Diery na stĺpiky a ich rozmery: stavba plota na holom pozemku

Mať oplotený pozemok je prirodzená túžba zabezpečenia pred ľuďmi či zvieratami. Nech už susedia tento váš zámer berú akokoľvek, pokiaľ je výstavba plota ohlásená na stavebnom (obecnom úrade) a sú informovaní aj susedia, je dobré si naplánovať stavbu plota na nezimný mesiac.

Vrták do zeme

Kopanie do zeme bude menej namáhavé a možno aj rýchlejší výsledok práce bude motivujúci k celkovej výstavbe plota. Pri vytváraní dier na plot však platí niekoľko dôležitých zásad.

Zásady pri hĺbení dier pre plot:

Nie na hranici pozemkov

Diery na stĺpiky nevŕtame a nehĺbime na hranici, ale celá betónová časť musí byť na vašom pozemku. Plot samotný teda nepretína pozemky, ale aj s betónovou konštrukciou sa nachádza len na vašom pozemku. Úradmi, susedom, alebo jeho neskoršou náhradou nemusí byť tolerovaný betónový výčnelok, ktorý by prechádzal na susedovu časť.

Nie hrubým rýľom

Diery nehĺbte rýľom. Vytvoríte zbytočne širokú dieru, ktorá pri pokuse zúžiť ju nebude dostatočne oporná pre stĺp a naliaty betón bude mať taktiež svoj tlak a konzistenciu vpíjajúcu sa do okolitej mäkkej zeminy. Nie je pravda, že čím užšia diera, tým lepšia. Iný typ dier sa odporúča pre stredové stĺpiky a iný pre koncové, či rohové. Ideálnym pomocníkom je ručný, prípadne elektrický vrták na hĺbenie dier.

Rýľom si trúfnite len na koncové a rohové diery a to aj tak len v prípadoch, ak patríte medzi zručných kopáčov schopných vyhĺbiť dieru 30×30 s hĺbkou aspoň 70 cm. Ideálne, ak je spodok diery širší ako vrch (čiže opak tvaru na spôsob do hĺbky zužujúcej sa mrkvy), kvôli pevnejšej stabilite. Platí, že čím hlbšie je stĺp ponorený a je teda aj celkovo vyšší a čím hrubšia diera a betónový základ, tým pevnejší bude plot. Rohové stĺpiky sú často riešené aj podopierkou prizváranou šikmo, no jej druhý koniec sa opäť betónuje. Pre ňu sa dá vymyslieť viacero zaujímavých riešení, kedy ju nie je nutné betónovať príliš hlboko.

Vrták na hĺbenie dier pre stĺpiky

Ideálne náradie na výrobu dier je vrták určený na plotové stĺpiky. Využíva sa bežne 15 centimetrový s dĺžkou jedného metra, no rozmery môžu byť v konečnom dôsledku rôzne aj podľa ponuky požičovne náradia, či ponuky predajcu v okolí. 15 centimetrový priemer je celkom dostačujúci. Dieru s ním vyhĺbite do tvrdej nerozpadavej a nenarušenej pôdy, ktorá sa po vložení stĺpika bude vhodne správať po zaliatí tekutín betónom. Hĺbka stredových stĺpikov postačí 60 až 70 centimetrov. Závisí však aj od niekoľkých vlastností. Pokiaľ ide o malý pozemok, kde využívate celú plochu a mienite orať veľmi blízko plota, už to je samo o sebe zlý nápad. V takom prípade bude aj 70 centimetrov pre zachovanie stability málo.

Pokiaľ je plot na mieste s mäkkou zeminou, vystavený verejnosti, preskakovaniu ľudí, či odvážnym domácim zvieratám, bude si to vyžadovať rovnako tak zvážiť hĺbku, ako aj výšku samotných stĺpikov. Ak ale neočakávate žiadne výrazné vplyvy a katastrofy, uspokojiť sa môžete s 65 centimetrami.

Udržujte líniu

Medzi koncovými stĺpikmi nie je na škodu natiahnuť špagát, prípadne dokonca dva špagáty hore a dole s vertikálnym vyvážením vodováhy. Až následne prikladajte a betónujte ostatné stĺpiky. Aj v prípade náklonu stĺpika zmenu zaregistrujete lepšie a samotné osadenie bude presnejšie pre rovnosť plota. Špagát je nevyhnutný aj pre zaistenie rovnakej výšky všetkých stĺpikov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu