Čo s použitou vodou z bazéna? Na polievanie či preč s ňou?

Mať doma vlastný bazén už dávno nie je vecou luxusu. Nie je potrebné riešiť ani výkop a stavbu hĺbeného bazéna, keď existuje viacero mobilnejších a dočasných riešení. Domáci bazén je tak prístupný dnes už komukoľvek. Aj tým ľuďom, čo majú minimálne skúsenosti s údržbou vody, no tiež aj pre tých, čo možno nemajú vlastný prívod lacnejšej vody a tak riešia napustenie bazéna nákladnou platenou mestskou vodou. Takúto vodu je škoda vylievať a meniť, preto má význam bazénová chémia, ktorá vodu udrží čerstvú, zamedzí tvorbe rias pôsobením chlóru a ďalších chemických látok. Lenže skôr či neskôr príde na rad otázke, čo spraviť s vodou z bazéna, keď ho chcete vypustiť. Má nejaké využitie?

Bazén pool dom

Voda z bazéna bez akejkoľvek úpravy
Hlúpa otázka, poviete si, veď použitá voda z bazéna má predsa poslúžiť na polievanie záhrady, stromov, alebo trávnika. Áno, čistá voda bez akejkoľvek úpravy, čo i len kvapky chémie, pokojne slabo zariasená, kalná od prirodzených materiálov, voda zo zanedbaného bazéna plná lístia a hmyzu. Základom je, žiadna chémia.

Upravovaná voda z udržiavaného bazéna
Nebuďte prekvapení, ak ste doteraz vypúšťali chemicky upravovanú vodu do trávnika a zisťujete, že ste spravili hlúposť. A vďačný vám nebude ani sused, ak by vás videl. V žiadnom prípade ju nepoužívajte ani na polievanie zeleniny, ovocných stromov… vlastne ničoho. Upravovaná voda je nebezpečná, obsahuje chlór a neraz viac chémie, ako je zdravé. Dostáva sa do spodnej vody, do vašej studne a je potrebné si uvedomiť aj to, že táto voda preteká do studní aj vašich susedov a neraz ich používajú ako zdroj pitnej vody. Odborníci aj skutoční predajcovia bazénovej chémie odporúčajú jediné zakončenie kolobehu upravenej vody u vás – vypustením do kanalizácie.

TIP: ako najlepšie využiť upravenú vodu z bazéna?
Azda najlepší spôsob, ako prakticky využiť vodu z bazéna po chemickej úprave, je jej presun do nádrže, ktorá ďalej slúži na splachovanie toaliet. Tak či tak sa dostáva do kanalizácie, no predtým splní výbornú úlohu. Splachovať toaletu pitnou vodou je zvláštnosť, najmä na počutie v rozvojových krajinách. Použitie na splachovanie vie ušetriť poriadny balík a keď sa minie, prepnete si ventil na vodu klasickú.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu