Ochrana vlastného bývania alebo firmy je jednou z vecí, nad ktorými musíme raz tak či tak začať rozmýšľať. Na niektorých domoch sa alarm musí objaviť ešte pred dokončením stavby, iné lokality zas ani nepotrebujú, aby vôbec niekto uvažoval nad inštaláciou alarmu. Žiaľ ako sa mení doba, ľudia okolo vás, tak sa mení aj drzosť zlodejov. Menia sa aj nároky ľudí chrániť svoj majetok a spôsoby, ako na to. Skôr ako si vyberiete svoj bezpečnostný systém, treba si uvedomiť niekoľko kritérií a spomeniem ich v typickom slovenskom poradí.
Vy ako zlodej
Vžite sa do úlohy páchateľa. Čo by urobil s najväčšou pravdepodobnosťou? Máte garáž blízko balkónu? Môže z nej preskočiť na balkón? Potom nezabudnite na ochranu okien a priestoru balkónu. Nájdite zraniteľné miesta v oplotení a v pozemku. Prvou vašou úlohou je zabezpečiť a pre slabú ochranu neinšpirovať zlodejov k vôbec zdanlivo ľahkej koristi. Vyhýbajte sa nápadne zraniteľným miestam v oplotení, chybách, chýbajúcich priečkach. Obmedzíte tak aj zvedavé deti, ktoré poplašný systém nerozozná. Dieťa s úmyslom kradnúť a dieťa na pozemku len v rámci schovávačky je skrátka pre poplašný systém stále narušiteľ objektu. Máte na rodinnom dome jediné miesto s poškodeným oknom? Pokiaľ si ho zlodej všimol a vie, že ho len tak skoro neopravíte, pri úmysle kradnúť, bude hľadať cestu možno práve cez neho. Buďte drzí pri vyhodnocovaní zraniteľných miest a premýšľajte ako práve drzý zlodej. Možno týmto spôsobom zistíte, ako je možné, že domáce pálené je stále slabšie a slabšie a objavíte spôsob, ako k vám chodí sused na pijatiku a dolieva vodu.
Ste zberateľom mincí, klenotov, obrazov a vaša zbierka má svoju hodnotu? Potom riešte poplašný systém tak, aby reagoval na pohyb, alebo pokus o odcudzenie týchto zbierok. Jedna vec je trezor, druhá vec je poplašné zariadenie na odradenie páchateľa vôbec trezor hľadať, alebo len niečo odniesť.
Výber poplašného systému teda po technickej stránke závisí od:
Páchateľ ako prvé prekonáva okno a dvere. Stavebné otvory v budove, ktoré sa prekonávajú najľahšie. Na východnom Slovensku vynašli aj iný spôsob, urobia dieru v murive, čo je však v civilizovanom svete, kde ide aj o čas a nepozorovanosť, asi nemožné. Dvere aj okná sú dnes rôzne. Pokiaľ sa cez ne nedokáže použitím hrubej sily dostať páchateľ dnu do 5 minút, zväčša svoj zámer opustí. Už pri pokuse okno rozbiť, alebo dvere vypáčiť by však mali reagovať niektoré zvukové snímače fungujúce na frekvenciách, ako dané zvuky. Na to je napríklad vhodný glassbreak snímač, ktorý reaguje na rozbité sklo a nereaguje napríklad, keď váš bláznivý sused túruje motorku, aby celá dedina vedela, že o chvíľu po obecnej vypáli 150 km/h.
Zabezpečiť sa dá na majetku všetko
Bezpečnostným systémom poplašného druhu sa dá zabezpečiť všetko týkajúce sa vášho majetku. Obrazy pred pohnutím vďaka samostatným malým poplašným jednotkám. Tie je možné napojiť na hlavnú sirénu. Zabezpečiť idú okná aj dvere pred otvorením, zraniteľné miesta ako pivnice, zadné vchody, garážové časti domu, alebo samostatnej stavby, ale pomerne často pri dobrom zabezpečení domu zmiznú aspoň zo záhradného domčeka náradia, čerpadlá, ba dokonca aj detské hračky. V prvom rade je však možné chrániť stavebné objekty, firemné haly, plochy, a nezabúdajme, že zabezpečiť sa dajú aj firemné areály, záhrady, a dvory. Na tento účel slúžia snímače, ktoré monitorujú pochyb a sú schopné reagovať na zadefinované narušenie.
Vypínate poplašný systém kvôli mačkám a psom? Chyba
Bežný problém bežnej domácnosti je, že hoci majú nainštalovaný alarm, vypínajú ho kvôli domácim zvieratám. Je celkom bežné počuť, že niekto s alarmom ho nepoužíva, lebo by mu ho aktivovali vtáci, alebo pes behajúci po záhrade. Za predpokladu, že by pes drgol do zabudnutej kosačky, ktorá by vpálila do bazénu a ten vy prúdom vody zalial a presunul všetko na záhrade až niekam k plotu, vtedy by to možno malo zmysel, no podľa slov odborníkov z oblasti alarmov ide len o nastavenie citlivosť a spôsobu snímania okolia.
0 komentárov