníkov, nedokážeme celkom potlačiť, je niečo s čím sa neráta. Pred zadovážením psa je však vhodné vedieť, že striedanie dvora a vašej obývačky nebude tak jednoduché, ako to vyznieva vo filmoch.

Nech v tom ale pes nie je sám, práca na vyše vás čaká aj v prípadoch, kedy sa vonku váľajú akékoľvek iné spoločenské zvieratá, mačky, fretky, morčatá, zajace a dostávajú voľný priestor v byte. Pokojne to môžu byť aj vlastné deti. Očistenie labiek, sprchovanie a sušenie je nevyhnutný proces vďaka ktorému si užijete bez nervov, tepovania a prania spoločnosť štvornohého miláčika a v prípadoch starostlivosti zo strany detí je aspoň menej dôvodov na nespokojnosť rodičov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu