Čo určite neprať v práčke, inak poškodíte bubon? Na toto pozor!

Práčky sú konštrukčne prispôsobené na vysoké obrátky s veľkou váhou mokrého textilu a vody. Sú však určité predmety, ktoré sa váhovo správajú inak ako bežná bielizeň. Ich váha, uloženie na jednej strane bubna a vznikajúce vibrácie môžu vymlátiť diely, ktoré sa starajú o tlmenie vibrácií a pokojný priebeh žmýkania. Životnosť dielov, zavesenie bubna a mnohé ďalšie problémy pritom môže spôsobiť len nevedomosť, alebo neskúsenosť. Vo všeobecnosti sa totiž neodporúčajú do práčky niektoré materiály a predmety.

Automatická práčka pranie kúpeľňa

Nebezpečné prať v práčke môže byť napríklad:

Koberce:  Ťažké koberce, ktoré musíte zložiť v strede, aby vôbec vošli do práčky, sú absolútne nevhodným materiálom. Už pri vložení za sucha pôsobia nerovnomerne a ich váha po nasiaknutí vodou prekročí limity štandardného prania.

Kúpeľňová rohožka:  Nečakaný zradca v podobe kúpeľňovej rohožky svoju zradnosť ukrýva v type materiálu. Vysoko nasiakavý, totiž zvýši svoju váhu, v práčke sa minimálne dáva do pohybu a pokiaľ ho kombinujete s uterákmi, ktoré fungujú na rovnakom princípe, býva to považované za nebezpečnú kombináciu. Okrem toho mnoho kúpeľňových rohožiek vôbec nesmie ísť do práčky a uvádzajú to na štítkoch. Aj preto, že gumený podklad je v tenkej vrstve, ktorá sa pri praní začne odlupovať. Kusy gumy, bielej, alebo sivej následne upchávajú filtre a vážne poškodzujú práčku.

Hrubé deky:  Podobný efekt s váhou môžu mať príliš veľké hrubé deky. Ak sú nasiakavé a pri žmýkaní v pomalých aj rýchlych otáčkach sa nalepia na jednu stenu, je to presne ten problém, pred ktorým sa snažia v nejednom článku varovať tí, ktorí práčky opravujú. Tí ostatní sú radi za obživu a dúfajú, že si ich na pomoc zavolá čoskoro ďalšia domácnosť.

Znečistené montérky:  pracovný odev, ktorý je znečistený od niektorých druhov chémie, malty, lepidiel, alebo tmelov nie je vhodné prať priamo v práčke. Sú materiály, ktoré sa pri pôsobení vody opäť dostávajú do mäkkého stavu. Môžu znečistiť vnútorný bubon, zaniesť filtre, vnútorné prostredie práčky. Chemicky reagovať a neskôr znehodnotiť iný textil. Montérky sa namáčajú, hrubá špina musí bezpodmienečne ísť preč mechanicky.

TIP: Nemusíte hneď kupovať novú práčku, ak plánujete podobné materiály prať. Vo všeobecnosti ich stačí prať v rukách, vo vani,alebo v inej väčšej nádobe. Na mnohé z nich sú aj prípravky určené priamo na pranie v rukách.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu